Nominace do jubilejního 30. ročníku soutěže MANAŽER ROKU

Přejít na web MANAŽER ROKU
 

Představujeme vítěze soutěže studentských esejí při Manažerovi roku 2020

ČMA 5. 11. 2021

Vyhlášení Manažera roku na pražském Žofíně doprovázela tradičně i letos soutěž studentských esejí. Tématy letošního ročníku byly nové profese budoucnosti a krizový management. Autoři prvních tří nejlepších esejí získali příležitost zúčastnit se setkání s finalisty Manažera roku na Žofíně a převzít ocenění.

1. Lucie Mařanová – Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta podnikohospodářská

V blízké budoucnosti, možná ještě dřív, než si myslíme, přibude manažerům další role. Víc, než kdy jindy je důležité sledovat trendy a umět je používat. Rodí se tu spousta příležitostí, jak své výkony a chod podniku zlepšovat, například skrze umělou inteligenci, big data, machine learning nebo natural language processing. Tull (2020) ve svém zamyšlení tvrdí, že ten čas již nastal, a to i kvůli celosvětové pandemické situaci. Kapitálové trhy se ze dne na den měnily stejně jako potřeby lidí. A právě těmto změnám se můžeme díky novým nástrojům přizpůsobovat.

Přečíst celou esej

2. Jiří Šiman – Metropolitní univerzita Praha

Současná pandemická krize, společně s nadnárodním krizovým řízením celosvětové populace ruku v ruce v opičím diktátu mainstreamových médií, mnohým lidem vrazila facku potřeby vlastního uvědomění, úsudku, kritického myšlení a vhledu do podstaty dění. Podpořila akceleraci digitalizace světa. Determinovala důležité a nedůležité činnosti člověka i strojů, a vymezila potřebnou a méně potřebnou práci mnoha povolání. Ukázala, že společnost žije v zajetí iluzorních představ o trpké závislosti na ekonomickém systému. Aktuální situace ve světě dává jasně najevo značnou deformaci procesů. Vzrůstající nestabilitu společensko-ekonomického formátu a destrukci hodnotových idejí národů. Generují se mnohá nepodstatná informační pole za účelem krytí hrozící reformy hroutícího se měnového systému a iniciace válečného konfliktu na půdě východní Evropy. Transformace profesí je dobou nezbytná.

Přečíst celou esej

3. Daniel Horák – Univerzita Palackého v Olomouci

Odhad globálního indexu insolvencí od společnosti Euler Hermes (2020) vzrostl mezi lety 2019–2021 kvůli pandemii covidu-19 a s tím spojenými opatřeními o rekordních 35 %. V České republice by mělo jít o nárust zhruba 33 %. Celosvětový průměr globálního indexu insolvencí zvyšovaly hlavně Spojené státy americké, kde se index měl zvýšit o 57 % – v USA totiž, na rozdíl například od České republiky, nebyla státní podpora pro firmy v době pandemie tak vysoká (World economic forum, 2020). V České republice se oproti tomu dá čekat, vzhledem k tomu, že predikce nárůstu insolvencí firem je nižší než například ve zmíněných Spojených státech amerických, budou se s nimi české (či v České republice působící) firmy pravděpodobně potýkat o to déle (Patria, 2021).

Přečíst celou esej
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter