Zástupci ČMA jednali na Fóru pro udržitelný rozvoj

Představitelé České manažerská asociace (ČMA) se aktivně zúčastnili zasedání 10. Fóra pro udržitelný rozvoj, aby vyjádřili své požadavky na zlepšení výkonností státu a státní správy a na pokračování zavádění digitalizace. Setkání politiků, podnikatelské sféry a expertů organizovala Rada vlády pro udržitelný rozvoj pod názvem „Česká republika 2030 – dobré vládnutí pro digitalizovanou společnost“ a proběhlo v úterý 12. prosince v Lichtenštejnském paláci v Praze.

„Oblast digitalizace, především ve státní správě, je pro ČR velkou slabinou. Ještě v roce 2010 jsme měli dobře našlápnuto, ale pak nám bohužel ujel vlak. V žebříčku E-Government Survey z roku 2016 jsme skončili na 50. místě – za zeměmi jako Bělorusko, Srbsko, Řecko. Naši manažeři dlouhodobě volají po zefektivnění fungování státních institucí, což úzce souvisí právě s jejich digitalizací a elektronizací. Špatný výkon státních institucí negativně ovlivňuje konkurenceschopnost celé České republiky,“ uvedl v reakci na jednání prezident ČMA Pavel Kafka.

V panelu „Příležitosti a výzvy digitalizace pro interakci mezi občanem a státem“ ředitel odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra vystoupil Roman Vrba, podle něhož eGovernment a jeho zavádění je především o změně myšlení úředníků i občanů. IT je podle něho pouze nástroj. Upozornil také na skutečnost, že zavedením agend elektronických komunikací se zvýšil stav úředníků, jelikož vedle sebe jedou dva světy – papírový a elektronický.

Účastníky však ujistil, že jeho odbor připravil koncept na propojení agend a systémů a zjednodušení komunikace s úřady. Například při sňatku by úřad vystavil s oddacím listem nevěsty zároveň navazující dokumenty se změnou jména, případně adresy, jako je občanský a řidičský průkaz, pas, atd. Občané by tak měli dostat na jednom místě najednou celý „set“ dokumentů.

Na Fóru byli přítomni zástupci vedení České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD), kterou ČMA spoluzakládalo. Asociace předpokládá, že po úspěšné dvouroční práci v Řídícím výboru Rady vlády pro udržitelný rozvoj a jako jediný zástupce podnikatelské sféry v osmi členném Řídícím výboru a dalších výborech se odborníci obou organizací zapojí do implementace Strategického rámce Česká republika 2030. Ten byl schválen vládou jako nadstranický dokument v dubnu roku 2017.

Na setkání vystoupil Vladimír Špidla, ředitel Odboru poradců předsedy vlády, který jednak omluvil účast premiéra Bohuslava Sobotky a zároveň bylo jeho vystoupení shrnutím jeho aktivit v této oblasti a faktickým rozloučením. Tradicí je pozvat si zahraničního hosta, tentokrát to byl Pier Luigi Sacco, prof. ekonomie Mezinárodní univerzity v Miláně a hostující prof. Harvardovy univerzity. Jeho vystoupení bylo filosofickým pohledem na udržitelný rozvoj a na „dobré vládnutí“.

Fórum pro udržitelný rozvoj je tradičně širokou platformou k diskuzi ke třem tématům udržitelného rozvoje – sociální, ekonomické a environmentální, čemuž odpovídalo i široké spektrum účastníků.

Cílem Fóra bylo poskytnout odborný pohled na možnosti implementace cílů udržitelného rozvoje v souvislosti s nároky a výzvami, které tento proces klade na dobré vládnutí – na uvádění politik v život.

Click to Hide Advanced Floating Content