Ze zákulisí MR22: „Jediný výsledek je výsledek, a tím je i pokrok,“ říká Michal Hornák, finalista 30. ročníku MANAŽERA ROKU

ČMA 14. 9. 2023

Michal Hornák je generálním ředitelem společnosti WITTE Automotive Česko. Dnes se WITTE Automotive řadí mezi technologické lídry v oblasti mechatronických zamykacích systémů a neustále investuje do vývoje inovativních systémových řešení pro dveře, kapoty a sedadla. Výsledkem práce inženýrů jsou náročné produkty, které jedinečným způsobem propojují mechaniku a elektroniku a nacházejí se téměř ve všech značkách automobilů. Pan Hornák se zařadil mezi finalisty 30. ročníku MANAŽERA ROKU a tímto Vám tohoto vizionáře představujeme.


  • V jaké historické době byste chtěl být manažerem a proč? 

V dnešní době je historie již to, co bylo minulý kvartál nebo pololetí, takže já osobně jsem spokojený s tou, ve které jsem. Neměnil bych!

Mám rád velké změny, co vyžadují naše proměny. Změny s velkým dopadem, dobu s inspirativními příběhy. Dobu, která otevírá nové možnosti a dává lidem další šanci na změnu svého přístupu.

Z těch dalších, v pravém slova smyslu historických, bych si vybral období po velké průmyslové revoluci. Ta, jako ta dnešní, zásadně změnila fungování společnosti a ekonomiky. Přechod z agrárních společností a kusové výroby na průmyslové podniky a velkoobjemovou výrobu. Přechod z čistě manuální práce na společnou práci lidí a strojů, a v neposlední řadě více svobodný trh práce s dopadem na potřebné proměny šéfů, jsou vlastně hodně blízko té naší dnešní době.

Když si páru, železnice, lodě a první auta místo koní zaměníte za 5G síť, kolaborativní roboty, umělou inteligenci a první elektrická auta s autopiloty. Jsme součástí další průmyslové r-evoluce a potřebných proměn jako na přelomu 18. a 19. století.


  • Jaký životní okamžik Vás posunul nejdále?

Jsem přesvědčen, že všechny obtížné úkoly, nové závazky anebo jen těžce dosažitelné cíle nás posouvají. Nejvíce pak ty, které nevzdáme. Já v tom nejsem výjimka.

Nejdále mě posunul okamžik, kdy jsem se rozhodl zůstat po velmi úspěšném roce 2019 ve WITTE Automotive. Rok jsem se svým týmem uzavřel s výbornými výsledky a zisk pro majitele skupiny byl vynikající. Vše směřovalo k přípravě týmu na můj odchod a dalšímu projektu.

Pandemie covid-19 mé rozhodnutí změnila. Rozhodl jsem se zůstat a překonat mé paradigma o nudném životě šéfů, kterým to „nebouchá pod rukama“.

Stručně řečeno, tento okamžik mě posunul do nové zóny, která se změnila z nekomfortní na zónu neustálého osobního růstu. Aktivoval ve mně naplno schopnost se učit, adaptovat a nově i sloužit. Objevil jsem vedle síly a odvahy, radosti a zábavy ještě pokoru a slitování.

Uvědomuji si, že osobní dokonalost je těžce dosažitelná. Věnuji se proto hlavně zdokonalování toho, co mé okolí a já potřebujeme k soudržnosti. Zbytek své nedokonalosti neschovávám a vnímám, že je to často vnímáno pozitivně. Být člověk pro lidi a zůstat stále Michal, je pro mě osobně věc, kterou nechci nikdy ztratit.


  • Na co byste jako hodnotitel soutěže dával největší důraz při výběru MANAŽERA ROKU?

Jako hodnotitel soutěže bych kladl největší důraz na schopnost manažera řešit problémy a krizové situace, kreativitu při hledání nových řešení, jeho schopnost dosahovat dlouhodobých cílů. Dále bych bral v úvahu jeho schopnost komunikovat, inspirovat a vést své spolupracovníky. Úspěch je vždy výsledkem týmu, kterému je manažer dobrým pánem a sluhou zároveň.


Motto na závěr: 

Jediný výsledek je výsledek, a tím je i pokrok!


Děkujeme za rozhovor a ve středu 20. září se těšíme na viděnou,

Česká manažerská asociace

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter