Ze zákulisí MR22: Představujeme Vám Lucii Urválkovou, CFO UNIQA, která přijala nominaci do celorepublikového manažerského „boje“ o titul MANAŽER*KA ROKU 2022

ČMA 28. 7. 2023

Letos se koná krásný již 30. ročník celorepublikové soutěže MANAŽER ROKU, jejímž vyhlašovatelem je Česká manažerská asociace — jediné profesní uskupení svého formátu v tuzemsku. Finalisté soutěže (nejen obrazně) bojují o nejvyšší post, a to napříč deseti soutěžními kategoriemi, které reflektují široké spektrum vlivu manažerů.  Je mám velkou ctí a radostí v letošním jubilejním ročníku uvítat Lucii Urválkovou, CFO UNIQA, která se utká jak o titul ve své kategorii “Služby“, tak i o hlavní ocenění MANAŽERKA ROKU 2022.

 

  • V jaké historické době byste chtěla být manažerkou a proč? 

Manažerkou jsem dnes a tady. Vůbec není jisté, zda bych jí byla kdy jindy – ať už v minulosti nebo ve vzdálenější budoucnosti. Mě baví řídit procesy a týmy, které mám okolo sebe, znám je a vím, kam směřujeme. Dnešní doba je dobrodružství. Ne náhodou se jen s malou nadsázkou říká, že za posledních 10 let se změnilo tolik, kolik předtím za 100 let. Jedinou opravdovou konstantou je nyní všudypřítomná změna. A já mám možnost právě v této dynamické, ne, turbulentní době spoluurčovat běh věcí. Myslím, že je to velké štěstí a současně každodenní výzva. A ty já mám ráda.

  • Jaký životní okamžik Vás posunul nejdále?

Byla to pro mě taková akce „dva v jednom“, když to zpětně hodnotím. Na začátku roku 2013 jsem byla těhotná, do porodu zbývalo už jen pár měsíců. V té době mi bylo akcionářem nabídnuto, abych šéfovala finance nejen v české UNIQA, ale přibrala si k tomu ještě i Slovensko. Těžká volba ve chvíli, kdy člověk žehlí výbavičku, heká námahou s velkým břichem, ale hlavně se těší, a současně trochu obává úplně nové role v životě. Ovšem zároveň je potěšen důvěrou zaměstnavatele a láká ho „to aspoň zkusit“. Co myslíte, jak to dopadlo? Nastaly dvě velké události zároveň: narodil se nám prima kluk a za pár týdnů už jsem studovala výkazy sesterské společnosti na Slovensku… Ano, také se mi to zdá šílené, nicméně mě to obrovsky posunulo. Protože zdolání právě těch zdánlivě nereálných výzev člověka nabíjí sebedůvěrou a optimismem. Samozřejmě je ale zapotřebí obětavých blízkých okolo a porozumění zaměstnavatele, aby se to dalo zvládnout. A já měla štěstí v obojím.

 

  • Na co byste jako hodnotitelka soutěže dávala největší důraz při výběru MANAŽERA ROKU?

Určitě na práci s lidmi a na budování a rozvoj týmů. Protože člověk sám o sobě, ať je jak chce kvalifikovaný a talentovaný, nemůže dokázat mnoho, pokud je jen jednou malou součástí velké firmy. A naopak samolibý expert nabitý vědomostmi a zkušenostmi, jenže bez těch správných lidských vlastností a bez ochoty spolupracovat, dokáže rozvrátit doposud fungující kolektiv za pár měsíců. Dnes je obrovský nedostatek opravdu kvalitních odborníků. Chce-li je manažer získat a udržet, musí prokázat, že je leader, a současně by měl chápat potřeby a priority svých lidí, a to jak v práci, tak i jejich životní hodnoty.

 

Motto na závěr:

Štěstí je rozpoznat příležitost.

(Josef Mašín)


Děkujeme za rozhovor a těšíme se na viděnou nejen během slavnostního udílení cen MANAŽER ROKU 2022,

Česká manažerská asociace

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter