Při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně 8. října se opět sešli lídři firem a institucí, aby si na diskusním fóru vyměnili svoje názory a zkušenosti na manažerské postupy při zavádění robotizace a automatizace nebo řízení digitalizace a kybernetické bezpečnosti. Leaders Talk tradičně pořádá Česká manažerská asociace ve spolupráci s magazínem Priority Business & Government, jehož vydavatel Vít Ruprich debatu moderoval. Hosty na debatě přivítali jak prezidentka ČMA Olga Girstlová, tak i nový výkonný ředitel asociace David Šimoník. A na Leaders Talku zazněly zajímavé myšlenky, a došlo i na názorové střety pohledů na složitou problematiku:

„Manažerské řízení zavádění inovací často selhává na tom, že se do toho zodpovědní manažeři bojí pustit. Z naší zkušenosti vyplývá, že jen málokdo, kdo našel tu odvahu, tak pak selhal. Ale rozhoduje o tom nakonec stejně majitel firmy,“ připomněl Vítězslav Lukáš, jednatel ABB ČR. Podle něj také není jednoduché robotizovat procesy u firem, které nemají stabilní výrobní programy, ale majitel takzvaně lítá po světě a shání pro svou továrnu nejrůznější krátkodobé zakázky.

„Covid a s ním spojená omezení nás dovedli ke konceptu tzv. digitálního podniku, za který jsme tady na veletrhu dokonce dostali ocenění. Ale vývoj je tak rychlý, že za pouhé dva roky se ten směr úplně otočil. Všechny procesy máme u nás ve strojírnách digitalizované, nicméně mám pocit, že pomalu nastává doba postdigitální,“ řekla Alena Lubasová, ředitelka Strojírny Oslavany.

Robert Masarovič jako šéf Pražské strojírny v debatě zpochybnil tupou robotizaci, když na první místo vyzdvihnul člověka, přestože mají jako výrobci kolejí drtivou většinu procesů automatizovanou. Také zkritizoval odborné školství, když poukázal na fakt, že v jejich odvětví – tedy v odbornosti kolejových vozidel – aktuálně studují v Česku dva studenti.

Stojím názorově mezi dvěma póly. Robotizace není pro všechny výrobky a ne každý má aktuálně tolik prostředků investovat například do plně automatizované továrny na zelené louce. Ale je tady spousta firem, které jdou postupným zaváděním inovativních technologií, po menších krůčcích – zavádí malé technologické inovace,“ řekl Luboš Lukasík z T-Mobile. Podle něj rovněž nestíhá školství flexibilně reagovat na potřeby byzynsu. „Všichni sbíráme kvanta dat, ale kdo s nimi umí efektivně pracovat, kde se dneska tento obor studuje,“ ptal se na diskusi ČMA.

Tomáš Budník zakladatel Investiční skupiny Thein poukázal na fakt, že sebelepší zabezpečení techniky před kyberútoky nemusí stačit, když vám po kanceláři bez dozoru desítky minut setrvává neprověřený personál jako opraváři nebo uklízečky. „Stále zůstávají slabým místem v bezpečnosti firem třeba darované USB jako vánoční dárky, ale rozmáhajícím se potenciálním rizikem jsou QR kódy, které si naskenujeme od neznámých nebo neprověřených subjektů,“ řekl na Leaders Talku ČMA.

„Největší problémem firemní kyberbezpečnosti je a zůstává lidský faktor. Spousta útoků se nekoná jen technicky, ale útočníci používají složité sociální inženýrství, jdou pak dovnitř přes lidi, kteří jsou zranitelní a hledají taková jejich místa. Je třeba zaměstnance neustále a kvalitně edukovat o kyberbezpečnosti, aby chápali, že nejde o nějakou šikanu, ale když uniknou citlivá data nebo se zastaví provoz firmy, tak zkrátka přijdou o práci,“ dodal Milan Polleč z České asociace bezpečnostních manažerů.

Tomáš Krejčí jako zástupce ředitele NÚKIB na konferenci vysvětloval některé aspekty zavádění legislativy o kyberbezpečnosti podle NIS2. Upozornil, že jeho úřad připravoval všechno v těsné spolupráci s byznysem. „Prováděli jsme veřejné konzultace, zabývali jsme se vážně každým podnětem. Pohled byznysu je pro nás klíčový, byť se samozřejmě na některých věcech neshodneme,“ vysvětlil na Leaders Talku v Brně. Také dodal, že je potřeba se u zavádění pravidel vyvarovat výjimek pro TOP management, ten totiž musí jít zaměstnancům právě příkladem v dodržování pravidel.

Těšíme se na na příští ročník LEADERS TALK ČMA na MSV v Brně 2025!