Ze zákulisí MR23: Finalista soutěže Manažer roku 2023 – Robert Masarovič

ČMA 9. 5. 2024

„Carpe diem.“

 

Robert Masarovič, generální ředitel a předseda představenstva Pražské strojírny a.s. dostal společnost před krachem mezi nejlepší firmy ve svém oboru na světě. Jak se mu to podařilo? Přistupuje k firmě jako by byla jeho vlastní dítě a vidí, co nevidí nikdo jiný.

Jaké intuitivní rozhodnutí jste kdy učinil a projevilo se jako skvělá manažerská volba?

V roce 2020 jsem si přečetl ideologický koncept Green Deal a vytušil jsem problémy s elektřinou. V té době jsme ve firmě probírali energetické úspory a dotkli jsme se i tématu Lipská burza. Ceny za elektrickou energii jsme měli smluvně velmi dobré a tušili jsme, že to skončí. Rozhodli jsme se pro výstavbu vlastní fotovoltaické elektrárny s tím, že nám bude alespoň polovinu roku vyrábět dost vlastní elektrické energie. Nakonec se to ukázalo jako spásný nápad. Dnes platíme za elektrickou energii 2,5x více a FVE vyrábí od března 2024 více než 50 % naší spotřeby.

Jaký nejzajímavější počin konkurence jste zaznamenal a považujete jej za inspirativní?

Konkurenci sledujeme velmi pečlivě. Zaujala mě některá řešení zahraniční obchodních vztahů u zahraniční konkurence.

Čím byste se živil, kdybyste nebyl manažerem?

Byl bych včelařem.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter