Martin Pýcha: Kvůli pandemii covidu-19 spadla cena vepřového masa na kritickou úroveň

ČMA 17. 3. 2021

S předsedou Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou jsme debatovali o dopadech pandemie covidu-19 na české zemědělce.

„První problém byl už na jaře, kdy se zavřely hranice a nemohli přijet sezónní pracovníci. Najednou zemědělci naráželi na to, kdo bude sklízet úrodu a za jakých podmínek. Tak jsme se snažili našim členům pomáhat s přivedením zaměstnanců ze zahraničí, případně jsme i sháněli zaměstnance tady u nás,“ popsal situaci Martin Pýcha, jenž nyní shání i brigádníky ve školách.

Pandemie způsobila také změny spotřebitelského chování a cen potravin. „Rostou ceny obilovin, což je pozitivní informace, protože jsou hodně důležitou komoditou z hlediska tržeb. Zase nám ale upadla cena brambor. Kritická situace je s vepřovým masem, kde se pandemie setkala s africkým morem prasat a zákazem vývozu do Číny. Chovatelé jsou ve velmi složité situaci. Na každém kilogramu masa ztrácí 9 až 10 korun,“ zdůraznil Martin Pýcha.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.