Rada expertů České manažerské asociace se střetla s kandidáty na pozici ministra průmyslu a obchodu

ČMA 24. 9. 2021

Jaká doporučení zazněla? Na čem se účastníci shodli? Pusťte si záznam debaty…

Hlavní stanoviska politiků a Rady expertů ČMATisková zpráva z debatyInformace o Radě expertů ČMA

Hlavní myšlenky z debaty:

Ladislav Verner
majitel a generální ředitel rodinné technologické firmy SOMA působící v 50 zemích světa, iniciátor výzvy Diagnóza českého průmyslu

„My jsme si špatně vyložili princip globalizace. V 90. letech jsme se vydali směrem být dobrým subdovovatelem. A to je problém České republiky. V Německu naopak 85 % podnikatelů má finální výrobek. Kde nemáte finální výrobek, tam se nedá inovovat. Na trhu tedy začala klesat i poptávka po kvalifikované pracovní síle. A na politické scéně jsou stále lidé, kteří jsou autory či spolutvůrci této špatné strategie. Musí se najít vlastenci, kteří toto nazvou pravými jmény.“ 

Karel Havlíček
hnutí ANO, ministr průmyslu, obchodu a dopravy

„Ať si firmy podnikají, kde uznají za vhodné, ale zdroje a finanční podporu dávejme tam, kde ta finální produkce bude. Ne každý může vyrábět finální produkty, ale souhlasím s tím, abychom podporovali ty, kteří k tomu budou mířit. Cesta z dluhu České republiky není taková, že budeme zvyšovat daně, ale půjdeme přes příjem státu, tedy přes přidanou hodnotu. Musíme v řádu několika let zvyšovat příjmy více, než budeme zvyšovat výdaje.“

Marian Jurečka
koalice SPOLU

„Dnes v covidovém období jsme ve fázi, kdy máme 350 tisíc neobsazených pracovních míst. I to pomáhá roztáčet ta kola inflace. Ročně tedy přicházíme o 50 až 60 miliard korun jenom na odvodech, nemluvě o případné spotřebě, kterou by tady ti lidé udělali. Musíme říct lidem, že jestli chceme, aby česká ekonomika rostla, tak se bez rozumné pracovní migrace neobejdeme.“

prof. Vladimír Mařík
zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT v Praze, propagátor Průmyslu 4.0

„Ve školství a vědě se udělalo za posledních 30 let spoustu práce. Teď jde o to, abychom se posunuli ke světové špičce a aby se ten obrovský potenciál otevřel českému průmyslu. Tyto věci nepřekonáme, pokud zachováme současný stav řízení vysokých škol. Ty řídí akademické senáty, které jsou dobré v revoluční době, ale v současné době vedou k průměru. Brání transferu, protože v akademickém senátu není jediný zástupce průmyslu. Podpoříte změnu vysokoškolského zákona?“

Martin Jiránek
koalice Piráti a Starostové

„Chceme změnit vysokoškolský zákon, protože školství je pro transformaci ekonomiky zásadní. Co se týče přenosu zkušeností ze světa, my bychom chtěli založit něco jako Policy Lab v Německu, agenturu či tým, která bude hledat ve světě nejzajímavější příklady a zkoušet, jak by se daly ty nejlepší věci přivést k nám a upravit je na náš systém. Řešením je také vytvoření inovačních center v každém kraji České republiky po vzoru ostravského a brněnského.“

prof. Jan Švejnar

učitel na Kolumbijské univerzitě, spoluzakladatel a předseda výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI

„Naše vysoké školy se mezinárodních hodnocení pohybují v rozmezí od 400. do 600. místa. Proč neexistují podněty a postihy, že aspoň jedna naše škola se má dostat mezi prvních 100? Když se podíváte, jak fungují špičkové univerzity ve světě, tak fungují manažersky. Tam je opravdu rektor od toho, aby tu univerzitu posunul, nebo udržel na špičce, kde je. Úkoluje děkany, ty pak další. A když nejsou výsledky, tak letí. Ten systém je tvrdý chlebíček.“ 

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter