Na skok do Asie: členové Klubu Facility manažerů prozkoumali aktuální trendy a příležitosti v Singapuru

ČMA 8. 4. 2024

 

V čtvrtek 4. dubna se v rámci Klubu Facility manažerů České manažerské asociace konala přednáška ve spolupráci s Česko-singapurskou obchodní komorou zaměřená na témata smart cities, infrastruktury a inovativních konceptů ze Singapuru.

Městskému státu se nejčastěji přezdívá brána do Asie, a to zejména kvůli jeho strategické poloze. I to ale přináší své výzvy. „Letiště, přístav nebo elektrárny se obvykle nacházejí mimo město. Singapur takovou možnost nemá, a proto tuto klíčovou infrastrukturu musí chytře a za využití moderních technologií integrovat právě do města,“ uvedla Veronika Motlová, projektová manažerka Česko-singapurské obchodní komory. Samotný singapurský přístav se momentálně přesouvá – projekt Tuas Mega Port – a po jeho dokončení půjde o největší plně automatizovaný přístav na světě.

Kromě dopravy lze nejmodernější řešení najít u smart čtvrtí plně zapojených do internetu věcí, který umožňuje efektivní správu všech budov. Na problémy spojené s vysokým využíváním klimatizací Singapur reaguje výstavbou zelených budov – rostliny na fasádách lze najít až u poloviny staveb.

Inovativní prostředí a silná spolupráce vlády, univerzit a firem tvoří jeden z nejlepších podnikatelských ekosystémů na světě. „Přestože jde o velmi multikulturní stát, jeho obyvatelé jsou rodilí mluvčí angličtiny a jsou rovněž navyklí na evropské hodnoty, například v porovnání s jinými asijskými státy. Tyto okolnosti odstraňují prvotní bariéry budování úspěšného obchodního vztahu. Nicméně je velice důležité porozumět místním obchodním zvyklostem – to často tvoří až 50 % úspěchu,“ zdůraznil Marcel Bednář, prezident Česko-singapurské obchodní komory.

Následovala bohatá diskuze týkající se singapurského startupového prostředí a příležitostí v oblasti investic a venture capital. Hosté zároveň sdíleli své vlastní zážitky z této asijské metropole.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter