Tomáš Kerlín: Jsem manažer, prodávám skvělou práci svých lidí

ČMA 23. 5. 2022

Tomáš Kerlín je úspěšným manažerem, během své bohaté kariéry působil na nejvyšších manažerských pozicích v zahraničních firmách, podnikajících v našem kraji. V současné době se z funkce generálního ředitele opavské KSR Industrial s.r.o. připravuje na roli Vice-presidenta Operations Europe and Asia mateřského koncernu KSR. KSR Industrial s.r.o. patří mezi přední dodavatele pedálových systémů pro automobily.

„Měl jsem štěstí, absolvoval jsem v roce 1990, patřím mezi první porevoluční absolventy VŠB-TU Ostrava, takže jsem nemusel skládat zkoušku z politických věd,“ uvolňuje na úvod atmosféru rozhovoru Tomáš Kerlín.

Štěstí jej provázelo i nadále, po škole nastoupil do firmy, ve které psal diplomovou práci. Firma MODEL Obaly a.s. Opava tehdy právě změnila majitele a on dostal na starost integraci informatiky a organizační struktury firmy na švýcarský systém.

Pro čerstvého absolventa to byla výzva: „Myslel jsem si, že jakožto vedoucí pracovník musím rozumět všemu, čemu rozumí mí podřízení, sám na sebe jsem si vytvářel obrovské nároky a stres.“ Brzy bylo jasné, že musí něco změnit.

„Pořád to bylo nedlouho po škole, proto jsem si vzpomněl na profesora Antonína Vítečka, který svou první přednášku z Teorie automatického řízení věnoval kolektivnímu řízení lidských týmů. Říkal nám, že ve vedoucí pozici prostě musíme pracovat s agregovanými informacemi,“ vzpomíná si Tomáš Kerlín jako by to bylo včera.

Na přednášce to tehdy ještě plně nevnímal, ale krátce po nástupu do té své první vedoucí pozice si každým dnem uvědomoval stále naléhavěji, že prostě není v lidských silách vědět a zvládat všechno.

Takto napsáno to vypadá snadno, ve skutečnosti Tomáši Kerlínovi trvalo téměř osm let, než se přestal snažit dokonale rozumět práci všech svých podřízených a konečně se dostavil ten potřebný AHA-efekt, který mu pomohl stát se z vedoucího opravdovým lídrem.

„Pracoval jsem v Siemens VDO, vedl jsem náročný projekt transferu výroby z německého Dortmundu do Frenštátu pod Radhoštěm. Celé jsme to zvládli během jednoho opravdu hektického roku. Ve chvíli, kdy bylo „stěhování“ dokončeno, jsem se ráno probudil a přemýšlel, co vlastně budu dělat dál. Během tohoto složitého úkolu v mém týmu vykrystalizovali skvělí kolegové, například vedoucí logistiky nebo šéfka výroby a mi došlo, že mou rolí je nyní starat se o ně. Dát jim ty nejlepší podmínky a důvěru, kterou mi oni splatí svou prací,“ popisuje zlomový moment své kariéry Tomáš Kerlín.

Od té doby se tímto řídí celou kariéru a vede k tomu i své spolupracovníky. Sám pro sebe si vypracoval několik zásad, které přenáší do svých týmů. Všem doporučuje:

  • Být v kontaktu se svými kolegy
  • Budovat atmosféru důvěry
  • Být vzorem pro své spolupracovníky
  • Být otevřený. Když kritizovat, tak za zavřenými dveřmi z očí do očí, když chválit, tak před ostatními
  • Mít odvahu dělat i nepopulární personální opatření a nečekat, že se problémy vyřeší samy
  • Byt pozitivní a vždy hledat řešení

Nutno říct, že tento manažerský přístup se mu rozhodně vyplácí! Dvojnásobný obrat, kterého pod jeho vedením během tří let dosáhla společnost KSR Industrial s.r.o., je toho nejlepším důkazem. Úspěchem, který nezůstal bez odezvy. Tomáši Kerlínovi byla nabídnuta pozice v top managementu mateřské společnosti KSR a on ji přijal.

Věrný své manažerské filosofii nezapomene zdůraznit, že bez funkčního týmu spolupracovníků, kteří uchopili jeho vize, strategii a cíle i svou osobní manažerskou odpovědnost, by takových úspěchů nikdy nedosáhl.

„Prodávám skvělou práci svých lidí, bez nich bych přece nebyl manažerem,“ uzavírá naše setkání Tomáš Kerlín.

Ing. Tomáš Kerlín
Životní motto: Jako lídr mohu být jen tak úspěšný, jak jsou úspěšní mí lidé.

Absolvent VŠB-TU Ostrava
Generální ředitel KSR Industrial s.r.o.
Místopředseda opavské hospodářské komory
Člen ELITE klubu MSK České manažerské asociace

Zdroj: www.patriotmagazin.cz

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter