Profesor Švejnar diskutoval s členy ČMAPM

ČMA 23. 5. 2022

Pondělní podvečer 16. 5. patřil setkání s profesorem Janem Švejnarem, který s nimi přišel diskutovat členy ČMAPM o současných ekonomických tématech. Téma: „Světová a česká ekonomika v turbulentním roce 2022“, je v současnosti více než aktuální, stejně jako vnímání současného stavu jako příležitosti a ne hrozby. Celou akci uspořádala ambasadorka ČMA Olga Girstlová v prostorách Emblem hotelu v Praze.

Je známou skutečností, že profesor Švejnar je česko-americkým respektovaným ekonomem a jeho odborný rozhled proto umožňuje fundovaná srovnání a analýzy. Proto možná pro někoho byly překvapením informace, že jsme jediná země na světě, která se ještě nedostala s HDP na úroveň před covidem. Nebo, že současné zdražování financí Centrální bankou negativně ovlivňuje celou oblast hospodářství a zejména firem. Také podporuje inflační tlaky. Dalším problémem, který sužuje světovou i domácí ekonomiku je nedostatek surovin, materiálu a také potravin, což podle profesora Švejnara může vést k výbušné situaci a eskalaci nových konfliktů. Kapitolou samou pro sebe jsou pak v současnosti kryptoměny. Celá současná situace proto směřuje k deglobalizaci směrem k EU a zároveň k diverzifikaci  dodávek, abychom nebyli závislí na jednom teritoriu.

Současnou ekonomickou situaci je proto směrovat tak, aby se co nejdříve vypořádala s podceněním jejího vývoje a nastavit stabilizační a růstové faktory s cílem co nejrychlejšího dosažení stability a růstu HDP.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.