Volné vstupy
V rámci členství manažeři mohou využít širokou nabídku aktivit, včetně projektu vzdělávání.
Jediné sdružení v České republice, které se výlučně zaměřuje na manažery, podnikatele a lídry bez ohledu na profesi. Vzniklo v roce 1990 a jejím posláním je, i nyní v době moderních trendů v managementu a vzniku nových profesí, propojování manažerů a rozvoj jejich odborných schopností, znalostí a dovedností. Platformu ČMA využívá 400 členů, sto členů je kolektivních.
Stát se členemJako jediná v České republice se zaměřuje na manažery, podnikatele, lídry bez ohledu na profesi. Jejím hlavním posláním je působit na rozvíjení odborných schopností manažerů, včetně jejich schopnosti vést pracovní týmy. Činnost asociace, směřující k tomuto poslání, je postavena na rozvětvené struktuře, která kombinuje řídící a rozhodovací struktury, odborné zázemí a profesionální zkušenosti, páteřní kluby a jejich aktivity. Přirozeně, že ČMA a její struktura se vyvíjí podle zájmu a poptávky potenciálních i stávajících členů, reaguje na společenské a technologické změny, trendy na trhu práce a příchod nových generací a profesí.
V roce 2020 si ČMA připomenula tři dekády od svého založení a počátků obhajoby a zatupování manažerů napříč republikou. Při svém vzniku 12. května 1990 navázala na profesní sdružení manažerů z 1. republiky, jejichž členem byla řada osobností, včetně Tomáše Bati, spolupracující také s ČMA.
Díky soutěži MANAŽER ROKU se asociaci 29 let daří vyhledávat, hodnotit a oceňovat nejlepší řídící pracovníky a úspěšné osobnosti z řad podnikatelů, lídrů.
Zvyšování odbornosti manažerů se ČMA daří díky klubovým setkáním a networkingu, konferencím „Kam kráčí management“ a řadě aktivit jako je mezigenerační projekt XY-Transfer. V současnosti ČMA nabízí kolektivním členům a dalším zájemcům bezplatné vzdělávání v oblasti měkkých dovedností a IT v rámci projektu 110 OPZ.
ČMA od počátku asociace akcentovala etiku podnikání, čímž se její členové odlišovali od některých manažerů a podnikatelů zejména v 90. letech. Jako první také vydala Etický kodex manažera.
Asociace, její Rada expertů a ambasadoři, se v otevřených výzvách obracejí na vládu, manažery a podnikatele, aktuálně v nich upozorňují na potřebu restartu ČR a představení vize budoucnosti země. Česko se podle ČMA neobejde bez naskočení na vlnu nových trendů v ekonomice a managementu a podpory podnikání, zejména lokálního.
ČMA spolupracuje s řadou organizací a institucí, naposledy uzavřela dohodu o spolupráci s Czech Institute of Directors a CZECH TOP 100. Je spoluzakladatelkou České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj CBCSD.
ČMA rozvíjí mezinárodní vazby, roce 2019 vstoupila do evropské asociace CEC European Managers, zastupující přes milion manažerů napříč Evropou. V roce 2020 se v souvislosti s pandemií koronaviru CEC a ČMA soustředily na online předávání manažerských zkušeností. Sdílet je na nejvyšší mezinárodní úrovni chce ČMA v roce 2024, příhodně sto let od chvíle, kdy se v tehdejším Československu konal z iniciativy prezidenta Masaryka vůbec první mezinárodní kongres o vědeckém řízení (1. PIMCO – First Prague International Management Congress).
ČMA vydala sérii publikací, v polovině června 2020 to byla kniha s názvem Návrat k prosperitě, která reflektuje důsledky pandemie na management a některé obory. Objevily se v ní příspěvky čtyř desítek předních osobností, které se zamýšlejí nad úspěšnou a konkurenceschopnou cestou České republiky do budoucnosti, jako jsou profesoři Milan Zelený, Jan Švejnar, Vladimír Mařík, Zdeněk Souček, arch. Michal Postránecký, Daniel Beneš, Martin Hausenblas, Markéta Šichtařová. Své názory v ní vyjádřili i zástupci mladé generace. ČMA v minulosti vydala sérii publikací „Manažeři se lvíčkem“ a v roce 2018 knihu „100 let od začátků svobodného podnikání v Československu“.
ČMA v rámci oslav třicátin připravila materiály jako jsou přelomové okamžiky českého managementu a ČMA, přehled 30 manažerských osobností, vzpomínky zakladatelů i exkluzivní průzkum IPSPS Život a práce manažerů v ČR 2020.
Sdružujeme manažery, podnikatele a lídry, propojujeme zkušené i začínající manažery, tradici a moderní management. Ročně pořádáme široké spektrum akcí, zejména klubových setkání a odborných konferencí. V online prostoru pořádáme manažerské rozhovory a debaty Studia ČMA. Navazujeme partnerství s profesními a zájmovými sdruženími, jsme členem evropské asociace CEC European Managers. Vyhledáváme, oceňujeme a propagujeme vzory manažerské elity prostřednictvím soutěže MANAŽER ROKU.
V rámci členství manažeři mohou využít širokou nabídku aktivit, včetně projektu vzdělávání.
Navazujeme partnerství s profesními a zájmovými sdruženími, jsme členem evropské asociace CEC European Managers.
Umožňujeme odborná a regionální setkávání, osobní kontakty a výměnu informací a zkušeností.
Asociaci manažerů, podnikatelů, lídrů vytváří mnohé úspěšné osobnosti v čele s prezídiem, podporovaní ambasadory. Přispěli k rozvoji ČMA a managementu v ČR, jsou to i vítězové soutěže MANAŽER ROKU.
ČMA vede devítičlenné prezídium. V čele týmu, zvoleného v roce 2020, stál prezident Petr Kazík. V listopadu 2022 se prezidentkou stala Olga Girstlová.
Zkušení manažeři, podnikatelé, lídři, kteří jsou vizitkou asociace.
Skupina manažerských a podnikatelských osobností – ambasadoři, která se viditelně spojuje s Českou manažerskou asociací a její značkou.