Jan Juchelka představil Klubu manažerů roku transformaci managementu Komerční banky

Ve čtvrtek 17. června 2021 se uskutečnilo setkání Klubu manažerů roku s loňskými finalisty  této prestižní soutěže. Stalo se tak tradičně v prostředí firmy posledního vítěze, tedy v Komerční bance. Po úvodním slovu předsedy Klubu manažerů roku, profesora Vladimíra Maříka, představil CEO KB Jan Juchelka transformační proces, jímž jeho management prochází. Následně provedl účastníky centrem zpracování hotovosti v budově banky na Václavském náměstí.

Management velké finanční společnosti, jako je Komerční banka, představuje náročné povolání a nese s sebou výzvy i pro ostřílené manažery. Jan Juchelka se po nástupu do čela KB v roce 2017 rozhodl zavést do KB agilní způsob práce. V čem spočívá?

Každý jistě znáte na pracovištích problémy z hlediska týmové spolupráce. Máte pod sebou marketingový tým a IT tým, které mají za úkol přivést na trh nový produkt či službu. IT sektor pouze dodává software, jak jej nadefinuje marketingové oddělení, a výstup nemusí přinést očekávané výsledky u zákazníků. V Komerční bance proto došlo ke změně v týmovém myšlení. Vytvořily se skupiny zaměstnanců z více oblastí, které společně pracují na dosažení vytyčených cílů. Členové pracovních skupin jsou vedeni k samostatnosti a vlastní iniciativě. Ajťáci už nejsou jen dodavatelé softwaru, ale aktivně se podílejí na úspěšném doručení výstupů k zákazníkům. „Daří se nám nyní překonávat překážky mezi zadavatelem a tvůrcem. Produkty jsou úspěšné, pokud technici už sami přemýšlí marketingově,“ vysvětlil Jan Juchelka. Jeho kolega Michal Vytiska, který v KB zastává pozici Strategic Business Development Manager, pak účastníkům setkání tento proces Agile@Scale podrobně představil. Výsledky jsou natolik signifikantní, že se Komerční banka dostala do odborné studie Harvard Business School.

Komerční banka byla založena v roce 1990. Vznikla odštěpením od Státní banky československé. Měla podpořit zejména rozvoj korporátního segmentu, přesto dnes  zastává i pozici číslo 3 v oblasti retailu. Vždy byla předním inovátorem na českém finančním trhu. V éře pod vedením Jana Juchelky se proces modernizace managementu a technologií ještě urychlil, za což byl Jan Juchelka oceněn titulem Manažer roku 2019.

„Stali jsme se jednou z nejvíce agilních firem v Evropě. Snažím se také náš přístup uplatnit i u mateřské SG Group na celém světě. Chceme dokázat, že naše práce se dá dělat s menším počtem manažerů a s daleko větší angažovaností zaměstnanců. Zároveň víme, že náš systém není pro každého. Je to pro lidi, kteří chtějí mít za sebou příběh. Nechtějí dohlížející ředitele. Chtějí sami vědět, k čemu přispívají,“ dodal Jan Juchelka.

Setkání ukončil společný oběd a neformální diskuze.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter