Praha (2. července 2021) – Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD) uspořádala v červnu 2021 webinář s názvem „Inovační technologie po pandemii“. Za účasti zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, ICT UNIE, Vysokého učení technického v Brně a České manažerské asociace se otevřela debata o nástrojích a koncepcích, které budou pro nadcházející roky po covidové krizi klíčové pro nastartování ekonomiky, rozvoj podnikání a modernizaci státu.
Inovace se staly nejvíce citovaným tématem národních programů rozvoje. Všechny oblasti však propojuje fenomén poslední doby – digitalizace. Právě ta se stala hlavním tématem řečníků webináře. Diskutovalo se o digitální ústavě, optické infrastruktuře a připravenosti české vlády na transformaci digitalizace a kyberbezpečnosti.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko pochválil české inovativní podnikatele a instituce za pohotovou reakci na pandemii. Například ČVUT dokázala v krátkém časovém období vyvinout nové druhy ochranných masek. Akademie věd ČR zase založila společnost DIANA Biotechnologies pro diagnostiku nemocí a vyhodnocování PCR testů.
Zdeněk Zajíček z ICT UNIE pak zhodnotil úroveň digitalizace v Česku: „V komerčním sektoru patříme v Evropě ke špičce. Na straně uživatelů bariéra není.“ Digitální služby státu budou podle něj fungovat jen tehdy, pokud budou uživatelsky srozumitelné. Ocenil tvorbu tzv. digitální ústavy, což byl v prvopočátku jeho nápad, který nyní vstupuje do realizace. Digitální ústava definuje základní principy toho, jak by měl fungovat digitální stát a jaká práva by měli mít občané.
„Máme 10 let skluz v digitalizaci státu. Mnoho věcí mohlo být dříve, ale doháníme to. Severské státy jsou napřed, stejně tak technologičtí lídři Korea a Taiwan. My se od nich musíme učit a přeskočit chyby, kterých se v procesu digitalizace dopustily. Prioritou je zjednodušení komunikace mezi státem a veřejnou správou. První vlaštovkou je bankovní identita,“ dodal Zdeněk Zajíček.
Lubomír Bokštefl z MPO jako důležitou oblast pro inovační technologie označil infrastrukturu vysokorychlostních sítí. Ukázal mapu plánovaných projektů a vysvětlil rozdělení nákladů: „Málokdo si uvědomuje, že 70 až 80 procent nákladů při stavbě optických sítí tvoří zemní práce. Musíme si navíc stále klást otázku, jestli je systém z hlediska hybridní války nastaven bezpečně. Například telekomunikační sítě nebyly stavěny z hlediska bezpečnosti. Čili při kalkulaci nákladů počítejme se zajištěním bezpečnosti virtuální, ale hlavně fyzické. Případný útok na optické sítě by byl vážný.“
Závěrečný příspěvek přednesl Petr Dovolil z Mott MacDonald: Digital Ventures. Představil unikátní projekt Digital twins aplikovaný ve Velké Británii. K fyzickým zařízením jsou vytvořena digitální dvojčata, na kterých lze opakovaně simulovat jejich fungování tak, aby v reálném světě byla zařízení úspěšná, spolehlivá a udržitelná. Jde o typický příklad fenoménu Průmysl 4.0. „Zelená dohoda pro Evropu je skvěle připravená na digitální věk. Velká Británie vyhrála první průmyslovou revoluci. Druhou a třetí USA, případně Korea, a nyní se vede boj o to, kdo vyhraje tu čtvrtou. Dojde ke změně paradigmatu v uspořádání státu. Digitální dvojčata budou rozhodovat, jak budou podniky úspěšné,“ vysvětlil Petr Dovolil.
CBCSD aktuálně pracuje na několika projektech směřujících k úspěšné ekonomické transformaci České republiky a jejího podnikatelského sektoru. Jedním z dalších zajímavých projektů je aktualizace VIZE 2050, jež si vytyčila dlouhodobý plán rozvoje ČR z perspektivy podnikatelského sektoru. Více informací najdete na www.cbcsd.cz.
O České podnikatelské radě pro udržitelný rozvoj (CBCSD):
CBCSD je občanské sdružení spoluzaložené ČMA, v němž se sdružují společnosti i jednotlivci, kteří se snaží vytvořit podmínky pro udržitelnou budoucnost pro podnikání, společnost a životní prostředí. Cílem je zprostředkovávat aktivní roli podnikatelské sféry na udržitelném růstu české společnosti. Dále také připravovat a realizovat podnikové či sektorové programy a projekty místního, regionálního a národního charakteru se zaměřením na propojování cílů udržitelného hospodářského vývoje, zajištění sociálních hodnot a environmentální přijatelnosti. Ve spolupráci se Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj umožňovat přístup k záměrům, novým trendům, programům a jejich výstupům, a případně s nimi propojovat národní programy a projekty.
Členové ČMA se sdružují podle svých specifických profesních zájmů nebo regionů do klubů. Klubové aktivity nabízejí inspirativní akce a výjimečné osobnosti, networking a osobní kontakty. Rok 2020 změnil činnost klubů, část aktivit se přesunula do online prostředí.
ČMA a její partneři vám nabízejí klubová setkání, konference, školení a další aktivity, při nichž se můžete setkávat se (i online) s výjimečnými osobnostmi, získávat exkluzivní informace a osobní kontakty.
Zvyšte svou osobní a společenskou prestiž. Setkávejte se s významnými, zkušenými a nadanými lidmi. Ukažte ostatním členům ČMA, co děláte skvěle. Propagujte svou společnost a osobnost informačními kanály ČMA.
Rubrika nabízí zajímavé informace, články a komentáře členů ČMA a spolupracujících osobností, výběr z monitoringu médií, newsletter ČMA a další novinky. Přečíst si můžete Ročenku ČMA 2020/21.
Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU. Ukázkový newsletter
Spravovat Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.