Kniha ČMA Návrat k prosperitě: Daniel Beneš o době uhelné a éře bezuhlíkové

ČMA 31. 7. 2020

Patří k nejvlivnějším manažerům v České republice. Od roku 2011 Daniel Beneš řídí jako CEO energetický gigant ČEZ. Vlastně svůj profesní život věnoval energetice a těžkému průmyslu, se společností ČEZ je propojený už od roku 2004. Má za sebou řadu ocenění, v soutěži MANAŽER ROKU obdržel titul nejlepšího manažera za rok 2014. Ve svém příspěvku v knize České manažerské asociace Návrat k prosperitě hovoří o tom, že po ekologizaci českých uhelných elektráren je před průmyslem další přelomová výzva: přechod na bezuhlíkovou ekonomiku. Kdo zachytí trend, ten uspěje. Část příspěvku vám nabízíme.

V případě zájmu o knihu se můžete obrátit na kancelář ČMA: Sára Rybářová, E-mail: , Tel.: 224 109 301

 

Kvůli spíše negativnímu tónu médií máme dojem, že žijeme v permanentní krizi. Pozitivních zpráv je méně, a tak se jen zřídka dozvídáme, že Česko prochází velmi dlouhou érou prosperity, která je způsobena rekordně nízkou nezaměstnaností, kontinuálním růstem platů a neustálým zvyšováním životní úrovně. Pozitivní trend ukazují i neekonomické statistiky. Jsme na globálně na 26. pozici v Indexu lidského rozvoje (HDI) OSN, který zahrnuje i očekávanou délku života, přístup ke vzdělání, sociální zabezpečení nebo kvalitu životního prostředí. Dovoluji si tvrdit, že ve všech zmíněných bodech sehrála česká energetika v posledních třiceti letech svou pozitivní úlohu a po další desetiletí ji i nadále hrát bude. Málokdo si dnes při pohledu na krásná panoramata Krušných hor a místní husté lesy vzpomene, že demonstrace proti režimu nezačaly před třiceti lety v Praze na Národní třídě, ale už o šest dní dříve v Teplicích. Zhruba tisícovka místních lidí požadovala to, co dnes považujeme za zcela normální: čistý vzduch. Smog byl na severu Čech běžnou záležitostí, stejně jako černý sníh a kyselé deště. Severočeské děti jezdily na ozdravné pobyty na jih a stát lidem vyplácel zvláštní kompenzační příspěvek.

Jen máloco pak zlepšilo každodenní život Čechů jako ekologizace elektráren a průmyslu, která probíhá od začátku devadesátých let až dosud a vyžádala si investice ve výši stovek miliard korun. Přeloženo to zároveň znamená stovky miliard korun v zakázkách pro české firmy, pro řadu z nich to po revoluci znamenalo jistotu přežití a odraz do budoucí prosperity. V tuto chvíli probíhá již třetí vlna zlepšování parametrů našich elektráren a další ještě přijdou. Emise oxidu siřičitého dosud klesly o 98 %, popílku o 99 % a emise oxidu dusíku o 86 %.

Ekologizace elektráren byla a je jedním ze základních pilířů modernizace celé české společnosti. Žijeme v digitální éře a potřeba neustálého a okamžitého přístupu k elektřině je proto samozřejmostí. Před třiceti lety byly naše domácnosti vybaveny televizí, rádiem, vysavačem, pračkou, žehličkou plotnou, troubou a lednicí. Dnes už bych musel hodně dlouho přemýšlet, abych vyjmenoval vše, co po příchodu domů pravidelně zapínáme a bez čeho si život neumíme představit.

Elektřina dnes musí být dostupná, levná a ekologická. Jen dvě procenta českých domácností má podle Evropského statistického úřadu Eurostat problémy s placením účtů za elektřinu. Před námi je v Evropské unii jen jediný stát, Nizozemsko. České podniky pak mají vůbec čtvrtou nejlevnější elektřinu EU. Že je jí dostatek, za rozumnou cenu a s omezeným dopadem na životní prostředí, je výsledkem velkých a rozumných investic, které v energetice v posledních třiceti letech proběhly a které zároveň zajistily stovky tisíc nových pracovních míst…

Anotaci a recenzi knihy Návrat k prosperitě najdete na webové stránce asociace ZDE

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter