Pražský manažerský klub – facility management teoreticky i prakticky

Pražský manažerský klub 11. 7. 2023 5 min
V květnu 2023 Česká manažerská asociace (ČMA) oficiálně představila nový Klub facility manažerů. Pražský manažerský klub ČMA zorganizoval jako hostitel úvodní setkání této nové sekce v prostorách Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. Program byl zaměřen na seznámení posluchačů se základní náplní facility managementu a jeho uplatněním v praxi.

Úvodního slova se ujal předseda Pražského manažerského klubu Ing. Ivo Gajdoš, který přivítal hosty a představil nový klub a jeho vedení (předsedu Arnošta Wagnera a dva místopředsedy – Radku Klemmeyerovou a Ondřeje Štrupa). Arnošt Wagner pak jménem nového klubu přivítal všechny přítomné a krátce vysvětlil, proč nový klub vznikl a jaké jsou jeho cíle.

Zleva: Ivo Gajdoš – předseda PMK, Arnošt Wagner – předseda KFM

První přednášku na tomto setkání přednesl Ing. Ondřej Štrup, IFMA Fellow, který následně převzal i vedení prezentací a diskusí. Ve svém příspěvku vysvětlil skutečný význam a zaměření oboru facility management. Opravil současnou představu veřejnosti, že facility management je pouze ekvivalentem správy budov. Ten sice je základem oboru, avšak současný facility management představuje integrované řízení široké palety služeb, které jsou nezbytné pro zajištění chodu organizací a jejich zázemí. Ve své prezentaci upozornil, že podcenění připomínek a upozornění odborníků z oblasti provozu budov a zajištění interních služeb může vést k neefektivitě, a v extrémních případech dokonce k mnohem fatálnějším důsledkům. Podcenění rad a doporučení odborníků může představovat významné dlouhodobé zvýšení nákladů na provoz, popř. menší komfort uživatelů.

Závěrem své prezentace upřesnil Ondřej Štrup důvod vzniku Klubu facility manažerů – cílem je pomáhat manažerům v ostatních oblastech řízení chápat facility management, vnímat jeho možné přínosy pro jejich obory, a bude-li to nutné, také pomoci s konkrétními potřebami.

Druhou přednášející byla Ilona Štěpničková, facility manažerka Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Její přednáška byla přehlídkou skutečných příkladů problémů z praxe, jež vznikly právě v důsledku chyb projektantů a stavbařů, kteří nevnímali či nechtěli poslouchat upozornění provozovatelů budov. Prakticky tak ukázala na nezbytnost zavedení nové profese, kterou jsme česky označili jako „dozor provozovatele“. V rozvinutých zemích je tato pozice již delší dobu označována jako Commissioning Agent. Investor, jenž tohoto odborníka zapojí do týmu již v počátku přípravy stavby, si v budoucnu ušetří mnoho problémů, zejména při přejímce a v první fázi užívání stavby. Nejde zde o „konkurenci či dozor“ nad projektanty a realizátory stavby, ale spíše o podporu, která signalizuje budoucí neefektivitu či možné provozní kolize.

Třetím přednášejícím byl host akce Ing. Radek Nehoda, ředitel FSB Letiště Václava Havla v Praze Ruzyni. Ve své přednášce vysvětlil význam facility managementu pro bezporuchový a efektivní chod letiště, přiblížil jeho význam pro zajištění mnoha služeb pasažérům, ale i členům posádek a leteckého personálu. Vysvětlil, že bez kvalitního zajištění služeb facility managementu si nedokáže představit hladký chod odbavování leteckých služeb. V závěru své prezentace představil R. Nehoda přítomným budoucnost Letiště Václava Havla s videoukázkou budoucího architektonického a dopravního projektu letiště příštích desetiletí.

V následné řízené i volné diskusi si účastníci setkání přiblížili detaily oboru a navázali profesní kontakty. Další setkání Klubu facility manažerů bude již plně v režii jeho členů. Na místě je tak poděkování Pražskému manažerskému klubu ČMA za pomoc při organizaci úvodního setkání.

Po založení Klubu FM překvapil ústředí České manažerské asociace zájem o členství v něm. Velice nás to těší a je zřejmé, že vznikl ve správném čase. Na seznamu členů přibývají jména manažerů z významných FM společností, kteří mají vize a zájem posouvat u nás manažerské prostředí v tomto oboru.

Návod pro přihlášení se do Klubu Facility Manažerů

Ondřej Štrup, místopředseda KFM

V odkazu výše najdete návod, jak se do Klubu FM přihlásit. Jsme připraveni nastavit spolupráci šitou na míru pro konkrétního člena. Nabídka možností je velice pestrá a doufáme, že si každý zájemce vybere z pestré programové nabídky přednášek, školení, seminářů, kulatých stolů, podcastů a odborných exkurzí.

 

 

V odkazech naleznete všechny tři přednášky.

Těšíme se na Vaši účast při některém z příštích setkání Klubu facility manažerů (KFM).

Děkujeme za vaši důvěru.

Tým Klubu FM při ČMA

 

Prezentace č.1: Ondřej Štrup – Úvod do oboru facility managementPrezentace č.2: Ilona Štěpničková – Skutečné nedostatky staveb zjistí až správce budovyPrezentace č.3: Radek Nehoda – Letiště Václava Havla
Fotogalerie ze setkání
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter