Exkurze ve výrobním a vývojovém centru ABB Robotiky v Mošnově, aneb focus na inovace a umělou inteligenci

ČMA 15. 2. 2024

Dne 7. února 2024 měli členové České manažerské asociace (ČMA) podnětnou příležitost k hlubšímu porozumění dynamického světa robotiky, inovací a umělé inteligence, a to během exkurze do Centra ABB Robotiky v Mošnově u Ostravy. Akce, kterou inicioval Vítězslav Lukáš, ředitel Robotiky a automatizace ABB v České republice, přilákala pozornost i hejtmana Moravskoslezského kraje, Jana Krkošky.

Setkání přivítalo na třicet manažerů z celého Česka, kteří přijali pozvání na akci, aby diskutovali o aktuálních trendech a výzvách v oblasti technologií, zejména pak o vývoji robotiky, inovací a využití umělé inteligence v průmyslu.

Výrobní a vývojové centrum využívá nejmodernější výrobní procesy, včetně strojového učení a digitálních a kolaborativních řešení. Zaměřuje se na hi-tech výrobu a vývoj robotických periferií, což jsou klíčové části robota, která jsou umístěna na konci jeho ramene, například pneumatická chapadla, vakuové přísavky nebo kamerové systémy.Zároveň je zde umístěno Globální centrum pro opravy a repase robotů a Globální centrum pro vývoj a výrobu robotických buněk a dodávku linek pro oblast robotického svařování a dělení materiálu.

Ředitel Vítězslav Lukáš vyjádřil své pocity ohledně akce: „Bylo nám ctí přivítat v prostorách ABB zasedání České manažerské asociace. A byli jsme potěšeni i návštěvou vážených hostů, konkrétně hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky, Prezidenta Svazu Průmyslu a dopravy Jana Rafaje a velmi si ceníme i účasti profesora Vladimíra Maříka, jež je pojmem v české robotice a kybernetice. Cílem bylo mít otevřenou diskusi nad tématy robotizace a její úrovni v českém průmyslu, což se rozhodně podařilo. Interakcí bylo nesčetně. Vše zasazeno do velmi praktické roviny.“

Během exkurze se hosté aktivně zapojovali do diskusí na tématem, jako je úroveň robotizace a automatizace v lokálních firmách. „Když jsme vztáhli diskusi na téma úrovně robotizace a automatizace ve zdejších firmách a přidali jsme i fakta a statistiky, tak se nešlo vyhnout zhodnocení ve stylu „ne plně využitý potenciál“. Velká část průmyslu ještě stále jede v kolejích nastavených před třemi dekádami a spoléhá na manuální pracovní sílu, chybí větší hlad po inovacích, jež mohou zdejší firmy posunout k vlastním výrobkům a tím i vyšším ziskům,“ dodal Vítězslav Lukáš.

Hejtman Moravskoslezského kraje, Jan Krkoška, vyjádřil své uznání za iniciativu spojování průmyslových subjektů s vzdělávacími institucemi a podpořil diskusi o potřebě modernizace průmyslu. Moravskoslezský kraj se v posledních letech ocitl v dynamickém procesu transformace. Těžký průmysl se postupně stává spíše naší historií, která region významně formovala, ale s ohledem potřebu modernizace a udržitelnosti nastal čas, abychom se intenzivněji zaměřili na průmysl s přidanou hodnotou, na výzkum a vývoj, na nejmodernější technologie a inovace. V tomto ohledu je v Moravskoslezském kraji společnost ABB velmi důležitým hráčem. Její působení zvyšuje prestiž i atraktivitu našeho regionu a významně přispívá k jeho rozvoji.

Věříme, že se zdaleka nejednalo o poslední akci tohoto typu, při níž dochází k propojování manažerské obce s aplikovanou praxí. Rádi bychom již nyní pozvali členy Asociace a hosty na další exkurzi, která uskuteční dne 28. února 2024 ve společnosti Chart Ferox v Děčíně, kam všechny zve držitel titulu MAMAŽER ROKU 2022 Bronislav Převrátil.

Pro média je k dispozici fotomateriál, který vznikl díky ABB s.r.o., z akce. Pro více informací kontaktujte PR manažerku České manažerské asociace.

Kontakt pro média:

Kateřina Božková

PR a projektová manažerka České manažerské asociace

M: +420 603 709 352

E:

O České manažerské asociaci:

Česká manažerská asociace je nezávislá profesní organizace, která sdružuje manažery z různých oblastí průmyslu a obchodu. Cílem asociace je podpora profesního rozvoje, sdílení dobré praxe a poskytování prostoru pro networking mezi manažery.

ČMA je vyhlašovatelem celorepublikové soutěže MANAŽER ROKU, více na www.manazerroku.cz

Více informací o projektech a eventech v českém managementu naleznete na webu www.cma.cz

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.