Jan Liška: Moje zlatá chyba? Být jen lídrem nestačí

ČMA 3. 12. 2022
Jan se celý profesní život pohybuje ve financích, s obchodními úspěchy se rozrůstal jeho tým a tradiční metody řízení se plíživě staly nedostatečnými. Nutně musel přijít šok.

V předchozí poradenské firmě se mu dařilo, postupně přebíral vedení větších týmů finančních poradců, ale zároveň dělal všechno. Tady něco z marketingu, tu z obchodu i personalistiky. Byl dobrým lídrem, ale stále ještě nebyl opravdovým manažerem.

Když se rozhodl pro velkou změnu a založil vlastní poradenskou společnost Jan Liška a Partneři, najednou bylo vše jinak. „Už tu nebyla velká společnost, už jsem se za nikoho neschoval a postupně bylo víc a víc jasnější, že takhle to nepůjde,“ přiznává Jan Liška.

Oči mu otevřel Petr Kazík, člen Elite klubu České manažerské asociace a jeden z prvních respondentů našeho seriálu.

Po několika setkáních či koučincích položil Petr Kazík důležitou otázku: „Honzo, koho ty vlastně k sobě hledáš?“. „A já si uvědomil, že pořád hledám kopii sama sebe, člověka, který zvládne vše,“ usmívá se Jan Liška.

To byl impuls k tomu, aby se mladý podnikatel stal manažerem. „Do té doby jsem vedl tým pouze jako lídr, tedy podporoval jeho rozvoj, ale nic neměřil. A co se neměří, to se neřídí. Jak jsem říkal, pouze jsem řešil, co příště dělat jinak a lépe. Ale nemělo to výsledky. Nerostli jsme.

Oči mi otevřelo studium managementu na VŠPP, kde jsem učivo okamžitě aplikoval a zkoušel si najít svůj způsob řízení, jelikož se v našem oboru nebylo kde inspirovat. Velké banky neřeší poradenství, mají miliony klientů, řeší jen KPI. Já musel vyřešit procesy pro kvalitní poradenství, akvizici nových klientů a péči o stávající. Když jsem psal seminární práci na řízení pomocí MBO, rovnou jsem to aplikoval ve firmě,“ shrnul počátky podnikání Jan.

Pro inspiraci zašel mimo jiné za svým bratrem Adamem, generálním ředitelem úspěšné společnosti Witkowitz Envi a dalšími průmyslníky z České manažerské asociace.

„Díky zkušeným kolegům jsem to pochopil, začal být manažerem. A nakoply mě i komplikace během covidu,“ podotýká Liška.

„Najednou bylo vše jinak, díky covid úvěrům pro podnikatele jsme měli obrovské množství práce, které jsme museli odbavovat, do toho přišly karantény poradců a lockdowny. Covid nás naučil rozdělit si role, předávat si práci, komunikovat tak, že jednoho klienta obsluhuje více expertů. Musel jsem v týmu určit role, já i kolegové jsme se naučili řídit sami sebe a měřit své úkoly. Vědomě jsem si odebral kompetence. Předal jsem je jiným kolegům, abychom se každý více specializovali a neměli tak velkou potřebu vzájemně si zasahovat do své práce,“ popisuje přeměnu své společnosti mladý manažer.

Do té doby vedl tým osmi lidí. Dneska je jich ve firmě třináct, a ještě přivzali pět spolupracujících firem z různých oborů. Dnes ví, že budoucnost je ve specializaci.

Ani zde se však nezastavili a posunuli firmu ještě dál. Transparentní a jasně dané jsou teď u nich nejen kompetence, ale také odměny. „Všichni ve firmě vidí výši odměn ostatních kolegů. Na začátku to způsobilo malou nervozitu, ale všichni to přijali, a i díky tomu se mnohem více angažují v našem podnikání, protože vědí, jak mohou přispět k výsledkům firmy, jaké má firma náklady i výnosy a jak za to budou odměněni,“ popisuje svou otevřenou firmu mladý podnikatel.

Nezastírá, že to byly náročné roky, které však dnes přináší ovoce: „Dnes na základě vlastní zkušenosti dokážu poradit dalším podnikatelům. Jsem otevřený, ukážu jim transparentně, jak to v mé firmě vypadalo před změnami, popíšu vše, co jsme transformovali a dnes už mohu předložit i skvělá čísla, která za námi díky tomu jsou.“

Otevřenost a vlastní zkušenost s nastavením procesů a delegováním kompetencí v rostoucí firmě pomáhá Janu Liškovi a partnerům budovat důvěru ve vztahu s klienty. Díky tomu jim dokáže mnohem lépe a hodnotněji poradit. Avšak ne sám, ale s celým týmem kolegů-specialistů. Dnes už moc dobře ví, kdy použít roli lídra a kdy manažera.

Bc. Jan Liška, EFA

Životní motto: Důležité je se z toho neposrat a vydržet.

Absolvent VŠPP Ostrava
Člen ELITE klubu MSK České manažerské asociace
Prezident Asociace finančních poradců České republiky
Expert v Moravskoslezském inovačním centru

Partnerem rubriky je ELITE klub MSK České manažerské asociace.

 

Zdroj: patriotmagazin.cz 
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.