Bohumír Štědroň: Politicko-ekonomické aspekty kryptoměn

Prognostický klub 14. 5. 2021

Kryptoměny využily při svém vzniku technologie a ekonomické poznatky získané při vývoji a praktické aplikaci elektronického podpisu. Jde o nový, zcela unikátní fenomén. Nejsou teoreticky vázány na žádná hmotná aktiva (jako zlato, nemovitosti atd.). Jsou plně decentralizované. To znamená, že nejsou garantované žádným státem, městem ani velkou nadnárodní firmou. Jejich hodnota plně závisí na důvěře konkrétních uživatelů a organizací, kteří ji jsou ochotni přijímat jako protihodnotu za své zboží a služby. Čím více uživatelů kryptoměny používá, tím může růst jejich hodnota.

Současný stav je velmi turbulentní a stanoviska regulátorů i státní správy významných států se značně liší. Deutsche Bank vydala dne 22.3.2021 zprávu, ve které uvádí, že v současné době je bitcoin již třetí největší měnou (z hlediska celkové hodnoty v oběhu). Vzhledem ke svému objemu, kdy se bitcoin umístit za americkým dolarem a eurem a těsně před japonským jenem, je bitcoin měnou velmi důležitou. Banky si uvědomují, že kryptoměny nezmizí, a to už delší dobu. Nicméně současná situace napovídá, že virtuální měna (bitcoin, ethereum apod.) bude mít na trhu – zejména tom průmyslovém – čím dál větší podíl.

Německé úřady vyvinuly technologii, která propojí blockchain s eurem. Investoři budou moci nakupovat a prodávat cenné papíry na blockchainu a měnit je za peníze centrální banky. Podle agentury Reuters se tak podařilo překlenout propast mezi dvěma světy, které se zdály neslučitelné. Německá centrální banka uvádí, že se technologie bude dát rozšířit na celou eurozónu ještě dříve, než Evropská centrální banka (ECB) spustí digitální euro.

Bundesbank, jak zní název německé centrální banky, se ale k digitálnímu euru stavěla skepticky. Podle jejího názoru by mohlo destabilizovat bankovní sektor tím, že by v době krize vyvedlo z komerčních bank vklady. V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, navíc stále převažují platby v hotovosti.

Prognóza ceny bitcoinu. Zpracoval: Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc.

Bitcoiny jsou často považovány za alternativu současného finančního systému, jehož nedílnou součástí jsou i nejrůznější banky. První velká americká banka rozhodla umožnit svým movitým klientům investovat do tří různých bitcoinových fondů, konkrétně tuto nabídku mohou využít klienti Morgan Stanley. Upozornil na to server CNBC.

Za hrozbu označil kryptoměny ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, který v roce 2019 označil kryptoměny ve svém projevu za reálnou hrozbu, která se bude stále zvětšovat a zvětšovat.

Americký podnikatel a miliardář Elon Musk 7.5.2021 vyzval k opatrnosti při investování do kryptoměn, které nicméně označil za „slibné“. Šéf britské centrální banky Andrew Bailey ve čtvrtek prohlásil, že kryptoměny nemají žádnou vnitřní hodnotu. Lidé, kteří do nich investují, by podle něj měli být připraveni na to, že mohou o všechny investované peníze přijít.

Prognóza vývoje kryptoměn

Střet prognózy a reality bitcoinu. Zpracoval: Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc.

Vývoj cen kryptoměn je u každé zmíněné kryptoměny jiný z několika důvodů – každá kryptoměna je jinak zajímavá pro uživatele a ti ji více či méně využívají. Technologický pokrok je také u každé kryptoměny jiný. U některých kryptoměn dochází k různým restrikcím a regulacím v některých zemích apod. U každé kryptoměny dochází k jevu, který se nazývá finanční bublina. To znamená, že pokaždé když se cena kryptoměny výrazně zvýší, následně dojde k rapidnímu propadu ceny. Jelikož se jedná o decentralizované měny, nedá se přesně říci, proč k tomuto jevu dochází. Jedna varianta říká, že se jedná o náhodný jev, druhá, že do kryptoměn investují vlivní investoři, kteří způsobují tyto výkyvy.

Integrace kryptoměn do politického a ekonomického systému

Při úvaze, jak integrovat kryptoměny do politického a ekonomického systému, vyvstáva dva možné přístupy. První scénář předpokládá sofistikovaný zákaz. Podle zprávy agentury Reuters „Indie navrhne zákon zakazující kryptoměny, pokutující kohokoliv, kdo s kryptoměnami obchoduje či je vlastní jako digitální majetek.“ Podobný přístup zvolilo Turecko a Venezuela. Jiný postup zvolily Spojené státy americké, kde všichni občané a rezidenti musí vlastnictví kryptoměny oznámit. Návrh Indie by naproti tomu „vlastnictví, vydávání, těžbu, obchodování a převod kryptoměny kriminalizoval,“ jak uvádí Reuters. Důvody, proč vlády o zákazu kryptoměn vůbec uvažují, je jejich využití drogovými dealery a teroristy, kteří mohou anonymně provádět nelegální obchody a financovat své aktivity.

Druhý scénář předpokládá, že orgány státní správy kryptoměnu oficiálně přijmou a bude to spojeno s legislativními úpravami včetně daní. A pokud se kryptoměny dočkají vysokého zdanění, jejich atraktivita půjde strmě dolů.

Další vývoj podstatně ovlivní 4 vnější klíčové faktory:

  1. stanoviska „zelených“ organizací včetně politických hnutí, která oprávněně ukazují na neúměrně vysokou spotřebu elektrické energie při „těžbě“.
  2. stanovisko Komise pro cenné papíry v USA
  3. rychlé komerční využívání a rozšíření kvantových počítačů, které prakticky pracují s neomezenou rychlostí s mimořádnými dešifrovacími schopnostmi
  4. občas se vyskytující erupce na Slunci mohou vyřadit všechny elektronické a telekomunikační systémy na dlouhou dobu
Celá studie docenta Bohumíra Štědroně se zaměřením na prognózu konkrétních kryptoměn

Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc.

předseda Prognostického klubu ČMA a ČA Římského klubu

Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc. studoval s vyznamenáním systémovou analýzu na MU Brno a absolvoval postgraduální studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia začínal jako vysokoškolský pedagog na Komenského Univerzitě v Bratislavě. Působil rovněž jako soudní znalec. V roce 1992 studoval na Ashridge Management College ve Velké Británii. V současnosti přednáší prognostiku na Univerzitě Karlově, ČVUT a Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter