Komentář: Lepší než zlato? Investujte do vlastního ředitele

ČMA 8. 4. 2024

Dobrá investice není nutně spekulace. Nemusíte se mnou souhlasit. Dokonce se ukazuje, že ani start-upy, zlato, diamanty či technologie vám peníze nedokáží zhodnotit tak, jako investice do lidského kapitálu ve vlastním podniku. Začít je potřeba na nejvyšších příčkách. Kvalita CEO totiž ovlivní, jestli za dva roky budete na stejném místě, nebo se váš zisk zvýší o vyšší desítky procent.

Možná rozumíte vlastní firmě, ale rozumíte taky příležitostem?

Podle našich dat až 95 % malých a středních firem u nás řídí výhradně majitelé. A netýká se to jen podnikatelů z přelomu milénia nebo těch, kteří zakládali podnik těsně po krizi roku 2009. I mladí majitelé firem si nesou tohle tak trochu smutné dědictví. Zatím jsou plní energie, svěží, ale jakmile se začnou roky kupit a pozornost budou třeba směřovat i do jiných oblastí života, tahle dvojrole vás dokáže rychle vyčerpat a s tím i zahradit firmě cestu k rozvoji.

Přitom tu máme mnoho podniků, které by si vlastního ředitele zasloužily a mají na to i prostředky. Asi se ptáte: Tak proč s tím vlastníci něco neudělají? Často si myslí, že firmě dokonale dokáží porozumět jen oni sami. Přitom se denně topí v exekutivních úkolech, které maří jejich plány na velkou budoucnost.

Náklady nebo investice

Řekněme, že roční náklady na zaplacení vlastního CEO by mohly činit asi dva miliony korun. Bez něj nyní podnik vydělává milionů sedm. Tak si spočítáte, že s najatým výkonným ředitelem vlastně bude v banku jen milionů pět. A bude vás to stát nějaké úsilí. Přesně v těchto počtech majitele mozek někdy šálí. Na tuto matematiku potřebujete hledět jinak – optikou budoucích výnosů, nikoli vynaložených nákladů.

Po roce s kvalitním ředitelem firma nabere rychlost a projeví se to na obratu a zisku. Po roce váš byznys může vydělat klidně milionů devět, držíme se umírněného odhadu. Zhodnocení firmy s dobrým CEO předčí všechny ty atraktivní spekulace, zlato, umělecké předměty, nemovitosti i technologie. Není to růst o jednotky, ale o desítky procent.

Jen se podívejte na příklady ze zahraničí i tuzemska. Zdravá společnost pak ročně stabilně roste v průměru kolem 15-20 %. Kvalitní řízení není jen o prudkém vzestupu na počátku, ale také o umění křivku vzestupu udržet. Kolik opravdu úspěšných firem, které dlouhodobě prosperují, řídí jen zakladatel? A co hodnota času, který získává podnikatel pro sebe? Mnohdy nevyčíslitelná.

Zlomte nefunkční představy o řízení svého businessu

Mentální blok není dán jen obavou z vynaložených prostředků. Tvoří ho celá soustava očekávání, která v České republice ovlivňuje naše podnikatelské uvažování od devadesátek: bez majitele to nemůže fungovat, majitel přeci musí být u všeho. Na začátku podnikání je v pořádku, že se angažujete napříč firmou. Ale jednou narazíte na vlastní limity. A obskurní představa, že musíte být u každé maličkost, aby to správně fungovalo, bude brzdit úplně všechno – vás, kolegy i business. Kdysi se mi to taky přihodilo, ale naštěstí mě to přešlo a prospěl jsem tím všem i sobě. Když zlomíte tuto kletbu, podnikání se vám odmění.

Že výkonného ředitele potřebujete, poznáte snadno

Jako majitelé se začínáte v tom celém firemním kolotoči cítit unavení. Věnujete se všemu, ale ničemu pořádně. Vše na vás útočí s velkou naléhavostí a priority se řídí spíš jen podle deadlinů.  Jste přehlcení multitaskingem. Po delší době, několika měsících jste vyčerpaní a chybí vám nadhled. Bohužel to většinou neodnášíte jen vy, ale také okolí. Šíříte kolem sebe chaos místo jistoty.

Představte si sebe třeba jako profesionálního sportovce. Copak má nějakou logiku ostrý trénink pětkrát denně a k tomu ještě zápasy? Potřebujete získat čas na regeneraci. A to znamená, že vy i firma potřebujete změnu.

Také počet zaměstnanců je důležitá proměnná: v podniku s 20 až 30 lidmi CEO může výrazně pomoct. Jakmile je kolegů 50 a víc, měl by být vlastní výkonný ředitel samozřejmost. Ve světě uspořádání s oddělenou rolí vlastníka a ředitele funguje. Tak proč by to nemohlo jít i ve vaší firmě? Místo utápění potenciálu v operativě si uvolníte ruce pro směřování firmy. Budete pracovat méně a vydělávat více. A budete šťastnější, protože získáte větší svobodu rozhodovat o svém čase.

Má to smysl, i když se to povede až na další pokus

Chápu, že s výběrem CEO do firmy majitelé bojují také pro to, že jim na tomto poli chybí zkušenosti. Většinou to děláte poprvé. Na takovém místě bych se obrátil na profesionály, kteří mají s výběrem vrcholových manažerů zkušenosti. Můžete si najmout headhuntera, personální agenturu nebo nás z JPF Czech. Anebo zkuste všechny tři možnosti, abyste měli o celém procesu co nejlepší přehled.

Takový úkol se nevyřeší za měsíc nebo dva. Počítejte spíš s rokem až dvěma. A dokonce se to vyplatí i tehdy, pokud výběr napoprvé nevyjde. Pamatujte si, že je to dlouhodobá investice, jeden nepovedený pokus ještě nevypovídá nic o dlouhodobé úspěšnosti. Ale když se čas už krátí, lze také udělat to, že nejprve najmete do čela interim manažera a formu na příchod vlastního CEO připravíte. Zatímco náš interim manažer pečuje o zdraví podniku a jeho chod, my mezitím hledáme nejlepšího člověka, který obsadí ředitelské křeslo a bude podniku i vám sedět. Kupujete si profesionální transformaci z majitele na ředitele i čas.

 

Další informace a zamyšlení naleznete také ve videocastu z produkce CzechCrunch – zde

 

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter