Česko-vietnamské obchodní setkání ukázalo příležitosti pro podnikání mezi oběma zeměmi

ČMA 7. 1. 2022

Dne 10. listopadu proběhlo v pražské Galerii Louvre Česko-vietnamské obchodní setkání u tzv. kulatého stolu (Czech-Viet business roundtable). Hlavním tématem události byly potenciální obchodní příležitosti mezi Českou republikou a Vietnamem. Na místě měli účastníci příležitost se navzájem seznámit a navázat případnou spolupráci. Událost byla organizována Velvyslanectvím Vietnamské socialistické republiky ve spolupráci s Českou manažerskou asociací.

Jednalo se o událost zvláštního významu pro obě země. Cílem bylo podpořit užší spolupráci, podpořit rozvoj a propojení obou zemí. Přítomni byli kromě pana velvyslance také zástupci několika asociací, ministerstva, manažeři firem a právnické osoby se zájmem podnikat ve Vietnamu.

Úvodní slovo měl pan Thai Xuan Dung, zástupce Velvyslanectví, který byl potěšen hojnou účastí na setkání. “Obchod Vietnamu a také celkově EU dosáhl od září 2020 do září 2021 vysokého růstu. Vývoz Vietnamu vzrostl o 70 % na 29 milionů USD ročně. Obchodní spolupráce mezi Vietnamem a EU se také zvýšila a míra exportu do ČR je nyní cca 38 %. Vietnam je v Asii hodnocen se skutečně vysokým potenciálem. Doufám, že dnes u tohoto kulatého stolu můžeme hovořit o příležitostech, investicích mezi zeměmi a o budoucí spolupráci tak, abychom si navzájem mohli pomoci. Chci popřát úspěšnou budoucnost obchodním vztahům mezi Českou republikou a Vietnamem,“ zmínil během svého proslovu.

Jaromír Dudák z oddělení Afriky, Asie a Austrálie Ministerstva průmyslu a obchodu uvedl: “Uzavírání obchodní dohody mezi Českou republikou a Vietnamem se domlouvá každé dva roky, poslední setkání bylo v Hanoji a snad se příště bude moci konat v České republice. V roce 2020 byl obchodní obrat mezi zeměmi 1,5 milionu USD, převážně z Vietnamu. Hlavními dováženými artikly jsou rýže, oblečení a boty. Máme mnoho možností ke spolupráci mezi Českou republikou a Vietnamem. Česká republika potřebuje vietnamské výrobky pro jejich vysokou kvalitu, zejména potraviny, oblečení a obuv. Česká republika je připravena oživit obchod a propagovat ho. Potřebujeme Váš názor a jsme vždy připraveni naslouchat.”

Na setkání měl slovo také výkonný ředitel a viceprezident České manažerské asociace pan Ivo Gajdoš. Kromě vyjádření potěšení ze setkání s manažery a podnikateli v hojném počtu zmínil také: „Jsme nezisková organizace, která má přes 20 let dobré vztahy s Vietnamem. V minulosti jsme tam také vyslali svou delegaci, abychom zhodnotili podnikatelské příležitosti.”

Předseda Česko-vietnamské společnosti, pan Miloš Kusý, u kulatého stolu uvedl: “Jsem velmi rád, že se vztahy mezi našimi zeměmi dobře rozvíjejí. Přátelská spolupráce mezi dvěma zeměmi je opravdu dobrá. Bohužel je tu další problém, většina českých firem tvrdí, že tato politika je komplikovaná kvůli vízové ​​a jiné politice ve Vietnamu. Myslím, že smysl spolupráce pro vzájemný prospěch zemí je velmi dobrý. Vidím perspektivu mladých vietnamských organizací v ČR. Ambici vidím v budování společného kooperativního vztahu v obou zemích. Pro každého podnikatele, který chce obchodovat ve Vietnamu, je velmi důležité znát vietnamský trh, než začne podnikat.”

Pan Thai Xuan Dung závěrem setkání vyjádřil přání, že se vztahy mezi zeměmi budou i nadále dobře vyvíjet. Vzájemná podpora aktivit a spolupráce v mnoha oblastech je důležitá k úspěchu, k rozšiřování obchodních příležitostí pro obě země, zároveň ke sdílení obtíží a vzájemné pomoci při rozvoji přátelství a potenciálu obou zemí.

Česká manažerská asociace udržuje dlouhodobě pozitivní vztahy s obchodními stakeholdery z Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky. V případě zájmu o spolupráci se obraťte na www.cma.cz/kontakty .

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.