Zpravodajství ČIA News – důsledky koronaviru

Vážení členové a příznivci České manažerské asociace,

nabízíme vám další díl aktuálních zpráv o důsledcích Covid-19 na českou ekonomiku a společnost, které pro vás připravila Česká informační agentura ČIANEWS, dlouholetý mediální partner asociace a soutěže MANAŽER ROKU.

 

 • Důvěra v ekonomiku v dubnu rekordně klesla na 74,8 bodu
  (ČIA) Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem, a rovněž dílčí indikátory, v dubnu 2020 zaznamenaly z důvodu pandemie největší meziměsíční poklesy od počátku sledování. Souhrnný indikátor důvěry oproti březnu klesl o 19,6 na 74,8 bodů, sentiment podnikatelů o 19,3 na 73,8 a nálada spotřebitelů o 20,4 na 80,1. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ukazatele jsou nižší i ve srovnání s dubnem 2019, důvěra spotřebitelů dokonce s nejvyšším meziročním poklesem od počátku sledování.
 • O2 eKasa: Roste podíl bezhotovostních plateb
  (ČIA) Podíl bezhotovostních plateb roste. Vyplývá to z analýzy dar společnosti O2 eKasa z pátého týdne po zavedení opatření souvisejících s koronavirem (od 11. do 17. dubna 2020) s tím, že podíl nefiskalizovaných plateb zůstal ve srovnání se čtvrtým týdnem stejný. V pátém týdnu došlo k růstu v oboru kulturní, zábavní a rekreační činnosti. Počet aktivních podniků vzrostl o 33 %, počet transakcí o 27 %. V maloobchodu s železářským zbožím, barvami, sklem a potřebami pro kutily transakce stouply o 31 %.
 • MF: Daňové příjmy obcí a krajů klesnou o více než 10 %
  (ČIA) Daňové příjmy obcí kvůli COVID-19 klesnou v roce 2020 meziročně o 10,4 % na 197,3 mld. Kč. V rámci krajů snížení dosáhne 10,9 % na 66,4 mld. Kč. Vyplývá to z aktualizované daňové predikce Ministerstva financí ČR (MF). Před vypuknutím krize resort pro rok 2020 očekával meziroční zvýšení daňových příjmů obcí o 7,1 % na 235,8 mld. Kč a krajů o 7,7 % na 80,3 mld. Kč.
 • Banky se zapojí do projektu Chytrá karanténa
  (ČIA) Banky se na počátku 18. týdne 2020 zapojí do projektu Chytrá karanténa a budou poskytovat údaje za účelem vytváření vzpomínkových map. Data budou dávat Ministerstvu zdravotnictví ČR, které je od nich bude požadovat na základě předem poskytnutého souhlasu nakažených osob. Informovala o tom Česká bankovní asociace (ČBA). Více o podmínkách poskytování údajů bankami stanoví Informační memorandum, které bude zveřejněno během 27. dubna 2020.
 • Vláda schválila 4 mld. Kč na záruky pro exportéry
   (ČIA) Vláda ČR schválila 24. dubna 2020 návrh resortu financí na mimořádný vklad 4 mld. Kč do Exportní garanční a pojišťovací společnosti ke krytí závazků z poskytovaných záruk. Cílem programu Záruka COVID plus je pomoci exportérům zasaženým krizí. Prostředky budou dostupné na přelomu dubna a května.
 • ČD obnoví provoz na části dálkových linek
  (ČIA) České dráhy (ČD) po dohodě s Ministerstvem dopravy (MD) ČR obnovují od 26. dubna 2020 provoz části dálkových linek. Půjde o spoje Západní expres z Prahy přes Plzeň do Chebu, railjet Vindobona ve vnitrostátním úseku z Prahy do Břeclavi, Krušnohor z Prahy přes Ústí nad Labem do Karlových Varů a Chebu a Valašský expres ve vnitrostátním úseku z Prahy přes Olomouc do Horní Lidče. MD ČR dále informovalo, že provoz dalších dálkových a regionálních spojů se bude uskutečňovat postupně podle požadavku objednavatelů a rostoucího počtu cestujících.
 • ČEZ Prodej: 3386 zákazníků využilo snížení záloh na nulu
  (ČIA) ČEZ Prodej snížil zálohy na nulu na tři měsíce 3386 zákazníkům zasaženým epidemií koronaviru. Zálohy je možné přednostně snížit prostřednictvím internetové aplikace ČEZ ON-LINE, která funguje podobně jako internetové bankovnictví. ČEZ Prodej dále oznámil, že přestal odpojovat domácnosti, které se ocitly kvůli koronaviru v problémech se splátkami.
 • Fio banka nabízí vedle odkladu splátek i prominutí úroků
  (ČIA) Klienti Fio banky, kteří se díky epidemii koronaviru dostali do finanční nouze, mohou kromě odkladu splátek svých úvěrů požádat i o prominutí úroků po dobu odkladu splátek. Odpuštění úroků je možné pouze při odkladu splátek hypotéky o tři měsíce a lze o něj požádat elektronicky spolu s žádostí o odklad splátek přes internetové nebo mobilní bankovnictví. Odklad je možný i u podnikatelských úvěrů. Tyto žádosti řeší bankéři individuálně se svými klienty.
 • ŠKODA AUTO obnoví dodávky na mezinárodní trhy
  (ČIA) ŠKODA AUTO pozvolna otevírá svá dealerství v Evropě a s postupným obnovováním výroby v České republice k 27. dubnu 2020 činí další krok k obnovení dodávek na mezinárodní trhy. Uvedl to předseda představenstva automobilky Bernhard Maier. Člen představenstva Michael Oeljeklaus dodal, že automobilka během odstávky připravovala zajištění dodavatelských řetězců a také možnosti zapojení svých zaměstnanců z řad pendlerů. Člen představenstva za oblast HR Bohdan Wojnar zdůraznil, že ŠKODA AUTO ve výrobě i kancelářích zrealizuje více než 80 ochranných opatření směřujících k ochraně zdraví pracovníků.

 

Další informace najdete na webu ČIA NEWS www.cianews.cz

Click to Hide Advanced Floating Content