Zabráníme odlivu stovek miliard z Česka, slibují strany. Možnosti jsou minimální a je to riskantní, míní ekonomové

ČMA 8. 10. 2021

V předvolebním boji se strany předhánějí, kdo slíbí více miliard pro státní rozpočet, ať už formou vyšších příjmů státní pokladny, nebo úspor. Oblíbeným tématem je zamezení odlivu peněz z Česka přes účty nadnárodních korporací. Jakkoliv se strany snaží voliče přesvědčit, že díky tomu zůstanou v české ekonomice stovky miliard korun, oslovení experti vidí takové možnosti jako velmi omezené. Tato snaha se navíc podle nich může otočit proti české ekonomice.

„Každý rok odteče z Česka do zahraničí 300 miliard korun. Proto zrušíme daňové výjimky pro velké korporace, které jsou využívány právě pro odliv finančních výnosů ze země,“ píše vládní ČSSD ve svém programu. V podobném duchu na voliče apeluje i Přísaha Roberta Šlachty. „Jsme proti benevolenci vůči zneužívání transferových cen některých nadnárodních koncernů, které působí v Česku. Je nepřijatelné, aby odsud odcházely mnohamiliardové částky bez jejich zdanění.“

Nadnárodní firmy skutečně vyvádějí z Česka stovky miliard korun ročně. Základní cesty jsou přitom dvěJednak je to převádění zdaněných zisků v podobě dividend, druhá cesta vede přes přelévání zisků mezi pobočkami v různých zemích.

Co se týká dividend, například český operátor Vodafone letos převede na účet mateřské skupiny Vodafone Group celý svůj zisk ve výši 1,25 miliardy korun.

Odkaz na celý článek
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter