Kdo je viníkem drahých potravin? Zemědělci? Producenti potravin nebo prodejci?
Ve čtvrtek 18. května proběhlo další z pravidelných setkání nejpočetnějšího klubu ČMA, a to Pražského manažerského klubu. Poslední…
Pozvání Pražského manažerského klubu přijal MUDr. Jan Vojáček, který připravil pro posluchače webinář o emocích a jejich vlivu na lidské zdraví. Doktor Vojáček již 15 let následuje inovativní medicínský přístup, v rámci něhož se nesnaží pouze potlačovat symptomy již probíhající nemoci, ale hledat cesty k celkovému uzdravení v rámci takzvané funkční medicíny. Jejím cílem je díky správnému životnímu stylu chronickým nemocem předcházet.
„Dnes existuje velmi vyspělá vědecká medicína, která nám dokáže zachránit život u akutních stavů. U chronických stavů ale často řeší dlouhodobé potlačování symptomů. Nemoc se tak prohlásí za nevyléčitelnou. Já si ale myslím, že to tak být nemusí, protože chronická onemocnění mají často daný kontext, souvislosti a zákonitosti, podle kterých se tento projev odehrává,“ řekl doktor Vojáček, spolumajitel kliniky funkční personalizované medicíny a rehabilitace Endala.
Aktuální data Eurostatu ukazují, že průměrný věk takzvaného zdravého dožití v Česku je 62 let. Do této kategorie se řadí lidé bez diagnózy a limitujících chronických obtíží. Starší věkové kategorie už většinou dožívají s chronickou nemocí, berou pravidelně léky a jejich celková kvalita života je zhoršená.
„Kde je hranice mezi zdravím a nemocí? V mém pojetí je zdraví kompletním stavem rovnováhy na úrovni fyzického, mentálního, estetického a sociálního bytí. Schopnost se plně adaptovat na životní výzvy,“ upřesnil doktor Vojáček oba klíčové pojmy. Koronavirus přinesl podle něj společnosti novou výzvu. Je to vysvědčení lidskému zdraví, které se v některých případech projevuje těžkým až smrtelným průběhem nemoci. Virus samotný není smrtelný. Ohroženi jsou lidé, jejichž zdraví je už nějakým způsobem nalomeno.
Velký důraz je v léčbě doktora Vojáčka kladen na prevenci nemocí: „V rámci svých genů máme predispozice k různým nemocem. Jestli se však zapnou během našeho života, závisí na našem životním stylu. WHO sama přiznává, že 90 % chronických nemocí lze předcházet.“
Webinář se následně zabýval propojením emocí a celkového zdraví. „Vaše mysl je schopna vytvořit nemoc štítné žlázy. Její porucha potom zpětně negativně působí na vaši mysl, protože hormony štítné žlázy velmi precizně ovlivňují činnost centrálního nervového systému. Často se tak dostáváme k zacyklení problémů těla a mysli,“ vysvětlil doktor Vojáček. Cílem funkční medicíny je dostat do rovnováhy lidskou mysl, tělo a emoce. Léčba jen jedné z těchto částí nemůže vést k celkovému řešení.
Lidské tělo je permanentně vystaveno vnějším stresorům. Podle doktora Vojáčka však lze přetransformovat svůj způsob bytí na takový, aby stres byl stimulující, nikoliv destruktivní. Emoce jsou totiž ve výsledku propojeny se systémem imunitním. Důležitým faktorem je střevní mikrobiom.
„Zdraví a nemoc jsou aktuálním adekvátním projevem našich životních stereotypů a postojů. Tělo je úžasně inteligentní, jenom se stále snaží přizpůsobovat vnějším podmínkám,“ shrnul doktor Vojáček svůj webinář. Na něj navázalo Studio ČMA, kde se moderátor Vadim Petrov dotazoval na zajímavé pasáže z webináře a přednesl doktoru Vojáčkovi některé otázky posluchačů.
Navazující rozhovor MUDr. Jana Vojáčka s Vadimem Petrovem naleznete zde.
Ve čtvrtek 18. května proběhlo další z pravidelných setkání nejpočetnějšího klubu ČMA, a to Pražského manažerského klubu. Poslední…
Ve čtvrtek 18. května proběhlo další z pravidelných setkání nejpočetnějšího klubu ČMA, a to Pražského manažerského klubu. Třetí…