Prognóza Bohumíra Štědroně: Mistrovství světa v hokeji vyhraje Švédsko. Rusové skončí až čtvrtí

Prognostický klub 20. 5. 2021

Již zítra nás čeká první zápas 85. mistrovství světa v ledním hokeji. Tento sportovní svátek neunikl pozornosti našeho předsedy Prognostického klubu, docenta Bohumíra Štědroně, který připravil prognózu jeho výsledku. Došel k ní pomocí takzvané Lichtmanovy metody, která pravidelně předpovídá výsledky amerických voleb.

Profesor Allan Lichtman ke svému algoritmu dospěl nevídaným způsobem. Roku 1981 se vydal do Sovětského svazu. Jel za ruským matematikem a geofyzikem Vladimirem Keilis-Borokem, který vymýšlel matematické modely na predikci zemětřesení. Lichtman se podle The Jerusalem Post jeho postupy inspiroval. S pomocí ruského vědce zkonstruoval model, který předpovídá výsledky amerických voleb. Algoritmus je založený na datech zaznamenaných za 120 let volebních klání ve Spojených státech. Ve svých předpovědích se Lichtman nemýlil od roku 1984, tedy od té doby, kdy zkonstruoval svůj předpovědní systém. Profesorova predikce je založena na 13 „klíčích“. „Soustředí se se vládnutí, nikoli kampaň,“ vysvětluje Lichtman podle izraelského deníku.

Celá prognóza docenta Bohumíra Štědroně o výsledcích Mistrovství světa v ledním hokeji 2021

Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc.

předseda Prognostického klubu ČMA a ČA Římského klubu

Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc. studoval s vyznamenáním systémovou analýzu na MU Brno a absolvoval postgraduální studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia začínal jako vysokoškolský pedagog na Komenského Univerzitě v Bratislavě. Působil rovněž jako soudní znalec. V roce 1992 studoval na Ashridge Management College ve Velké Británii. V současnosti přednáší prognostiku na Univerzitě Karlově, ČVUT a Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter