Ze zákulisí MR22: „Nikdy to nevzdávej i prohra tě může posunout v životě dál,“ říká Miloslav Bohůnek, finalista soutěže MANAŽER ROKU 2022

ČMA 14. 8. 2023

Již za několik dní se uskuteční slavnostní vyhlašování vítězů jubilejního 30. ročníku prestižní soutěže MANAŽER ROKU. Vyhlašovatelé vyhlásí nejen hlavní ocenění za MANAŽERA a MANAŽERKU ROKU 2022, ale také finalisty v jednotlivých soutěžních kategoriích. Každý soutěžící má před sebou jednu až dvě soutěžní disciplíny, během kterých před hodnotiteli prezentuje své výkony i své schopnosti, a to jak ve sféře manažerské, tak i v té osobní, lidské. 

Nominaci do soutěže letos přijal Miloslav Bohůnek, Business Development Manager ve společnosti CEC Praha, a.s., který se do soutěžního klání zapojuje v kategorii Vizionář. Tohoto finalisty jsme se zeptali na tři nesoutěžní otázky, díky kterým Vám ho již dnes můžeme představit.


  • V jaké historické době byste chtěl být manažerem a proč?

Minulost je za námi a my se z ní můžeme maximálně poučit. Tak bych i přistupoval k možnosti do některé doby nahlédnout. Stejně jako tomu bylo ve filmu Návrat do budoucnosti, kde se hlavní hrdina Marty ocitne díky vynálezu svého kamaráda, šíleného doktora Emmetta Browna, v minulosti. Svoji cestu bych začal klidně už na samém počátku, třeba klidně v pravěku. Pokračoval bych přes starověk, středověk, novověk až po současnost. V každé z dob bych načerpal zkušenosti a vědomosti a odnesl si ponaučení i inspiraci. Vše bych si s sebou vzal do naší, podle mě šílené a zrychlené doby, a přemýšlel nejdřív sám ve své hlavě, a pak i se svým týmem, co je třeba změnit nebo udělat lépe, a jak nejlépe všechny ty zkušenosti uplatnit v budoucnosti. V mých očích nás současná digitální a online doba předběhla o několik let a nástup umělé inteligence je za mě vývoj, který otočil svět vzhůru nohama. Samozřejmě je to skvělé v oborech, kde může pomoci a něco reálně zlepšit. Ve zdravotnictví, k udržitelnosti naší planety tak, jak ji známe… Neměli bychom ale zapomínat i na odvrácenou stranu, a to její zneužití. Být manažerem této doby chce opravdu rozvahu a obezřetnost. Je hezké aspoň na chvilku myšlenkami cestovat v čase. I to vás posouvá vpřed.


  • Jaký životní okamžik Vás posunul nejdále?

Síť McDonalds asi netřeba dlouze představovat, ale před 25 lety měly její pobočky úplně jinou úroveň, než tomu je dnes. Nebylo jich tolik a pozice manažera byla prestižní. A právě v té době, před 25 lety, začala moje manažerská cesta v jedné z německých poboček McDonalds. A to s nulovou znalostí němčiny. Díky kamarádovi, který se za mě přimluvil, jsem dostal šanci a využil ji. Během letních brigád v době studia hotelové školy, jsem se ve vyhlášené pražské restauraci u Bezuchů naučil, co to je opravdová tvrdá práce v kuchyni, dělat několik věcí najednou a prostě se otáčet i 14 hodin denně. A právě to jsem pak zúročil v mojí zkušební době v McDonalds, kde nám po měsíci hlavní manažerka zařídila zkoušky na pozici hlavních manažerů v největším školícím sídle McDonalds v Mnichově. Ty jsme s kamarádem složili a díky tomu pak vedli na naší pobočce kompletně vše od objednávek, zaměstnanců, uzávěrek, organizace práce, prostě kompletní manažerská práce. Byl to pro nas tenkrát velký šok a zároveň obrovská výzva důvěru vedení nezklamat. Člověk si prošel úplně vším-od úklidu záchodů, třídění odpadů, obsluhy hostů, úklidu celé restaurace, poznání několika národností z řad zaměstnanců, zdokonalovat němčinu- prostě denně se učit nové věci. Zkušenost to byla obrovská. Najít sám v sobě obrovskou pokoru a odvahu zkusit něco nového i přesto, že jsem neuměl ani slovo v dané řeči a posunout se během pár měsíců od třídění odpadu do role hlavního manažera. Třebaže to tehdy hodně bolelo, dodnes z těch zkušeností čerpám do své manažerské práce. To nejdůležitější, co jsem si odnesl, bylo dávat lidem šanci, když mají zájem pracovat a posouvat se dál. Snažím se být nejprve dobrým manažerem sám sobě, až pak můžu být dobrým manažerem svým kolegům.


  • Na co byste jako hodnotitel soutěže dával největší důraz při výběru MANAŽERA ROKU?

Jako hodnotitel bych si důkladně přečetl, a to i vícekrát a s odstupem času, co o sobě budoucí Manažer/ka roku napsal/a. Četl bych mezi řádky a hledal zajímavý příběh a komplexní zajímavou osobnost. Osobnost, která něco prožila nebo prožít chce a všechny své zkušenosti dokáže předat svým kolegům. Osobnost, která umí dobře komunikovat a empaticky řešit jakýkoliv problém a zároveň se sama rozvíjet. Tím pak může celý tým budovat krůček po krůčku společnou cestu k úspěšným cílům, novým projektům i posunutí celé společnosti třeba k další expanzi.


Motto na závěr: 

„Nikdy to nevzdávej i prohra tě může posunout v životě dál. Jen se nesmíš zastavit a vzdát to.“

Děkujeme za inspirativní rozhovor a těšíme se nejen na setkání 20. září 2023 v Empire Hall během vyhlašování vítězů MANAŽER ROKU 2022, ale i na další spolupráci,

Česká manažerská asociace

 

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter