André Dravecký: Země startupům zaslíbená?

ČMA 26. 8. 2020

Při osobním setkání vás strhne energií a nadšením. Nehledě na svůj věk a mladistvé vzezření má André Dravecký za sebou nemalé podnikatelské a manažerské zkušenosti při založení a jako CEO při vedení společnosti ShipVio, působící v dopravě. Vlastně dopravou byl obklopen celou dobu díky otci dopravci a příbuzným, za studia pracoval pro zahraniční spedici. Čím více pronikal do oboru, tím více poznával skuliny na trhu. Zjistil, že různé platformy, nabízející dopravcům práci, ustrnuly v minulém století. Rozpoznal příležitost, jak změnit trh s logistikou.

Příspěvek je součástí knihy České manažerské asociace Návrat k prosperitě.

 

Startupový fenomén více a více proniká i do České republiky. Více a více talentovaných mladých lidí chce budovat technologické firmy, tvořit dokonalé produkty. Stát se dalším Muskem či Zuckerbergem. Tak proč u nás zatím žádný Facebook či Tesla nevznikly? Proč nejsme technologickým srdcem světa? Mozky na to máme!

V Česku jsou skvělé technologické firmy a úžasné podnikatelské příběhy. Jsme špička v antivirových programech. Avast je miliardová firma s obrovským ziskem a skvělým produktem. V minulých letech u nás vyrostly firmy jako je Kiwi, tiskárny od Průšy a mnoho dalších skvělých technologických společností. Nicméně nám pořád chybí vytvořit tu obrovskou firmu, toho miliardového jednorožce v dolarech. Proč jinde tito jednorožci vznikají a u nás ne? A můžeme se vůbec dostat do fáze, kdy budeme konkurovat Silicon Valley?

Ano, ale nestane se tak jeho pouhým kopírováním. Každý, kdo se snaží napodobit Silicon Valley, neuspěje. Nelze zkopírovat to, co tam funguje a přenést to například do Berlína díky jedinečnosti totoho místa. Propojení byznysu, kultury, vzdělání, byznysového ducha, ochoty riskovat a zejména ekosystému, který se zde vytvořil je nemožné replikovat, je neopakovatelné.

Izrael jako inspirace

A co na to jít jako na břehu Rudého moře? Izrael má méně obyvatel než ČR, neoplývá přírodními zdroji a od svého založení je obklopen nepřáteli, kteří ho chtějí smazat z povrchu zemského. Přesto v této krásné zemi vzniká více technologických firem, než v Japonsku, Británii či třeba v Kanadě. Má to dva hlavní důvody:

Zaprvé, Izrael nemá jinou možnost, než být o několik kroků napřed. V případě, že by nebyl technologicky před svými nepřáteli, znamenalo by to pro něj konec. Izrael prostě nemá na výběr, musí být lepší. Ví to i všichni jeho obyvatelé. Tato houževnatost a vůle je ale důležitou součástí úspěchu. Když dostane izraelský podnikatel nápad, příprava netrvá měsíce a k realizaci je tak mnohem blíž.

Zadruhé “mindset”. Izraelci staví na první místo chucpe (hebrejsky, jidiš: חוצפה) je specifický druh drzosti či opovážlivosti, ať v negativním, případně i pozitivním smyslu. Izraelci neustále zpochybňují a challengují své leadry. Nebojí se je kritizovat a dát jim najevo, že si myslí že oni mají být na jejich místě. Vede to k tomu, že Izrael se stále posouvá. Jeho lídři ať ve státní správe, armádě či privátním sektoru, se musí neustále posouvat, jelikož jim na paty šlape další generace a ta se nebojí ozvat.

Silicon Valley ani Izrael nejdou zkopírovat. My Češi jsme sice lidé s obrovskou kreativitou a velkou mozkovou kapacitou, nicméně neumíme riskovat ve velkém a co je horší, bojíme se selhat. Strach ze selhání nás ochromuje. Co by na neúspěch řekli kamarádi? Bojíme se o selhání bavit a tím pádem se z něj nedokážeme poučit. Selhání je nutnou součástí úspěchu, bez něj to nejde. A vzhledem k tomu, že neumíme selhat, tak je pro nás skoro nemožné uspět ve velkém. Pravdou je, že drtivá většina startupů zkrachuje. Prostě to nevyjde. To ale neznamená, že je to špatně. Startupy jsou extrémně rizikové, a tak se to musí brát. Ve světě je mnoho příkladů, kdy skvělé týmy lidí několikrát za sebou zkrachovaly, než přišel jejich úspěch. Je nutné vytrvat a nevzdávat se.

Vláda komunismu podkopala naši víru sami v sebe. Sebrala nám generace skvělých lidí. Naše nejlepší mozky zavírala do vězení. Nikdy nebudeme jako Izrael, nikdy nebude Praha další Silicon Valley. Praha ale může být Prahou. Máme neuvěřitelný technický talent, obrovskou kreativitu. To jsou věci, které budou v budoucnu více a více ocenitelné. Pojďme na tom pracovat a snažit vytvořit něco, co vychází z nás. Nekopírujme ostatní. Inspirujme se, ale vytvořme originál. Originál, na který můžeme být hrdí. Musíme začít s vytvořením prostředí, kde je v pořádku riskovat a tato snaha se cení více. Musíme se dostat do pozice, kdy lidé chápou že selhání neznačí že člověk je neschopný.

Co dělat v příštích letech? Vytvořme podmínky pro podnikání. Státní správa bere podnikatele jako své nepřátele. Snaží se najít další a další příležitosti, jak podnikatelům zkomplikovat život, či je pokutovat. To musí přestat. Politici a úředníci musí pochopit, že jsme jeden tým. Proto, aby to pochopili jak politici, učitelé, úředníci a všichni naši občané je potřeba dát dohromady naši vizi. Chceme být továrna? Chceme být technologický stát? Jestli chceme být technologický stát, tak se tato vize musí propsat do všeho co děláme tak, aby jsme všichni chápali proč se dělají určité kroky a kam nás vedou. Do té doby budeme jen ztracený malý stát, bez vlastní identity. I přesto budou vznikat skvělé firmy, jelikož máme obrovsky talentované lidi. Ale nikdy nedosáhneme plného potenciálu a zůstaneme továrnou či skladem pro velké korporace, kteří zde nakupují levnou pracovní sílu. Vybojovat si místo na slunci ale musíme sami, nikdo jiný to za nás neudělá.

 

Zájemci o knihu se mohou obrátit na kancelář ČMA:

Sára Rybářová asistentka výkonného ředitele

Tel: +420 224 109 301
e-mail: 

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter