Kniha byla dne 17.září pokřtěna na konferenci ČMA na Fakultě dopravní ČVUT.

„Umělá inteligence a právo“ (Štědroň B., Jašek R. Svítek M. a kol.)
vydalo vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2024

Umělá inteligence (AI) představuje celosvětový fenomén a Česká republika se inspirovala u nejvyspělejších zemí jako jsou USA, Kanada,

Nizozemsko, Velká Británie při koncipování národní strategie. Tato nově vytvořená strategie pro umělou inteligenci určuje priority až do roku 2030 a definuje opatření v sedmi vzájemně provázaných oblastech. Strategie se podle Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky zaměřuje na sedm oblastí. Kromě vzdělávání, průmyslu a veřejných služeb je to věda, kde dokument cílí na posílení výzkumu AI, dále trh práce s podporou rekvalifikací, celoživotního vzdělávání a prevencí digitálního vyloučení nebo kyberbezpečnost, tj. nastavení bezpečného prostředí pro aplikaci AI.

Na uvedené skutečnosti navazuje nová monografie „Umělá inteligence a právo“, která se skládá z 9 kapitol, které zpracovali přední odborníci. Uvedené kapitoly je možné rozdělit do 3 velmi aktuálních problémových oblastí. Do první oblasti, zaměřené zejména na interakci umělé inteligence a legislativního systému patří kapitoly,

koncipované R. Jaškem, J. Navrátilem, D. Kaláškem, M. Kostrecem, L. Nezmarem a A. Bernardovou. Samostatnou částí monografie je analýza problematiky diskriminace na trhu práce v kontextu vývoje umělé inteligence (M. Palíšková). Závěrečné 2 poslední kapitoly (M. Svítek, B. Štědroň, J. Štědroň mají prognostický charakter a analyzují možné prognózy a scénáře vývoje umělé inteligence a kvantových počítačů.

Velmi zajímavá je i prezentace  vývoje umělé inteligence na příkladech šachových programů.

Monografie obsahuje nové výsledky a prognózy a je možné ji doporučit nejen odborníkům na informační technologie a právníkům, ale všem posluchačům vysokých škol, pedagogům, manažerům i politikům.