V úterý 6. prosince 2022 proběhlo setkání členů Prognostického klubu ČMA, kde členové sepsali výzvu/sázku ministrovi financí. Dopis…
Bohumír Štědroň představuje systém předpovědí profesora Allana Lichtmana
Docent Bohumír Štědroň, který vede Prognostický klub ČMA, je velkým fanouškem profesora Allana Lichtmana, který pro své předpovědi vyvinul zcela unikátní metodu. Díky ní se v politických předpovědích téměř nikdy nezmýlil.
Lichtmanova metoda
Profesor Allan Lichtman ke svému algoritmu dospěl nevídaným způsobem. Roku 1981 se vydal do Sovětského svazu. Jel za ruským matematikem a geofyzikem Vladimirem Keilis-Borokem, který vymýšlel matematické modely na predikci zemětřesení. Lichtman se podle The Jerusalem Post jeho postupy inspiroval. S pomocí ruského vědce zkonstruoval model, který předpovídá výsledky amerických voleb. Algoritmus je založený na datech zaznamenaných za 120 let volebních klání ve Spojených státech. Ve svých předpovědích se Lichtman nemýlil od roku 1984, tedy od té doby, kdy zkonstruoval svůj předpovědní systém. Profesorova predikce je založena na 13 „klíčích“. „Soustředí se se vládnutí, nikoli kampaň,“ vysvětluje Lichtman podle izraelského deníku.
Lichtmanova procedura je založená na 13 predikátech
Postup prof. A. Lichtmana vychází především z působení toho, kdo zrovna úřaduje v Oválné pracovně a jeho politické strany. Následně poměřuje, zda strana a její kandidát mají v daném kontextu možnost udržet se u moci. Klíče zahrnují širokou škálu témat od politických skandálů, ekonomie, společenských nepokojů, zahraničně politických úspěchů až po charisma lídra. Počítá studia všech amerických prezidentských voleb od roku 1860. Na jeho vývoji pracoval společně s Vladimirem Keilis-Borokem (zakladatel Mezinárodního institutu teorie predikce zemětřesení a matematické geofyziky). Allan Lichtman tento algoritmus popsal ve dvou publikacích. Jeho heuristická procedura představuje třináct predikátů, které mohou mít hodnotu pravda/nepravda. Pokud je výrok pravdivý, nahrává to obhajující straně. Pokud je šest a více výroků nepravdivých, zvítězí kandidát na straně vyzyvatele.
Těchto třináct výroků zní takto:
- Stranický mandát: Obhajující strana posílila v posledních volbách do Sněmovny reprezentantů. (NEPRAVDA)
- Politická soutěž: U obhajující strany neproběhly žádné urputné souboje o prezidentskou nominaci. (PRAVDA)
- Obhajoba: Kandiduje úřadující prezident (NEPRAVDA)
- Třetí strana: Neexistuje žádný vážný kandidát mimo demokrata a republikána ani žádná výrazná kampaň nezávislého kandidáta. (PRAVDA)
- Krátkodobá ekonomika: Ekonomika není během období v recesi. (PRAVDA)
- Dlouhodobá ekonomika: Reálný ekonomický růst během volebního období je stejný či vyšší než růst během dvou uplynulých období. (PRAVDA)
- Změna politiky: Obhajující strana dělá výrazné změny v celonárodním měřítku. (NEPRAVDA)
- Společenský neklid: Během volebního období se neodehrává žádný neklid či nepokoje. (PRAVDA)
- Skandál: Obhajující strana není zasažena opravdu velkým skandálem. (PRAVDA)
- Zahraniční/vojenské selhání: Obhajující strana neutrpěla žádný výrazný neúspěch v oblasti zahraniční politiky nebo vojenských záležitostech. (PRAVDA)
- Zahraniční/vojenský úspěch: Obhajující strana dosáhla výrazného úspěchu v oblasti zahraniční politiky nebo vojenských záležitostech. (NEPRAVDA)
- Charisma obhajující strany: Kandidát obhajující strany je charismatická osobnost či národní hrdina. (podle Lichtmana neměla Clintonová tyto atributy), (NEPRAVDA)
- Charisma vyzyvatele: Kandidát na straně vyzyvatele není charismatická osobnost či národní hrdina. (Tyto atributy nepřipisuje ani Trumpovi). (PRAVDA)
Články autora
Obsah: Svět budoucnosti Kryptoměny Manažeři E. MUSK Umělá inteligence Umělá inteligence a právo Kvantové počítače Ekologie 3D prognóza