Může mít konsolidační balíček i pozitivní dopady na ekonomickou aktivitu firem a jaké?

ČMA 24. 7. 2023

Členové ČMA a představitelé českých podniků vyjádřili názor, že ze strany vlády byla nedostatečná komunikace při přípravě balíčku a jeho zaměření působí proti ekonomickému růstu ČR.

Jediné pozitivum může být, že když začne stát šetřit, může to mít vliv na trh práce a snížit tak tlak na růst mezd v privátních firmách.

Má-li konsolidační balíček nějaká další pozitiva, pak snad jedině snahu o zkrocení státního dluhu. Nabyl obřích rozměrů a pokud se s ním nic neudělá, následky budou bolestné. Není však šikovné, že vláda myslí hlavně na to, jak státu zvýšit příjmy. Přitom osekání výdajů je stále nedostatečné. Stát jako řádný hospodář selhává. Úspory by měly být v oblasti nákladů na provoz státu a státní zaměstnance ještě razantnější. Rozsáhlejší snižování stavů státních zaměstnanců by mělo příznivý vliv na dlouhodobě přehřátý trh práce. Vůle k tomu udělat podstatné kroky není dostatečná.

Problém spatřují i v tom, že se konsolidační balíček snaží opět více zdanit právnické osoby, tedy nositele prosperity země. Jenže zejména malé a střední firmy v českém vlastnictví už zaplatily za covidovou krizi i za vysoké ceny energií.

Ale vláda by si měla uvědomit, že čím lépe se budou mít tuzemské malé a střední firmy, tím lépe se bude mít stát. Zapomíná se totiž na dlouhodobou perspektivu, která musí vyrůst například z domácích investic, z peněz podložených hodnotou.

A zvýšit firmám náklady jen pro doplnění státní kasy, to je pravý opak potřebného.

Olga Girstlová, prezidentka České manažerské asociace


Zdroj: prioritymagazin.cz
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter