Tomáš Elis: Deleguj nebo zemři!

ČMA 26. 9. 2022

Tomáš Elis před více než dvaceti lety opustil právnickou praxi v úspěšném výrobním podniku a od té doby neustále motivuje úředníky, aby zlepšovali služby občanům v jeho milované Opavě.

Hned po vysoké škole začal v opavském Ostroji, významném průmyslovém podniku, kde působil patnáct let jako právník a poté vedoucí právního oddělení. Byla to velká škola byznysu, ale zároveň skvělý kolektiv. „Měl jsem jen čtyři podřízené a dokonale jsem znal jejich práci. Když se na to dívám zpětně, v podstatě jsem je nemusel ani moc řídit a delegovat. Byli samostatní a sehraní i motivovaní,“ vrací se k začátkům své kariéry Tomáš Elis.

Po patnácti letech přišel střih! Chtěl být ještě více prospěšný komunitě a vrhl se do veřejné správy. Stal se tajemníkem magistrátu města Opavy. „Ze dne na den jsem místo čtyř podřízených vedl dvě stovky, posléze až tři sta šedesát“ konstatuje během našeho rozhovoru v kanceláři opavské Hlásky.

Nastoupil plný ideálů a samozřejmě si přinesl manažerské a řídící návyky z předchozího působení. Rychle se ukázalo, že tudy cesta nevede. Dnes sebekriticky popisuje: „První měsíce jsem to, plný ideálů a trochy naivity, chtěl vše zvládnout sám. V práci jsem byl první a domů jsem chodil v nepublikovatelné hodiny. Vynechával jsem i obědy, nemohl jsem ztratit půlhodinu drahocenné pracovní doby!“

Naštěstí po zhruba čtyřech měsících pochopil, že takhle to dál nejde. Začal důsledně delegovat na své podřízené – vedoucí odborů a oddělení. Dnes ví, že to bylo opravdu na poslední chvíli.

„Delegace byly důležitou částí řešení, ale musel jsem změnit i organizační strukturu magistrátu. Pochopil jsem, že dvě stě lidí není stejných, mají různou motivaci a zodpovědnost. Několik vedoucích z řad těch, kteří nebyli ochotni přijmout zodpovědnost, protože to tady ve veřejné správě nebylo zvykem, jsem musel vyměnit,“ dodává podrobnosti pan tajemník.

Čtyři měsíce trvalo, než Tomáš Elis pochopil, že musí vkládat do svých lidí důvěru i zodpovědnost, čtyři roky zabraly všechny personální a strukturální změny. Bolelo to. Nerodilo se to snadno, jako každá změna, ale nakonec to přineslo sladké ovoce. Důkazem budiž, že Tomáš Elis je ve funkci tajemníka magistrátu již déle než dvacet let.

„Zažil jsem šest primátorů, jsem personální šéf, ale pracuji i s politickým vedením radnice a mým úkolem je mít stabilní a funkční úřad, který je přívětivý k občanům a maximálně pomáhá voleným politikům naplňovat jejich program. To, že tady jsem i po tolika letech, beru jako nejlepší ocenění naší práce a cesty, kterou jsme se vydali,“ dodává skromně.

Během úctyhodně dlouhé kariéry jeho úřad prošel řadou změn, vznikly tu nové odbory, neustále musí reagovat na povinnosti, které ukládá zákon a nutnost delegovat je s rostoucí agendou stále důležitější.

Ale i delegování a důvěra mají své meze. Tomáš Elis si zakládá na tom, že občan musí dostat ten nejlepší servis. Víc, než odbornost úředníka je pro něj slušnost, chování a vystupování. „Nikdy neodpustím, když se úředníci chovají k občanům povýšeně, hrubě. To někdy až zapomenu na své manažerské zásady delegování a řeším to hned a radikálně. Protože takoví lidé kazí jméno celému magistrátu. Šlapou nám po značce, jménu našeho krásného města, které tady dlouhodobě budujeme,“ rozohní se na závěr našeho rozhovoru.

JUDr. Tomáš Elis

Životní motto: Lidé, kteří říkají, že něco nejde, by neměli rušit ty, kteří to právě dělají.

  • Finalista soutěže Manažer roku 2018 České manažerské asociace a vítěz v kategorii Veřejná správa
  • Tajemník Magistrátu města Opavy
  • Člen Elite klubu Moravskoslezského kraje České manažerské asociace

Zdroj: www.patriotmagazin.cz

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter