Výběr z monitoringu médií

ČMA 1. 12. 2021

22.11. – 28.11.2021

Tadeáš Rulík

Násobné zdražení energií dopadá na obce. Národní rozvojová banka* pomáhá investovat do nehospodárných budov

Po domácnostech jsou pod tlakem také obce a firmy. Ceny elektřiny začátkem roku vyskočí i na čtyřnásobek. To se promítne do obecních rozpočtů, provozních nákladů i ceny tepla pro občany. A současně by měly obce vynakládat peníze na revitalizaci nehospodárných budov. Jak snížit nápor na rozpočet, řeší Národní rozvojová banka (NRB) programem ELENA pro města a podnikatele. Banka zaplatí 90 procent nákladů na přípravu projektu a investici města je možné uhradit až z energetických úspor.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.energy-hub.cz


V hlavní roli počasí a modernizace: výroba vodních elektráren ČEZ* letos roste o 11 %

Příznivé klimatické podmínky a vyšší efektivita modernizovaných vodních elektráren ČEZ zvedly za první tři čtvrtletí produkci bezemisní elektřiny z vody. Růst táhly především elektrárny Vltavské kaskády, kde se výroba meziročně zvýšila o 50 %. Dařilo se i malým bezemisním elektrárnám na Labi, Berounce, Chrudimce a Moravě, které rostly o 12 %. Rekordní nárůsty zaznamenaly Štěchovice, Slapy, Orlík a Střekov.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.spcr.cz


ČEZ obdržel bezpečnostní dotazníky od všech zájemců o dostavbu Dukovan

Energetická skupina ČEZ* obdržela bezpečnostní dotazníky od všech tří zájemců o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Mezi zájemci zůstaly americký Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejský KHNP. Cílem dotazníků bylo podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů, které se týkaly například vlastnické struktury, dodavatelských řetězců, vazeb na stát či problémů u jiných projektů.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.investicniweb.cz


91 % očekáváme letos podíl na zisku ČEZ* z bezemisních činností

ČEZ letos na jaře představil zrychlenou strategii přechodu k nízkoemisní energetice do roku 2030, do roku 2050 pak směřuje k uhlíkové neutralitě. Již nyní ale většina zisku Skupiny ČEZ pochází z bezemisních činností, ať už jde o výrobu v jaderných elektrárnách, obnovitelných zdrojích nebo o distribuci elektřiny. Současný více než 90% podíl se bude každoročně zvyšovat s tím, jak bude postupně klesat role uhelné energetiky.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.casopisczechindustry.cz


Vadim Petrov*: Digitalizace zdravotnictví znamená také rozvoj kybernetické bezpečnosti

Přibývají útoky na IT systémy nemocnic, vydírání hackerů, paralyzování vnější i vnitřní komunikace a bezpečného fungování nejdůležitějších zařízení. A přibývají otázky: oč vlastně, a komu, jde? Proč jsou cílem nemocnice? Můžeme se vůbec nějak bránit? Mezi přední odborníky, kteří hledají nejen odpovědi na podobné dotazy, ale i způsoby koordinace a ochrany proti napadení, metodiku pro vzdělávání potřebných expertů, nástroje kontroly či pomáhají tvořit platformu pro výměnu zkušeností, patří Vadim Petrov, prezident Iniciativy KYBEZ.

*Člen prezidia, ambasador ČMA

Zdroj: www.hospitalin.cz


Fotovoltaika 2022: Dražší elektřina zvýhodnila solární systémy

Rekordní růst cen elektřiny na burze vysílá domácnostem jednoznačný signál – čím budete soběstačnější, tím lépe. Kdo má vlastní fotovoltaickou elektrárnu na střeše, nemusí ho zdražování elektřiny trápit. Navíc v říjnu byla schválena nová pravidla pro dotační program Nová zelená úsporám. Na fotovoltaiku získají zájemci od státu až 200 tisíc korun.

Bohužel během roku 2021 zdražily solární panely asi o 30 procent. Kvůli pandemii covid-19 se výroba v Číně zpomalila, zdražily vstupní materiály i doprava do Evropy – přeprava jednoho námořního kontejneru z Číny do Evropy teď stojí 10× víc než před vypuknutím pandemie. „Ceny panelů i dalších komponent meziročně vzrostly, především se ale firmy potýkají s problémem, který pandemie způsobila v oblasti logistiky. I proto podporujeme do budoucna iniciativy volající po přesunu části výrobních kapacit zpět z Asie do Evropy,“ říká Veronika Šilhová, ředitelka Solární asociace*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.elektrina.cz


Cena betonu vzroste v příštím roce až o pětinu. Prodraží se bytové domy i silnice

Nová výstavba se v příštím roce opět prodraží. Nadále totiž strmě stoupají ceny komodit závislých na energiích. Mezi nimi i cement, který je základní surovinou pro výrobu betonu. Odborníci očekávají nárůst ceny až o pětinu. Mezi nimi i ředitel betonáren TBG-Metrostav* Jakub Šimáček: „V roce 2022 očekáváme nárůst ceny betonu kolem patnácti procent. Na vině jsou nejen drahé suroviny, ale i cena energií a dopravy.“

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.e15.cz


ČEZ* v Ostravě otevřel největší stanoviště nabíječek elektromobilů na Moravě

Největší stanoviště nabíječek elektromobilů na Moravě vyrostlo v areálu Outlet Arena Moravia v Ostravě. ČEZ tam nainstaloval 6 stojanů, z toho 2 rychlodobíjecí (50 kW) a 4 stojany s normálním nabíjením (22 kW).

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.hybrid.cz


Na leteckém ústavu vyvíjejí vypínač do vesmíru

Pracovat přímo pro Evropskou kosmickou agenturu, to nedělá jen tak někdo. Pro Jakuba Maška a jeho kolegy z Leteckého ústavu strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně* to ale platí. Už několik let se věnují vývoji tepelného spínače pro kosmické aplikace, do kterého zapojují i studenty. Nedávno dokončili první fázi a od ESA dostali zelenou pro rozpracování podrobnější verze.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.epochaplus.cz


Aktuálně: ČEZ* míří do světové solární extraligy

Německá energetická společnost RWE prodává svoji dceřinou společnost Belectric, která patří k největším hráčům na světě v oblasti EPC a O&M služeb pro fotovoltaické elektrárny. O koupi společnosti Belectric usiluje česká energetická společnost ČEZ, která touto akvizicí míří mezi špičky solárního byznysu ve světě.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.energy-hub.cz


Digitalizace vzdělávání

Další část rozhovoru s Břetislavem Mocem se věnuje oblasti informačních technologií ve školství. Hned v úvodu povídání se otevřelo téma státních maturit a elektronického systému. Je dobré převést zkoušku dospělosti do počítačové formy? Nebo tím vzniká diskriminace méně zdatných studentů v oblasti IT? Digitalizace způsobuje roztříštěnost vzdělávání. Je, anebo to není přirozený vývoj systému? Krok vpřed musí vzejít od budoucích učitelů. Mění se výuka pedagogických studentů na vysokých školách? Tyto a další otázky rozebíral se svým hostem Vadim Petrov*.

*Člen prezidia, ambasador ČMA

Zdroj: www.iniciativakybez.cz


Brněnské ABB* významně rozšiřuje výrobu rozváděčů

Technologická společnost ABB staví novou výrobní halu v Brně o ploše 8,000 m2. Rozšíření závodu přinese nová místa do výroby i do oddělení vývoje a výzkumu. Cílem je především zvýšení kapacity divize Rozvaděče vysokého napětí, a to i v důsledku přijetí nových zakázek. Mezi ty patří například dodávka pro americký Chevron.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.kurzy.cz


Vědci v Brně přišli se způsobem, jak zbavit vodu zbytků léčiv, antikoncepce a dalších škodlivých látek

To, že ve vodě zůstávají škodlivé látky, jako jsou zbytky antikoncepce nebo antibiotik, které se dlouhodobě podepisují na lidském zdraví, není novinkou. Tým vědců z Brna však přišel na způsob, jak tyto škodliviny z vody odstranit a zajistit tak její absolutní čistotu.

Tým složený z vědců Vysokého učení technického v Brně (VUT)* a z Masarykovy univerzity získal na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně medaili za vynález nazvaný CaviPlasma. Přestože dva fyzikální jevy, tedy kavitace a plazmatický výboj, jsou dlouhodobě známé, zatím jejich spojení pro odstraňování nečistot nikdo nevyužil, řekla Marcela Pírková z Odboru fluidního inženýrství Viktora Kaplana na Fakultě strojního inženýrství VUT.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekontech.cz


Jaromír Javůrek* patří mezi desítku nejlepších českých manažerů roku 2020

Dlouholetý ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, Jaromír Javůrek, se dostal do TOP 10 soutěže Manažer roku 2020 a patří tak mezi deset nejlepších manažerů republiky.

Vůbec poprvé v 28leté historii soutěže se podařilo získat toto prestižní ocenění zástupci oboru klasická hudba. Ocenění předává Česká manažerská asociace, která již bezmála třicet let vyhledává, hodnotí, oceňuje a propaguje nejlepší řídící pracovníky a úspěšné osobnosti z řad podnikatelů a lídrů napříč odvětvími a profesemi.

*Finalista, top 10 Manažer Roku 2020

Zdroj: www.nase-mesto.cz


Panenky od topmanažerek pomůžou dětem. V online aukci je draží UNICEF

Je to už tradice. Na konci listopadu se v Česku draží panenky pro Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). Loutky, které ušily a vyrobily známé osobnosti, jdou do charitativní aukce, jejíž výtěžek poputuje do nejchudších a krizových oblastí v rozvojových zemích a bude využit na lékařskou péči pro děti.

Do šití panenek se na konci letošního jara na speciálním workshopu pustily třeba předsedkyně představenstva Czech News Center Libuše Šmuclerová, spolumajitelka USSPA Kateřina Kadlecová* anebo majitelka Zásilkovny Simona Kijonková. Své elegantní a originální panenky v aktuální aukci nabízejí také Radka Kasperová, Ilona Mančíková, Květa Vostrá, Petra Fundová, Andrea Ferancová Bartoňová, Dita Stejskalová a řada dalších dam z našeho žebříčku nejvlivnějších žen Česka.

*Finalistka, top 10 Manažer Roku 2020

Zdroj: www.forbes.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností Newton Media

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.