Výběr z monitoringu médií

ČMA 14. 12. 2021

07.12. – 13.12.2021

Tadeáš Rulík

ČEZ* vybral firmy na dostavbu horkovodu z Temelína do Českých Budějovic

Horkovod z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic dostaví firmy Elte a Energie – stavební a báňská. Náklady budou 1,69 miliardy korun. Vítěznou dvojici firem vybral ČEZ v tendru, vyplývá z věstníku veřejných zakázek. Temelínský mluvčí Marek Sviták v pondělí potvrdil, že ČEZ tendr ukončil. Dodávky tepla z horkovodu by měly začít v roce 2023.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ct24.ceskatelevize.cz


Nová laboratoř na Vysokém učení technickém v Brně* představuje stavební 3D tisk

Inovace se nevyhýbají ani stavebnictví, odborníci z brněnské techniky proto založili laboratoř stavebního 3D tisku 3DCP Lab. Letos poprvé se do ní fyzicky mohli podívat studenti, kteří mají jako jedni z prvních v republice možnost se seznámit s robotickým 3D tiskem stavebních materiálů v architektonickém měřítku. Cílem je podpořit mezioborovou spolupráci, v laboratoři se proto vyučuje volitelný předmět Aditivní technologie pro stavebnictví, který si můžou zapsat studenti z celého VUT. Zájem je především mezi studenty architektury, soudního a stavebního inženýrství. Kromě samotného 3D tisku se kurz zaměřuje i na související témata jako bio-inspirativní a generativní design, optimalizace topologie či funkční materiály pro 3D tisk.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vut.cz


Rektor VUT debatoval o budoucnosti českého průmyslu

Rektor Vysokého učení technického v Brně* Petr Štěpánek byl hostem on-line diskusního vánočního speciálu Barometr českého průmyslu 2021 IV. Ten se uskutečnil pod taktovkou Národního centra Průmyslu 4.0. Mezi hosty vystoupil např. guvernér ČNB Jiří Rusnok, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar nebo předseda představenstva Národního centra Průmyslu 4.0 Jiří Kabelka. Beseda zhodnotila rok 2021 v českém průmyslu a nastínila ekonomická očekávání pro rok následující. Účastníci se zabývali otázkou, jak uchopit transformaci tuzemského průmyslu, co přinese budoucnost v oblasti energií a green deal či jak dosáhnout finanční a rozpočtové udržitelnosti českých výrobních firem.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vut.cz


Výzkumné energetické centrum součástí programu ELENA Národní rozvojové banky*

Výzkumné energetické centrum (VEC) CEET VŠB-TUO dosáhlo vynikajícího výsledku a stalo se jedním z pěti poradenských subjektů, které se budou podílet na realizaci programu ELENA Národní rozvojové banky. VEC tak opět potvrdilo, že v realizaci EPC projektů patří mezi špičku mezi poradenskými subjekty v ČR.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: Akademik VŠB-TUO


DAKO-CZ* se v celostátním kole Firmy roku dostalo do superfinále

Roky prosperity a raketového růstu přinášejí společnosti DAKO-CZ uznání a úspěchy. Třemošnický výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla získal v letošním roce ocenění Firma roku Pardubického kraje a neztratil se ani v celorepublikovém finále soutěže. V konkurenci nejlepších firem ze všech 14 regionů České republiky se DAKO-CZ dostalo do superfinále mezi pět nejúspěšnějších firem. Kromě toho se firma kvalifikovala do finále v anketě Ocenění českých exportérů.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.tyden.cz


Solární boom číslo 2. Zájemci o peníze z Modernizačního fondu chtějí celkem postavit 2007 MW

Zájem investorů o stavbu velkých fotovoltaických elektráren předčil očekávání. Jak uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman v rozhovoru pro web solarninovinky.cz, celkem bylo podáno 1049 takových žádostí o dotaci z Modernizačního fondu. Celkový instalovaný výkon všech projektů dosahuje 2007 megawattů.

Jedním z vážných zájemců je ČEZ*. Ten v nedávno zveřejněné investorské prezentaci uvedl, že do prvního kola přidělování dotací z Modernizačního fondu přihlásil celkem 24 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 233 megawattů. Pokud by ČEZ uspěl ve všech případech, mohl by z Modernizačního fondu získat až 1,6 miliardy korun.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Zájem o domácí fotovoltaiku stále roste. Se zvyšujícím se podílem aktivních spotřebitelů počítají i chytré distribuční soustavy

Zájem o domácí fotovoltaiku a menší závislost na dodávkách elektřiny je v Česku stále větší. Dotační program Nová zelená úsporám meziročně zaznamenal o 70 procent více žádostí a další růst se očekává i letos. S větším podílem aktivních spotřebitelů počítají i distributoři, kteří již začali s modernizací soustav na Smart Grids. Díky nim se majitelům domácích fotovoltaik otevřou další možnosti jejich využití.

Zájem o domácí fotovoltaiky potvrzují data Solární asociace*, podle nichž vzniklo v Česku za prvních šest měsíců roku 2021 celkem 3 859 nových projektů využívajících fotovoltaiku s kombinovaným výkonem 25,2 megawattu. Drtivá většina těchto projektů měla výkon menší než 10 kilowattů a jednalo se především o řešení na střechách rodinných domů. Vzrůstající množství drobných výrobců energie si uvědomují i provozovatelé distribučních soustav.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.energetika.tzb-info.cz


V kraji vznikne Střední škola polytechnická Kyjov, provoz odstartuje v lednu

Nová škola v Kyjově vznikne sloučením Střední školy automobilní Kyjov a Středního odborného učiliště Kyjov. Novinářům to oznámil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast vzdělávání a strategii chytrého regionu Jiří Nantl (ODS).

„Děkuji kraji za možnost, aby Kyjov byl pilotním městem, ve kterém polytechnika vznikne. Vidím v tom veliký přínos pro zvýšení kvality studia, protože moderní technologie žáky efektivně připraví pro jejich budoucí život. Současně mohou být lákadlem pro rodiče, kteří teprve zvažují, jakou nejvhodnější střední školu pro své děti vybrat,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl* (nestraník za hnutí STAN).

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2019 v kategorii Veřejná správa

Zdroj: www.brnan.cz


Investice COVID nezastavil

„Všichni čeští obchodníci bojují o stejných 10 milionů zákazníků. Používají k tomu proto různé nástroje, aby se odlišili od konkurence a zvýšili svojí šanci na tržní podíl,“ říká Pavel Mikoška*, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Uvedl několik statistických údajů z českého trhu, které investice do retailu ovlivňují: V ČR jsou v průměru více než tři prodejny potravin na každé město, na daních odvede obor ročně 20 mld. Kč, 30 mld. Kč je vyplaceno ročně na mzdách. Celková výše investic obchodních řetězců do inovací prodejní sítě dosáhla 400 mld. Kč. Pandemie růst investic přibrzdila, ale nezastavila.

*Finalista, top 10 Manažer Roku 2019

Zdroj: Retail News


Obrat českých e-shopů přesáhl ve třetím čtvrtletí 46 miliard korun

Oblast e-commerce v České republice nadále roste. Ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl obrat tuzemských e-shopů 46,77 miliard korun, což je o 20 procent více než v předpandemickém roce 2019. Během léta, které je obvykle nejslabším obdobím roku, přibylo v Česku 2 860 nových e-shopů. Podle společnosti Shoptet jich zde aktuálně funguje 42 173.

„Předvánoční nakupování a s tím spojená přeprava zásilek je pro celou e-commerce vždy obrovská výzva. V letošním roce bude s uspokojením poptávky pomáhat stále rostoucí síť automatických výdejních boxů. Vidíme to na našich Z-BOXech, do kterých jsme od loňského podzimu doručili již téměř milion zásilek. Klienti na na nich oceňují to, že jsou bezobslužné a nepotřebují být pro svůj provoz napojení na elektrickou síť, výhodou je také samozřejmě jejich dostupnost v režimu 24/7,“ říká Milan Šmíd*, marketingový ředitel společnosti Packeta, majitele Zásilkovny.

*Finalista, top 10 Manažer Roku 2019

Zdroj: www.onbusiness.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností Newton Media

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter