V rámci setkání C-Level platformy jsme se dozvěděli, jak se nezbláznit!

Vůně exotických čajů, mlžný opar z vodních dýmek – ano, i takto laděné prostředí patří do manažerského světa. Koncem listopadu se v centru Brna uskutečnilo druhé setkání v rámci C-Level platformy, kterou vede Vilém Vrba, člen prezídia České manažerské asociace a vedoucí regionálního klubu Morava. Na tomto podzimním setkání se o své manažerské zkušenosti s příchozími hosty podělil Jiří Koleňák, CAO NEWTON University Group, jehož přednáška nesla podtitul: „Ještě jsem se nezbláznil, aneb jak o sebe pečuji v náročném prostředí manažerské práce.“ 

Jak podtitul předesílá, přednáška byla zaměřené na témata týkající se stresu a odpočinku i na aktivním přístup k relaxaci.

Jak lidé nejčastěji reagují na otázku – kdy si odpočnou?

„Odpočinu si o víkendu.“

„Odpočinu si na dovolené.“

„Odpočívat budu až v hrobě.“

 

Každý z nás už jistě tyto tři odpovědi slyšel a ruku na srdce, zrovna pozitivní nejsou. Tím, co říkáme, sami sebe podvědomě programujeme. Ale skutečně chceme odpočívat až v hrobě?

 

Doba je stále uspěchanější, rychlejší, s čímž souvisí nutnost změny pracovních podmínek a způsobu práce jako takové. Změny jsou dobré, jen v nás mohou vytvářet stres. Ten není nutně špatný, může nás efektivně posouvat dále, nicméně je potřeba s ním umět pracovat. Obecně platí, že stresové situace spojené nejen s výkonem náročných profesí, jsou lépe zvládány lidmi, kteří jsou odpočatí, vyrovnaní sami se sebou a umí se nad danou problematiku povznést.

 

Na setkání u vodních dýmek a nad čajem tuareg přišli manažeři, lídři i podnikatelé, mnozí se zúčastněných mají problémy se spánkem, nenajdou si čas na relaxaci, nebojme se říci meditaci. Dle slov Jiřího Koleňáka stačí 15 minut denně, kdy si stačí se zavřenýma očima sednout na židli a jen klidně dýchat. „Oči jsou nejvýraznějším příjemcem podnětů, když je zavřeme, spotřeba energie mozku se sníží o 80%,“ dodal Koleňák. Tělo si takto dobít baterky na cca 1,5 hodiny. Obdobnou relaxační metodu praktikoval i Albert Einstein, který kolem poledne usedal do křesla a ve dlaních držel kovové koule. Jakmile začal usínat, koule mu z rukou vypadly na zem a způsobilý hluk ho probudil.

Zúčastnění hosté se během přednášky postupně zapojovali do konverzace a vzájemně si tak předávali vlastní zkušenosti spojené s odpočinkem, zazněly i rady a doporučení pro lepší spánek. Každý z hostů si z příjemně stráveného podvečera odnesl mnoho nových informací a podnětů. A co se cestou domů promítalo v hlavě Jiřího Koleňáka?

„Pečovat o sebe je nezbytné“
„Důležitost objevování vlastních cest k tomu, jak se udržet ve skvělé kondici, narůstá úměrně tlaku změn v podnikatelském prostředí.“

 

Více o tom: „Jak se nezbláznit“ uslyšíte v připravovaném podcastu.

 

Za Českou manažerskou asociaci

Kateřina Božková

PR a projektová manažerka

e.:

Fotogalerie
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter