Zdeněk Zajíček (ICT UNIE): Češi mají rádi digitální služby, ale u těch státních chybí jednoduchost

ČMA 4. 5. 2021

Prezident ICT UNIE Zdeněk Zajíček přišel do Studia ČMA pohovořit s Vadimem Petrovem o digitálních službách v České republice. Mluvil také o tom, jaký vztah mají občané ke službám státu a proč jsou pro ně digitální služby v soukromém sektoru lákavější.

„Češi jsou hračičkové. Když je dobré internetové bankovnictví, dobrý e-shop, dobré pojištění na jeden klik a cokoliv dalšího, tak to používáme. Schází nám ale nabídka digitálních služeb na straně státu. Musí být dostupná, ale hlavně uživatelsky přívětivá. A tam máme jako stát co dohánět,“ vysvětlil Zdeněk Zajíček.

V Česku podle něj u řady lidí stále převládá „papírová mentalita“. Mnozí považují papír za dlouhodobý a spolehlivý nástroj pro záznam a komunikaci důležitých věcí. Nyní ale lidstvo přechází do digitálního věku a část lidí se stále domnívá, že papíry musí putovat. Takové myšlení pak omezuje zrychlování a zjednodušování komunikačních procesů.

Otázky vyvolává i budoucnost digitalizace, včetně rizik, která přináší. Názor Zdeňka Zajíčka je v tomhle směru jasný: „Máme mít přiměřené obavy, máme být ostražití a máme být pozorní. Ale nemáme před digitalizací zavírat oči.“

Debata se věnovala také samotné činnosti ICT UNIE. „Naši členové jsou ve většině případů ti, kteří spolupracují se státem. Ať už je to na poli vlastníků sítí a další infrastruktury, nebo jsou to státní dodavatelé, řešitelé či provozovatelé státních systémů,“ řekl Zdeněk Zajíček.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter