27.09. – 03.10.2021

Tadeáš Rulík

Brno chce vsadit na komplexní využití vodíku. Umožní to symbióza univerzit, městských společností a mezinárodních zkušeností

Vodíková energetika. Ještě před několika lety vzdálená budoucnost, dnes reálný způsob, jak získávat nízkouhlíkovou elektřinu a teplo. Brno chce skloubit potenciál univerzitního a vědeckého centra, silných městských společností a mezinárodních zkušeností – má tak být městem, kde vznikne Evropský institut pro výzkum vodíkových technologií a inovací v energetice a které dokáže vodík využívat komplexně, především v energetice či dopravě, a tím i při ochraně životního prostředí.

Rada města Brna proto dnes schválila Memorandum o spolupráci na projektu Využití vodíku ve městě Brně. Jeho signatáři jsou statutární město Brno, Vysoké učení technické v Brně*, Teplárny Brno, a. s., Dopravní podnik města Brna, a. s., SAKO Brno, a. s., a Symbios Funding & Consulting GmbH.

*Kolektivní člen

Odkaz: www.mikan.cz


Národní rozvojová banka musí změnit víc

Aktuální přeměna Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) na Národní rozvojovou banku (NRB)* je určitě důležitějším procesem, než jak se na první pohled může zdát. Nemělo by se totiž jednat jen o tuctový rebranding. O zjednodušení názvu jinak nepříliš známé státní organizace, kde budou následně ti samí lidé nabízet ty samé produkty. Výsledná nová instituce – tedy národní rozvojová banka – v Česku totiž už delší dobu citelně chybí. A její absence už by do budoucna mohla podstatně brzdit rozvoj českých obcí, měst nebo regionů.

*Kolektivní člen

Odkaz: MAFRA, a.s. / Lidové noviny


Analýza 250 evropských korporací: Přístup českých firem k udržitelnosti se mírně zlepšuje, zaostávají ale v reportování klíčových ESG dat

Vodítko v podobě společných evropských standardů pro reporting o udržitelnosti, které aktuálně projednává Evropská unie, se ukazuje jako nezbytné pro to, aby se   českým firmám podařilo urychlit pozitivní změny a překonat současné nedostatky reportingu. Jak vyplývá z výzkumu Frank Bold, české firmy nedostatečně reportují emise skleníkových plynů, nezveřejňují klimatická rizika pro různé časové horizonty, a z velké části se nezabývají ani informacemi o lidských právech a due diligence, které jsou nezbytné pro přístup k zelenému financování. Zlepšení zaznamenali analytici například v reportování vědecky podložených klimatických cílů.

Nová analýza klimatických a lidskoprávních reportů se zaměřila na firmy z rizikových odvětví v dopadech na změnu klimatu jako je energetika, doprava, stavebnictví anebo sektor financí, který je klíčový pro financování transformace ekonomiky. V České republice výzkumníci analyzovali celkem 13 českých společností, jako je Komerční banka*, ČEZ, Škoda auto, Česká spořitelna nebo Kofola.

*Kolektivní člen

Odkaz: www.casopisczechindustry.cz


VUT varuje: Nezabezpečená zařízení v chytré domácnosti mohou být snadno zneužitelná

Nezabezpečená chytrá zařízení domácnosti mohou být velmi riziková a snadno zneužitelná. Je možné, že útočníci budou do budoucna napadat rekordéry, chytré žárovky a další elektroniku.

Podle Petra Matouška z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně* je důležité se věnovat zabezpečení zařízení v chytrých domácnostech.

Zařízení, která umožňují sledování a ovládání na dálku přes internet, už nejsou nijak neobvyklá. Uživatelé mohou pozorovat své mazlíčky, zatímco jsou v práci, kontrolovat svůj byt z dovolené nebo ovládat světla a topení přímo na svém smartphonu. Chytrá zařízení mají především ušetřit čas a energii. Podle Matouška ovšem mohou být také velkým problémem. Pokud je dostatečně nezabezpečíte, může nad nimi převzít kontrolu někdo cizí.

*Kolektivní člen

Odkaz: www.adsl.cz


Po ročním odkladu startuje světová výstava Expo. Český pavilon představí špičkové technologie, roboty i sklo

Mrak z kapilár z oceli, který stíní zahradu. Zelenou, plnou života. A klidně i v poušti. To vše díky technologickému „vodnímu zázraku“, který Česká republika dnes oficiálně představí světu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Její brány se otevírají, po ročním odkladu zaviněném pandemií koronaviru, vůbec poprvé v historii na arabské půdě.

Češi se chlubí i vychytávkami na poli 3D tisku. Firma Průša Research ukáže novou generaci svých tiskáren, součástí expozice je i robotické rameno Vysokého učení technického v Brně*, které využívá pro 3D tisk písek a degradovatelný bioplast z odpadních tuků.

*Kolektivní člen

Odkaz: MAFRA, a.s. / Lidové noviny


Praha má první 3D tištěné parkourové hřiště na světě

Poslední zářijový den proběhlo ve volnočasovém areálu Kupeckého na Praze 11 slavnostní otevření prvního 3D tištěného parkourového hřiště. Jedná se o společný projekt Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky), společnosti 3Deposition, kterou založili odborníci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně*, a městské části Praha 11.

*Kolektivní člen

Odkaz: www.feedit.cz


Křemík zdražil o 300 procent, zamává to s výrobou aut i solárních panelů

Globální nedostatek postihuje čím dál tím více surovin a promítá se do skokového růstu cen. Například křemík za méně než dva měsíce zdražil o 300 procent, píše agentura Bloomberg. Na vině je hlavně přerušení výroby v čínských továrnách. Zdražení se dotkne firem napříč oborovým spektrem, od automobilek, přes výrobce fotovoltaických článků až po plastické chirurgy.

Křemík je polovodičem a centrálním prvkem pro výrobu solární energie, protože na něm dochází k takzvanému fotoelektrickému jevu, k přímé přeměně solární energie na elektrickou,“ vysvětluje člen představenstva Solární asociace* Matěj Řehák. „Jako polovodič umožňuje odvádět elektrický náboj generovaný dopadajícími fotony ze Slunce,“ dodává Řehák.

*Kolektivní člen

Zdroj: www.idnes.cz


Třetina pracovníků pošty bude od středy stávkovat, budou pracovat pomaleji

Devět tisíc zaměstnanců České pošty bude od 29. září do 1. října stávkovat. Protest dvou menších odborových organizací bude mít formu snižování tempa práce na jednotlivých pracovištích, uvedly organizace v pondělí v tiskové zprávě. Důvodem je ztroskotání pracovní skupiny, která měla řešit přetěžování zaměstnanců a nevyhovující pracovní podmínky.

Stávky za zlepšení pracovních podmínek na poště se má zúčastnit třetina zaměstnanců podniku. Stávka se uskuteční, protože jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem* zatím ztroskotala, uvedly odborové organizace SOS-21 a NOS ČP ve společné tiskové zprávě.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.idnes.cz


V dánském tramvajovém muzeu budou tramvaje jezdit po kolejových konstrukcích z Pražské strojírny

Pražská strojírna dodala své výrobky do dánského tramvajového muzea Sporvejsmuseet Skjoldenæsholm v oblasti Midtsjælland. Součástí zakázky byly srdcovkové části výhybek, přídržnice a oblouková kolejová trať. Přejímka proběhla v polovině září.

„Tato zakázka skrývá jednu zajímavost za druhou. Naprostá většina našich výrobků putuje dopravním podnikům po celém světě, muzea se ve výčtu našich zákazníků tak často neobjevují. Zajímavá je ale i způsobem, jakým jsme k ní přišli. Nebýt dlouholeté spolupráce a důvěry našeho skandinávského partnera, nedostali bychom ji,“ říká Robert Masarovič*, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Britové zažívají brexitovou kocovinu. A bolehlav přináší i českým firmám

Kvůli brexitu v zemi chybějí řidiči nákladních aut, a palivo tak nemá kdo vozit. Současná krize pohonných hmot přitom ukazuje na mnohem hlubší problémy, které si země vystoupením z Evropské unie přivodila. Celá řada z nich dopadá i na české firmy, které působí na britském trhu. Mimo jiné i aktuální situace na čerpacích stanicích. „Ve Velké Británii poskytujeme pronájem speciálních antidekubitních matrací proti proleženinám a denně jde o několik set závozů. Od oznámení máme čtyři hodiny na dopravu k pacientovi, a když z toho naše dodávky stráví dvě hodiny na benzinové pumpě, tak je to problém,“ líčí výkonný ředitel společnosti Linet Tomáš Kolář.

Doprava matrací se kvůli tomu protahuje a s ochromenou logistikou může firma jen těžko tuto službu poskytovat. Výrazně větší problém je pro Linet shánění pracovní síly na britském trhu, odkud se po vystoupení Spojeného království z Evropské unie odlila velká část zahraničních pracovníků. „Britové si zvykli, že v oblasti služeb zaměstnávali obrovské množství lidí především z východních států, kteří byli ochotni pracovat za nižší mzdu. V souvislosti s protiimigrační kampaní, která byla i rozbuškou pro brexit, ale celá řada těchto lidí z Británie odešla,“ popisuje zakladatel společnosti Linet Zbyněk Frolík*.

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2009

Zdroj: www.forbes.cz


Prunéřov se pro továrnu na baterie hodí, říká šéf ČEZ

Jedna z nejvhodnějších lokalit v Česku pro vznik továrny, kde by se měly vyrábět baterie pro elektromobily? Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše* by to mohl být areál bývalé elektrárny Prunéřov u Kadaně. Díky rozvoji elektromobility by měly v Evropě vzniknout až desítky podobných továren. V Česku by pak podle současných analýz mohly vyrůst i dvě takzvané gigafactory.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: MAFRA, a.s. / MF DNES


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN