Ze zákulisí MR22: Vizionář, který se dívá dopředu, aneb představujeme Vám Pavla Sehnala

ČMA 10. 9. 2023

 

Již tři dekády se pod záštitou České manažerské asociace organizuje soutěž MANAŽER ROKU, jejíž prestiž je zjevná už jen díky tomu, že se letos v září uskuteční jubilejní již 30. ročník. Během uplynulých let se díky tomuto eventu sešla celá řada inspirativních, inovativních a schopných manažerů a lídrů. Soutěž MANAŽER ROKU směřuje k rozvíjení odborných schopností manažerů, včetně jejich nadání vést pracovní týmy. 

 

 

První soutěžní disciplínu má za sebou i Ing. Pavel Sehnal, majitele skupiny SPGroup a.s., který nám odpověděl na tři nesoutěžní otázky, díky kterým Vám tohoto kandidáta na post MANAŽER ROKU 2022 můžeme blíže představit.

 


  • V jaké historické době byste chtěl být manažerem a proč? 

Já se považuji za vizionáře, proto se koukám dopředu jen kam až to jde. Být manažerem v současné době je pro mne vzrušující, protože nyní máme přístup k neuvěřitelným technologickým nástrojům a zdrojům informací, což nám umožňuje efektivněji a inovativněji řešit nové projekty. Více lidí má přístup k vyššímu vzdělání, což znamená, že máme k dispozici větší množství kvalifikovaných a odborně připravených jednotlivců. Ekologická udržitelnost, digitální transformace, a zvýšená potřeba flexibility v obchodním prostředí, to jsou všechno atributy, které musí současní manažeři zohlednit ve své práci.

Je to vzrušující, je to nové, je to krásné. Být manažerem právě nyní, v současnosti považuji za výzvu a příležitost k dosažení významných změn s dopadem na společnost a svět kolem nás.


  • Jaký životní okamžik Vás posunul nejdále?

Když jsem před 15 lety koupil rozestavěný aquapark v Čestlicích, tehdy jsem si uvědomil, jakou společenskou odpovědnost jsem na sebe vzal. Zodpovědnost vytvořit místo k trávení společného volného času rodinám a přátelům. Krom toho samozřejmě všechny bezpečně vykoupat a nasytit. Jak čísla ukazují, tak se to daří – ročně potěšíme 1 000 000 návštěvníků. Tento okamžik mne posunul z úrovně podnikatel na úroveň tvůrce společenské prospěšnosti, ale zejména toho, kdo rozdává radost.

A to je pro mne zavazující. Udržet takové zařízení v nepřetržitém a bezpečném chodu po dobu 15 let je skutečně neopakovatelná příležitost k tomu, jak být prospěšný ostatním. Komplex aquaparku a hotelu v sobě kloubí obrovskou technologickou část na čištění a ohřev bazénové vody, provoz sofistikovaných vodních atrakcí a komplikovanou vzduchotechniku. Skutečnou logistickou výzvou jsou obědy – uvědomte si, že musíme během 2 hodin obsloužit až 4.500 návštěvníků – tedy na výdej jednoho jídla máme asi 9 vteřin! Je to obrovský úkol, aby lidé nestáli ve frontě a cítili se spokojeně.

Ačkoliv mám mnoho zkušeností z jiných oborů jako výroba, obchod a pojišťovnictví, čelil jsem mnohým výzvám, pracovat pro ostatní – v mém případě pro 1 000 000 návštěvníků ročně, je skutečně nejvyšší meta, kterou si dovedu představit. Jsem rád že jsem u toho. Jsem rád, že mohu lidem sloužit. Odměnou je mi jejich radost a štěstí které prožívají při návštěvě v našem zařízení Aqupalace Čestlice.


  • Na co byste jako hodnotitel soutěže dával největší důraz při výběru MANAŽERA ROKU?

Pro mě osobně je stěžejní hodnotou míra společenské prospěšnosti. Jako hodnotitel bych tedy měřil, jakou společenskou prospěšnost manažer naplňuje.

Tato hodnota dle mého nediskriminuje žádný obor, i podnikání v chemickém průmyslu může být společnosti prospěšné, když vytváří výrobky, které zvyšují kvalitu lidského života a současně svým provozem nezatěžuje životní prostředí. S ohledem na svou zkušenost z Aqupalace Čestlice bych nicméně preferoval profese v oboru služby, to znamená tam, kde cílem vytvářené přidané hodnoty je přímo služba občanům.


Motto na závěr: 

„Jsem nekonečně houževnatý chlap. Rád tvrdě pracuji, jsem dobyvatel, který jako první Čech stanul na obou zemských pólech, nadšený sportovec, kluk, co si rád večer zahraje na kytaru, a pyšný táta čtyř dětí.“


Děkujeme za inspirativní rozhovor a 20. září se těšíme na setkání během slavnostního udílení cen 30. ročníku soutěže MANAŽER ROKU,

Česká manažerská asociace

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter