František Kulovaný: České firmy umí vyrábět komponenty. Prodávání celků je ale obtížné

ČMA 22. 7. 2021

Další díl Studia ČMA nás zavedl do Benešova za Františkem Kulovaným mladším. Spolu se svým otcem řídí strojírenskou firmu BAEST, Machines & Structures, a.s., která patří mezi ty, jež po sametové revoluci dokázaly obstát v nových ekonomických podmínkách.

Původní Benešovské strojírny byly založeny v 80. letech jako dodavatel materiálů pro jadernou elektrárnu Temelín. Výrobní program byl ale téměř zrušen po vypovězení smlouvy RVHP. Tehdejší manažer František Kulovaný starší odkoupil v roce 1996 podnik od státu a později přizval do řízení svého syna.

„S otcem mám velmi nadstandardní vztahy. Nikdy jsme nebyli konkurenční z hlediska pozic a kompetencí. Předal mi řízení firmy i veškerou odpovědnost. Nyní se manažersky doplňujeme. Otec se věnuje strategii, já dennímu byznysu,“ popsal své fungování František Kulovaný mladší. V závěru debaty se dotkl i tématu školství a důležitosti kvalifikované práce.

Podnikání firmy BAEST se zaměřuje na válcová tělesa (tlakové nádoby, skladování sypkých materiálů) a části technologických celků (komponenty pro vodní elektrárny). Výrobky někdy váží až 40 tun. Odebírány jsou zejména v Německu.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter