Podcast Studia ČMA a doplňující otázka pro Ctirada Hemelíka

ČMA 6. 12. 2022

V rámci rozhovoru se Ctiradem Hemelíkem, který jste si mohli přehrát prostřednictvím YouTube kanálu České manažerské asociace, jsme se dozvěděli nejen o projektu Artinii, ale také o významu propojování lidí mezi sebou. Když jsme tento rozhovor zpracovávali, vyplynula nám ještě jedna otázka, na kterou jsme se pana Hemelíka doptali.

 

A pokud jste rozhovor ještě neslyšeli, můžete si ho přehrát i na Spotify, kde se na profily České manažerské asociace můžete těšit na pravidelné podcasty!

 

„Čím to je, že má ezoterie v Česku tak špatné jméno?“

Odpověď bych na začátku rozdělil na dvě úrovně.

Tu první bych věnoval významu slova esoterika. Schválně používám v tomto slově písmeno s, dle mého názoru je to takto správně.

Slovo Esoterika odkazuje na okultní, tedy skryté vlastnosti či síly. Neboli vše, co je pro naše plné pochopení v zásadě skryto.

V tomto širokém smyslu je smysl Esoteriky starý jako lidstvo samo, které od svých počátků usilovalo objevovat věci skryté a bylo fascinováno tušením tajemství. Objevování těchto skrytých částí našeho vnitřního i vnějšího vesmíru se věnovali již například Pythagoras či alexandrijští neopythagorejci.

Slovo a jeho význam je tedy přímo spojeno s naší existencí a je potřeba si vždy, když toto slovo používáme, vzpomenout na to, že o našem vnitřním i vnějším vesmírů víme velmi málo a vlastně vůbec nic.

Hledání je tedy podstatou našeho smyslu žití.

 

Druhá část odpovědi je zcela „Lidská“.

Jakožto celoživotní hledající máme občas záblesky pochopení, které skýtá nebezpečí potřeby se o toto procitnutí, prozření či pochopení rozdělit.

Každý máme také svůj osobní pohled na věci, které nejsou zcela součástí naší denní reality.

Jsem si jistý, že na světě najdeme mnoho těch, kteří nám mají co předat a je dobré je poslouchat a inspirovat se jimi.

Tento svět je však o rovnováze, a tak jak tomu bývá je stejné množství těch, kteří předstírají – vědomě či nevědomě – své prozření a snaží se na něm získat energii, což můžou být i peníze.

Mnoho lidí si také tyto vlastnosti osvojí jen z důvodu svých vnitřních problémů a traumat, a tak vyznat se v tom všem je v zásadě dost složité.

Dovolte mi dvě rady na toto téma:

První je, že cesta k nalezení věcí esoterických vede skrz sebe a informace jenž na této cestě naleznete jsou v zásadě vždy jen pro Vás osobně. Inspirujte se vším kolem, ale cesta poznání je uvnitř.

Druhá je, neposuzujte ostatní. Neřešte, zda je dobrý nebo špatný. Když už někdo je v tomto světě, znamená to, že ho někdo potřebuje a v tom je tato realita krásná.

Zkušenost je prostě zkušenost a jaký tomu dáte příznak, zda pozitivní nebo negativní, to je už jen na každém z nás.

 

A zde citát, který se na toto hodně hodí:

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ (Jan Werich)

 

Děkujeme za odpověď, za milý rozhovor a těšíme se na další spolupráci,

Česká manažerská asociace

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.