Kniha ČMA Návrat k prosperitě: Markéta Šichtařová o závislosti na Číně

ČMA 28. 7. 2020

Markéta Šichtařová je nejčtenější a nejcitovanější českou ekonomkou, spisovatelkou a autorkou několika bestsellerů o ekonomicko-politické realitě, ověnčená cenou Magnesia Litera. Do knihy České manažerské asociace Návrat k prosperitě se tato ředitelka společnosti Next Finance a čtyřnásobná Blogerka roku se ve svém příspěvku Česko za třicet let: Budeme něčí kolonií? zamýšlí nad tím, zda se do budoucna dokážeme prosadit a zajistit si prosperitu v konkurenci dravých soupeřů. Třeba Číny. Část jejího příspěvku vám nabízíme.

V případě zájmu o knihu se můžete obrátit na kancelář ČMA: Sára Rybářová, E-mail: , Tel.: 224 109 301

Anotaci a recenzi knihy Návrat k prosperitě najdete na webové stránce asociace ZDE

 

V České republice můžeme mít úspěšnou budoucnost. Pokud si to ovšem sami nezkazíme. A tím sami není myšleno jen v rámci hranic České republiky: Nesmíme si to zkazit jako Evropané. Zatím vše nasvědčuje tomu, že v Evropě budeme ode dneška za deset, dvacet, ba i třicet let mít velmi pohodlný, rozumějme předimenzovaný sociální systém, dokonalou ochranu životního prostředí, nicméně také mizernou konkurenceschopnost ve srovnání s Asií a technologicky budeme zaostávat. Pokud něco nezměníme ve svém přístupu k technologiím, budeme po asijských tygrech pošilhávat podobně, jako jsme v osmdesátých letech pošilhávali po západním Německu.

Bohužel už dnes v některých ohledech nestačíme na Čínu. Předčíme ji v míře osobní svobody, ve věcech typu ochrany osobních dat, v demokratičnosti – ale v jiných ohledech není třeba pochybovat, že Čína Západ dohání. O tom, že nás předběhne, ještě pochybovat můžeme. To, že nás nepředběhne, je ale spíš přáním než možnou realitou. Trend je neúprosný: Jednou Čína nejspíš bude největší ekonomikou světa s nejsilnější armádou a nejmodernějšími technologiemi. Naše civilizace by na to potenciálně mohla jen koukat s otevřenou pusou, protože náš systém hodnot na to není adaptovaný. Západ to sice pomalu začíná chápat, ale jednak mu to ještě nedochází v celém svém rozměru, jednak se svému relativnímu zaostávání ve srovnání s Čínou neumí bránit. Tam, kde neumí vytvořit prosperitu, dá dotace. Tam, kde neumí dát dotace, dá státní fondy. A tím své relativní zaostávání jen zhoršuje.

Abychom zbrzdili svůj relativní úpadek a nenechali se tak snadno Čínou ekonomicky kolonizovat, jako je už kolonizována Afrika, musíme odstranit důvody tohoto zaostávání. A důvody, proč Evropa i USA zaostávají, jsou mnohé. Pro mě jsou nejdůležitější dva: školství a elity…

Anotaci a recenzi knihy Návrat k prosperitě najdete na webové stránce asociace ZDE

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.