Rada expertů ČMA: Navrhla podpořit domácí kapitál

ČMA 19. 6. 2019

Dvě desítky členů Rady expertů České manažerské asociace v čele s jejím předsedou emeritním rektorem VŠE prof. Richardem Hindlsem se shodly na nutnosti výraznější podpory domácího podnikatelství v ČR a firem s vysokou přidanou hodnotou a finálním výrobkem. Zasedání Rady expertů se uskutečnilo na pozvání a za účasti předsedy představenstva a generálního ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) Jiřího Jiráska. Jednání v jejím pražském v sídle, které proběhlo 19. června, se jako host aktivně zúčastnil náměstek MPO Jan Dejl.

Právě ČMZRB je klíčovou finanční institucí v podpoře českých firem, jen v roce 2018 podpořila 6060 projektů malých a středních podniků v objemu přesahující 12,5 miliardy korun. Ve spolupráci s komerčním sektorem umožnila zrealizovat podnikatelské projekty s hodnotou 21 miliard korun.

Zejména začínající podnikatelé nemají ale vždy povědomí o možnostech finanční podpory a ani dostatečné kontakty a vazby na potenciální partnery.

Jedním ze závěrů zasedání Rady expertů byla proto dohoda uspořádat regionální setkání klubů ČMA a krajských ředitelů ČMZRB s manažery a podnikateli.

Na důležitost sdílení vazeb a podpory českých firem s vysokým know-how poukázal Petr Kapoun COO společnosti S.A.B. Aerospace sídlící v brněnském technologickém parku TechNest. „Seskupujeme technologické firmy, které nabízejí přidanou hodnotu a nechtějí být jen osamocenými subdodavateli. Vzájemně se ekonomicky neohrožujeme, vytváříme komunitu,“ uvedl Petr Kapoun, jehož firma se zabývá vývojem a výrobou vesmírných technologií. V září satelit s českou částí vynese do kosmu francouzská raketa.

Příklad této firmy, snažící se obklopit partnery, potvrzuje správnost názorů řady členů Rady expertů, zejména osobnosti světového formátu, prof. Milana Zeleného. „Potřebujeme povzbudit vznik nových podniků v regionech a vznik regionálních jader s propojenými komunitami. Svět se posouvá od globální výroby a velkých komplexů k regionům. Máme k tomu již technologie i znalosti,“ říká prof. Milan Zelený. Na podzim letošního roku plánuje proto uspořádat konferenci, ve spolupráci s ČMA, díky níž by například regionální samosprávy dostaly určitý návod jak podporovat vznik regionálních firemních uskupení, čímž se nemají na mysli oborové klastry.

Řada přítomných expertů poukázala na existující snahy vytváření regionálních seskupení. Podle prof. Evy Sykové mezi středočeskými obcemi Vestec a Dolní Břežany se postupně naplňuje záměr vytvořit zde české Silicon Valley. Působí zde již několik IT a inovačních firem, které mají zájem o spolupráci. Podpořit ji napříč regiony a obory a vědou a výzkumem by podle ní mohlo založení Fondu pro start spolupráce.

Spolupráce mezi firemní a akademickou a výzkumnou sféru a její podpora naráží však podle expertů na problémy, ať už v legislativě či financování. K potřebě podpořit spolupráci se přihlásil náměstek Jan Dejl s tím, že příhodnější by bylo podpořit menší projekty. „Chceme k projektům přizvat zejména úspěšné inovativní firmy,“ poznamenal. Jednou z forem informování o nich a sdílení best practice by mohla být regionální setkání ČMA. Jedno z nich uspořádal Regionální klub Morava pod názvem Fórum vesmír. „Záměrem bylo propojit firmy s vesmírnými technologiemi,“ uvedl předseda klubu Zdeněk Bílek.

Další příklad úspěšného propojování firem a lokální ekonomiky v brněnském regionu zmínila ambasadorka ČMA Olga Girstlová. Regionální podnikatelská setkání podpořilo vedení ČMA i další účastníci akce, například Zdeněk Pelc, majitel loděnické společnosti GZ Media.

Zasedání Rady expertů a bohaté diskuse se zúčastnili dále generální ředitelka Aures Holdings, který zastřešuje AAA Auto, Karolína Topolová, prof. Dr. Zdeněk Souček, DrSc. či CEO společnosti Abydos Olga Kupec a řada dalších. Přehled členů Rady expertů najdete ZDE.

 

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.