Sázka s ministrem financí o soudek plzeňského piva

Prognostický klub 8. 12. 2022 2

V úterý 6. prosince 2022 proběhlo setkání členů Prognostického klubu ČMA, kde členové sepsali výzvu/sázku ministrovi financí.


Ing. Zbyněk Stanjura
Ministerstvo financíLetenská 525/15118 10 Praha 1 – Malá Strana
 
Vážený pane ministře financí,
v souvislosti se schválením daně z mimořádných zisků jste uvedl, že uvedené opatření přinese státu příjem 85 miliard.
V této souvislosti Vám nabízím sázku o soudek Plzeňského piva (lidově štěně), že uvedené opatření nepřinese odpovídající příjem z následujících důvodů:
1.     Velké firmy i firmy neuvedené v zákoně byly včas varovány a pohodlně provedou „kreativní daňovou optimalizaci“ pro převod mimořádných zisků do svých centrál „matek“. K oblíbeným trikům patří např. nákup předraženého nepotřebného software „dcerám“ nebo nevýhodné půjčky.
2.     Finanční správa ani Úřad pro odhalování organizovaného zločinu nedisponuje takovým počtem odborníků, aby mohl uvedenou kriminální činnost včas postihovat.
3.     Zákon je ve své podstatě diskriminační, a proto i podle některých právních rozborů protiústavní. Není možné zdaňovat 60% jen některé firmy a jiné (např. telekomunikační firmy s mimořádnými zisky) nikoliv.
S pozdravem
Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc.
Česká manažerská asociaceVáclavské náměstí 21113 60 Praha 1
P.S.
Vhodným prostředkem pro posílení příjmové části rozpočtu by bylo posílení pravomocí antimonopolního úřadu a reforma celého ekonomicko-politického systému podle např. modelu, vypracovaného Prognostickým klubem České manažerské asociace a Českou asociací Římského klubu:

https://www.cma.cz/reforma-politickeho-systemu-bohumira-stedrone-podstatne-zvyseni-pravomoci-antimonopolniho-uradu-a-zakon-o-lobbingu-podle-modelu-usa/

Kontaktní osoba

Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc.

předseda Prognostického klubu ČMA a ČA Římského klubu

Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc. studoval s vyznamenáním systémovou analýzu na MU Brno a absolvoval postgraduální studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia začínal jako vysokoškolský pedagog na Komenského Univerzitě v Bratislavě. Působil rovněž jako soudní znalec. V roce 1992 studoval na Ashridge Management College ve Velké Británii. V současnosti přednáší prognostiku na Univerzitě Karlově, ČVUT a Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

Dopis v PDF
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter