Izraelští investoři si Česko pochvalují, naše technologické startupy mají naopak šance v Izraeli

Prognostický klub 8. 10. 2021

Praha (8. října 2021) – Izrael patří mezi mimořádně zajímavé země, od nichž se mohou evropské státy lecčemu přiučit. A právě izraelská politika, ekonomika a technologie byly tématy konference v Židovském muzeu v Praze, kterou pořádala Česká manažerská asociace (ČMA) s podporou Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK).

Profesor Ivan Rektor na začátku konference představil výsledky neurologického výzkumu, který mapuje dopad extrémního stresu na lidský mozek na případu přeživších holocaustu a jejich dvou nástupnických generací. Zajímavým zjištěním byl jasně viditelný, mnohdy i horší, vliv stresu z holocaustu na potomky jeho obětí. „Generace přeživších holocaustu má zúžení mozkové kůry oproti kontrolnímu vzorku. Jsou to oblasti související se stresem. Extrémní stres se na nich podepsal celoživotně. Druhá generace sice nemá zúženou mozkovou kůru, ale je narušena konektivita. Je tam velký vliv na druhou i třetí generaci,“ prohlásil známý neurolog z Masarykovy univerzity.

Následoval příspěvek ředitelky Rady Herzlova centra izraelských studií na UK Ireny Kalhousové, která zmapovala společenskou a politickou situaci v Izraeli. Tamní politika podle ní kvůli vlivu amerických expertů na politický marketing připomíná USA. Volební kampaně se staly referendy o lídrech: „Konflikt mezi Židy a Araby přestává být hlavním konfliktem v očích Izraelců. Naopak narůstá pocit rozklížení mezi pravici a levici. Eskalovalo to díky politickému stylu Benjamina Netanjahua. Navíc narůstá propast mezi náboženskými ultraortodoxními Židy a sekulárními Židy.“

Konference se následně přesunula do ekonomické roviny. Monika Rutland z advokátní kanceláře rutland & partners představila právní spolupráci s izraelskými klienty a investiční příležitosti, jež Izraelci v České republice vyhledávají. V 90. letech to byly hlavně nemovitosti. Další silnou oblastí pro investice je obrana a kyberbezpečnost. Izraelští investoři považují Česko za jedinou evropskou bezpečnou zemi a vztahy mezi oběma zeměmi jsou na skvělé úrovni v rámci Evropy.

Jednatelka ŠKODA AUTO DigiLab Jarmila Plachá následně ukázala příležitosti pro české technologické startupy v Izraeli. Jelikož Izrael nemá velké nerostné bohatství, vsadilo od počátku na oblast technologií. Většina z nich má původ v armádě. Technologie se převádí do byznysu a to přináší firmám mimo Izrael zájem tam investovat.

Závěrečné příspěvky přednesli Monika Tiralová z ČVUT a doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc., předseda Prognostického klubu České manažerské asociace. Ten ve svém závěrečném příspěvku prezentoval systémový pohled na politiku, ekonomii a technologii včetně možné reformy politického systému v ČR s využitím izraelských zkušeností. Zajímavá poznámka se týkala povinné vojenské služby jako významného integrujícího faktoru. Uvedl i francouzské poznatky.

Účastníci se shodli, že otázky kolem mezinárodního obchodu a technologií mezi Českou republikou a Izraelem zůstanou i v nadcházejících letech důležitým tématem. A proto bude podobná konference uspořádána i v roce 2022.

Prezentace ČISOKPrezentace ŠKODA AUTO DigiLabPrezentace Interkulturní management Česká a izraelská kulturaPrezentace Bohumíra Štědroně

Kontakt

Mgr. Jan Vocel

PR manažer

Email:
Telefon: 737 415 997

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter