Norbert Schellong: Za největší úspěch považuji budování firemní kultury naší nemocnice

ČMA 1. 3. 2022

Ing. Norbert Schellong, MPH, je ředitelem Nemocnice Havířov. Navzdory probíhající pandemii covidu-19 dokázal v nemocnici zavést nové diagnostické metody a realizovat investiční záměry, aktivně se podílí na vývoji a výzkumu distanční medicíny. Je členem mezinárodní asociace pro telemedicínu a členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Za rok 2020 byl vyhlášen Manažerem roku.

Havířovská nemocnice je známá svým proaktivním přístupem k zavádění nových pilotních programů, technologií či software a snaží se být jako jedna z mála krajských nemocnic aktivní i na poli vědy a výzkumu. Můžete přiblížit tuto činnost čtenářům podrobněji?

V klinické praxi a urgentní medicíně jsme například narazili na softwarovou firmu, která ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny v Praze vytvořila softwarový nástroj s názvem Z-Case. Jedná se o geniální nápad logisticky podobný například alternativní taxi službě Über nebo Liftago. Informace z tzv. přednemocniční fáze se od záchranné zdravotní služby dosud předávaly telefonicky a v určitém omezeném módu. Nový systémový softwarový nástroj, který jsme implementovali na všech odbornostech našeho urgentního příjmu, nám dává informaci nejenom o odhadovaném příjezdu sanitky do nemocnice a její poloze, ale zasílá nám informace i o samotném pacientovi, včetně jeho naměřených fyziologických funkcí na palubě sanitního vozidla.

Dalším novým prvkem, který se neustále snažíme zdokonalovat i v naší nemocnici, je možnost elektronického objednávání na ambulantní a diagnostické výkony, tak jak je znáte například z testování nebo očkování. Naše nemocnice je taktéž aktivní v nových telemedicínských trendech, já se této oblasti věnuji již sedmým rokem a u nás v nemocnici jsem našel spoustu zapálených kolegů lékařů.

Podobných projektů chceme realizovat každý rok několik. Naše nemocnice má na dvě desítky výzkumníků, kteří se podílejí s lékařskými univerzitami na projektech vědy a výzkumu a do budoucna máme v plánu, aby i naše krajská nemocnice byla registrovaným subjektem pro oblast vědy a výzkumu v oblasti zdravotnictví.

Celý rozhovor si můžete přečíst v časopise Priority, nebo na webové stránce: https://prioritymagazin.cz/2022/01/31/za-nejvetsi-uspech-povazuji-budovani-firemni-kultury-nasi-nemocnice/

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter