Výběr z monitoringu médií

ČMA 21. 12. 2021

14.12. – 21.12.2021

Tadeáš Rulík

Po akvizici Belectric se ČEZ* stane předním světovým hráčem ve fotovoltaice

Minulý týden ČEZ oznámil, že prostřednictvím své dceřiné společnosti Elevion Group dokončil akvizici aktiv německé společnosti Belectric. Podle sdělení Wiki-Solar patří Belectric v současnosti mezi 5 největších solárních EPC společností na světě – tj. v oblasti developmentu, výstavby a provozování fotovoltaických elektráren.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.solarninovinky.cz


ČEZ*: Do 4 let na D1 až 800 dobíjecích stanic

Skupina ČEZ má v plánu do roku 2025 pro řidiče elektromobilů zprovoznit 800 dobíjecích stanic, které budou až čtyřnásobně výkonnější než dnes. Doba čekání na dobíjení by se měla zkrátit o desítky minut. Na některých úsecích D1 budou dokonce stojany, jejichž výkon dosáhne k hodnotám kolem 180 kW.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.focuson.cz


Kladno chce v příštích letech výrazně uspořit energie ve více než 20 budovách

Úspory energie mohou přinést nejen stavební úpravy, ale také pořízení nových technologií, instalace chytrého měření či využití technologií fotovoltaiky nebo kogenerační jednotky pro vlastní výrobu energie. „Ve dvou etapách město provede stavebně energetická opatření především na budovách kladenských škol a také akvaparku, případně na magistrátní budově na náměstí Starosty Pavla. Bez metody EPC by na jejich komplexní přípravu město nemělo finanční, ani personální zdroje,“ dodal kladenský radní pro rozvoj Ondřej Rys (Volba pro Kladno). Na dokončení dokumentace vedení města už podle Růžkové uzavřelo smlouvu s Národní rozvojovou bankou*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.pro-energy.cz


Konec solárního chaosu

Solárníky, kteří v minulosti získali nárok na vysokou výkupní cenu elektřiny, dlouhodobě trápil problém s rozbitými panely. Výměna za nový kus se totiž teo­reticky rovnala modernizaci elektrárny a v takovém případě jim hrozilo, že o podporu přijdou. Výše popsaný chaos řeší po letech připravovaná vyhláška ministerstva průmyslu, která pojem „modernizace elektrárny“ jasně definuje. „Pokud se rozbije panel a majitel ho nahradí, už nebude hrozit odebrání licence. To je velký posun,“ říká šéf Solární asociace* Jan Krčmář.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.tydenikhrot.cz


NRB získá od Rozvojové banky Rady Evropy 50 milionů eur na rozvoj infrastruktury

Národní rozvojová banka* (NRB) podepsala 16. prosince smlouvu s Rozvojovou bankou Rady Evropy (CEB) o čerpání programového úvěru ve výši 50 milionů eur.

Zajistila si tak dostatečný objem zdrojů na financování infrastrukturních projektů zaměřených zejména na zlepšení životních podmínek v městských a venkovských oblastech a životního prostředí jako celku. Prostředky jsou určeny jak pro veřejný sektor, tak pro podnikatele či smíšené subjekty, jako jsou např. provozovatelé veřejné dopravy apod.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.businessinfo.cz


IVECO* a Air Liquide společnými silami podpoří vodíkovou mobilitu

Air Liquide, lídr v sektoru plynu a technologií, a IVECO, se svou znalostí v oblasti užitkových vozidel, budou spolupracovat na zavádění těžkých elektrických dálkových vozidel s palivovými články. IVECO, značka užitkových vozidel CNH Industrial, a Air Liquide, lídr v oblasti plynů, technologií a služeb pro průmysl a zdravotnictví podepsaly Memorandum o porozumění za účelem rozoje vodíkové mobility v Evropě. Partnerství přispěje k tomu, aby se čistá mobilita stala realitou, a to s využitím znalostí obou společností, zejména zkušeností Air Liquide v celém hodnotovém řetězci vodíku, od výroby a skladování až po distribuci, a bohaté znalosti IVECO jako poskytovatele pokročilých a udržitelných dopravních řešení.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.busportal.cz


Do hrazeného programu energeticky náročných budov se hlásí už víc než desítka žadatelů

Národní rozvojová banka* prostřednictvím programu ELENA nabízí pomoc při přípravě investic do energeticky náročných budov, a to uhrazením 90 procent vynaložených nákladů. Banka má k dispozici k přerozdělení 63 milionů korun. Někteří zájemci se už o příspěvek přihlásili, ostatní budou mít šanci i během roku 2022.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


S nárůstem cen energií podnikatelům pomůže nová záruka

Snazší přístup k úvěrům od komerčních bank na pokrytí zvýšených provozních nákladů kvůli výraznému růstu cen energií. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou* (NRB) připravilo pro malé a střední podnikatele záruku „Vynucená změna dodavatele energií“. Výzva byla zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince 2021.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.energy-hub.cz


Ocenění Banka roku 2021

Ze slavnostního vyhlášení výsledků 20. ročníku soutěže Banka roku 2021 si v rámci prestižního ocenění TOP Odpovědná firma 2021, které oceňuje udržitelné podnikání a odpovědné chování firem v ČR, si odnesl generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky Jan Juchelka* titul Top Odpovědný leader roku pro oblast udržitelnosti.

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.kb.cz


ČEZ a Komerční banka spolupracují na snižování klimatické stopy a podpoří instalace solárních elektráren

Skupina ČEZ a Komerční banka oznámily strategické partnerství pro udržitelnost. Největší česká energetika a jedna z největších českých bank budou spolupracovat na snižování své vlastní klimatické stopy i snižování emisí svých zákazníků.

Chceme jít příkladem, a tak od ČEZ začínáme odebírat čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme společně odstraňovat bariéry, které brání rychlejšímu rozvoji obnovitelných zdrojů u našich zákazníků,“ vysvětluje Jan Juchelka*, generální ředitel Komerční banky.

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.komoraplus.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností Newton Media

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter