Průzkum Ipsos: Koronavirus negativně zasáhl dvě třetiny malých a středních podniků

ČMA 27. 3. 2021

Výzkumná agentura Ipsos v rámci projektu Rok nových příležitostí 2021 zmapovala pro AMSP ČR pohled podnikatelů na dopady pandemie koronaviru.

Průzkum realizovaný v první polovině února 2021 ukázal, že dva ze tří malých a středních podniků byly negativně zasaženy situací kolem Covidu-19, a to nejčastěji poklesem zakázek nebo nutností přerušit či omezit činnost. 42 % ze zasažených firem muselo kvůli vzniklé situaci sáhnout do finančních rezerv a rovněž 30 % podnikatelů odkládalo kvůli pandemii investice. Nejčastěji podnikatelé využívali kompenzační bonus a program Antivirus na udržení zaměstnanosti. Překvapivé je, že 40 % podniků nevyužilo žádnou formu výpomoci. Na výhledu pro rok 2021 se podniky neshodnou – růst i pokles obratu očekává přibližně stejný podíl podniků. Mírná většina (55 %) negativně zasažených podniků očekává, že zotavení se z krize jim bude trvat více než rok.

Průzkum se uskutečnil po téměř rok dlouhém trvání pandemie. Omezení provozu či dokonce jeho uzavření je kritický moment v životě firmy, kdy nejde jen o uzavření provozu jako takového, ale o další náklady a tým zaměstnanců, které nikdo plně nevykompenzuje. Splátky úvěrů bez moratoria mohou za pár měsíců zlikvidovat mnohaletou dřinu, s níž je často podnikání spojeno. Firmy musí i při zavřených či omezených provozech platit smluvní nájem a služby, i když je nečerpají, a řadu dalších fixních nákladů.

Největší část podniků, kterých se covid-19 příliš nedotkl, je z oborů, které zůstaly pandemií neovlivněny. Je to prozatím například stavebnictví, které funguje díky dlouhodobým zakázkám, potravinářství, ale týká se to i řady spotřebitelských oborů. Rostou též prodeje v oblasti hygieny, drogistického zboží, čisticích a dezinfekčních prostředků apod.


Ředitel vnějších vztahů Ipsos a člen prezidia ČMA Tomáš Macků však na konferenci Rok nových příležitostí 2021 představil i určitá pozitiva současné situace: „Manažeři malých a středních firem uvedli, že se v době pandemie začali daleko více zamýšlet nad hodnotami svých firem. Začali i v rámci mnohdy krizového řízení upravovat strategie. V mnoha firmách došlo ke zrychlení digitalizace. Pustili se i více do inovací, neboť sami došli k tomu, že se trh mění a že je šance posílit svoji konkurenceschopnost.“

Odkaz


Češi příliš nevěří zvládnutí situace s pandemií do konce roku

Agentura Ipsos také v únoru a březnu realizovala výzkum pro konferenci Univerzity Karlovy Rok s covid-19. A jak dál?.

Koronaviru se podle něj aktuálně obává 7 z 10 Čechů. Necelá polovina populace věří, že na konci letošního roku bude situace ohledně koronaviru lepší než nyní. Naději vidí zejména v očkování. V návrat do normálu ani plné zotavení ekonomiky během letošního roku Češi nevěří. Na začátku pandemie přitom byli lidé optimističtí a věřili, že se s koronavirem vypořádáme v řádu několika týdnů. V březnu 2020 pouze čtvrtina lidí uváděla, že dostat virus pod kontrolu bude trvat déle než půl roku. Nyní jsou o tom přesvědčeny skoro tři čtvrtiny populace.

„Češi se sice maximálně snaží se stávající situací sžít, mnozí mají ale dojem „začarovaného kruhu“, protože nevidí zlepšení situace. Nezbývá než doufat, že se mýlí,“ dodává k výsledkům Jakub Malý, ředitel agentury Ipsos.

„Výsledky výzkumu Ipsos ukazují, jak velkou naději do boje s koronavirem přináší vakcína. Pevně věřím, že se podaří očkování maximálně zintenzivnit tak, abychom kritickou situaci v blízké době překonali a náš život se začal vracet k normálu,“ uvedl k výzkumu Ipsos rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.

Tisková zpráva

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter