V květnu 2023 Česká manažerská asociace (ČMA) oficiálně představila nový Klub facility manažerů. Pražský manažerský klub ČMA zorganizoval jako…
MUDr. Jan Vojáček: Můžeme nechat svůj život řídit autopilotem, nebo ho uchopit a začít prožívat
V druhé části webináře doktora Jana Vojáčka z Institutu funkční medicíny a výživy si vzal slovo moderátor Vadim Petrov, aby prohloubil zajímavá témata, která webinář přinesl.
Pan doktor Vojáček v průběhu svého webináře zmínil mnoho zajímavých poznatků o fungování lidské mysli či těla a vyjmenoval vnější faktory, které lidské zdraví ovlivňují. Manuály pro správný životní styl jsou všeobecně známé. Vadima Petrova však zajímala zásadní otázka, kde by měl každý člověk začít. Co je nutné udělat, abychom se na správnou cestu vůbec mohli vydat?
„Každý z nás dneska ví, co nedělá úplně ideálně a co nás negativně ovlivňuje. Je to například záření z mobilních zařízení a světelný smog obrazovek modrého světla. V kombinaci se spánkem to lidem, kteří pracují na počítači do noci, ovlivňuje fungování jejich biorytmu, odolnosti a metabolismu. Pak jdou pozdě spát. Jsou tedy navíc ještě chronicky spánkově deprimovaní,“ vyjmenoval doktor Vojáček prohřešky, kterých se v moderní civilizaci často dopouštíme. Co tedy lze udělat jinak? Podle něj není třeba žít při svíčkách. V 8 hodin večer přestává koukat do obrazovek s modrým zářením a v 10 hodin jde spát.
V dnešní době jsme svědky dopaminového vyčerpání. Dopamin nám dodává pocit tvůrců. Nutí nás stále překonávat překážky a dosahovat dalších cílů. Doktor Vojáček upozorňuje, že ideální by bylo dát si čas od času alespoň na 21 dnů takzvaný dopaminový detox. Úplně se odstřihnout od internetu, zajít do přírody, pracovat na zahradě a podobně. Vadim Petrov ale připomněl, že současná doba covidu-19 způsobila ve společnosti pravý opak. Vehnala lidstvo do technologií, uzavření se v budovách a digitální komunikace. Nemůžeme nyní žít tak, jak si představujeme. Lze tedy od digitálních technologií utéct?
„Všechno záleží na vyvažování a vlastní vůli. Můj život se v průběhu pandemie zase tak moc nezměnil. Byl jsem vědomým tvůrcem a konatelem ve svém prostředí. Vím, že to pro některé lidi není snadné a podle toho ta četnost nemocí v populaci vypadá. Jsme prostituti moderní doby. Naši pasáci jsou moderní technologie. Je to o kultivaci své vnitřní disciplíny. Východní bojová umění k ní vedla. Na západě jsme naopak zvyklí pouze na ego úspěch. Hypertrofované ego nás nutí směrovat svůj egoúspěch jinam, třeba do pracovní morálky,“ odpověděl doktor Vojáček.
Řešením je podle něj návrat k jednoduchým principům vycházejícím z kvalitních rodinných vztahů. Lidé vědí, co mají dělat, ale nedokážou to nastartovat. „Chceme-li s něčím novým začít, musíme se něčeho vzdát. Důležitý je náš život. Ne ti ostatní. Lidé mohou nechat svůj život řídit autopilotem a zůstat v nevědomém žití, nebo ho uchopit a začít život prožívat. Měli bychom se naučit identifikovat, co nám energii bere a dává. Co nás směřuje k radosti a ke strachu. Já se snažím dívat na svůj život jako na film. Kdyby se mi líbil, pak žiju správně. Pokud se ale lidé na ten film kouknou a nelíbí se jim, znamená to, že jako režiséři dělají něco špatně a musejí to změnit,“ shrnul webinář i debatu s Vadimem Petrovem doktor Jan Vojáček.
První část webináře MUDr. Jan Vojáčka o emocích a funkční medicíně naleznete zde.
Články autora
Ve čtvrtek 29. června 2023 proběhla letošní poslední předprázdninové akce Pražského manažerského klubu, která byla na téma Facility…