Ze zákulisí MR23: Vize a odvaha v managementu, aneb představujeme vám Hanu Březinovou

ČMA 17. 3. 2024

Doc. Ing. Hana Březinová, CSc., známá svou výraznou osobností a schopností převádět výzvy na příležitosti, se letos stala finalistkou v soutěži MANAŽER ROKU 2023. Její kariéra v oblasti vysokoškolského managementu je plná vizí a schopnosti překonávat překážky. Jako rektorka Vysoké školy ekonomické Znojmo a rektorka Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze se stala symbolem transformace a inovace ve vzdělávacím sektoru. Její účast v soutěži MANAŽER ROKU vzbuzuje očekávání nejen mezi kolegy a studenty, ale také v celém oboru managementu.

Paní Březinové jsme se zeptali na tři nesoutěžní otázky, díky kterým vám ji můžeme více přiblížit. 

 

 

  • Jaké intuitivní rozhodnutí jste kdy učinila a projevilo se jako skvělá manažerská volba?

Když se zakladatel Vysoké školy ekonomické Znojmo rozhodl prodat vysokou školu, která byla po dvě desetiletí nejen mojí akademickou láskou, rozhodla jsem se, že zůstanu nadále její rektorkou a udělám všechno pro to, aby vysoké školství ve Znojmě a jeho středisko Praha nezaniklo. K transformaci této školy jsem si přibrala ještě vedení Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a za neuvěřitelných 273 dní mohla i díky tomuto intuitivnímu rozhodnutí vzniknout University College Prague. Transformace byla náročná, ale povedlo se vytvořit velkou akademickou obec, která si na sebe sice ještě zvyká, ale bude-li v rukou dobrého manažera, lze jí předpovídat going concern.

 

  • Jaký nejzajímavější počin konkurence jste zaznamenala a považujete jej za pro Vás inspirativní?

Může se zdát, že v oblasti nadstavby, mezi kterou patří i vysoké školství, není nutné přemýšlet o konkurenci. Opak je pravdou. Jestliže na vysokých školách v ČR studuje zhruba 305 000 studentů a devět z deseti studentů na veřejných vysokých školách, zbývá z desítky jeden na soukromou vysokou školu, těch je ale co do počtu srovnatelně (28), jako je veřejných vysokých škol. Vysoce inspirativní je pro mne soukromá univerzita Vysoká škola finanční a správní, která patří do Společenství škol (mateřská, základní, střední, vysoká – univerzita). Je stabilní, ročně na univerzitě studuje cca 3 000 studentů a již vychovala přes 23 tisíc absolventů. Vedení univerzity soustavně pracuje na finanční a odborné udržitelnosti tohoto Společenství škol. Pro mě je tato soukromá univerzita vysoce inspirativní.

 

  • Čím byste se živila, kdybyste nebyla manažerka?

Práce byla, je a bude mým koníčkem. Pozice manažera je zajímavá zkušenost, která naplňuje moje ambice. Avšak rozhodně to není cíl, alespoň ne jediný. Někdy předčí jakýkoliv manažerský post umět řídit sama sebe. Umět se systematicky věnovat určité odborné oblasti, sledovat vývoj v oboru, nezakrnět ani když sedím v pohodlné židli manažera, dokázat vyměnit židli manažera za stejně kvalitní a náročnou židli autora odborných publikací, je momentálně můj směr.


Motto na závěr:

S (spolehlivost) O (ochota) S (serióznost).

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.