XY-Transfer: 2. kolo mentoringového programu ČMA

Zobrazit celou fotogalerii

 

O výměnu zkušeností a emocí mezi seniorními manažerskými mentory a mladými mentees, organizovaný Českou manažerskou asociací, je enormní zájem. První kolo pilotního projektu skončilo, pokračování právě odstartovalo.

Půl roku se scházely dvojice zkušených vrcholových manažerů se svými mladšími protějšky v rámci projektu XY-Transfer. Absolutní většina z 16 zúčastněných tandemů ho dokončila a ocenila záměr pozitivně. Organizovala ho Česká manažerská asociace od prosince 2017 do května 2018, garantem je Klub mladých manažerů ČMA.

Při závěrečném hodnocení prvního pilotu 14. června v Daňkově paláci v Praze, a současně při setkání účastníků druhého kola mentoringového programu, zmínil inspirátor a pořadatel XY-Transfer, předseda Klubu mladých manažerů, Vilém Vrba několik zobecňujících poznatků.

 1. O projekt XY-Transfer je zájem. Ukazuje se, že ve společnosti je po něm poptávka.
 2. Nejde o jednosměrnou dálnici, výměna zkušeností je přínosná i pro starší generaci manažerů. Výsledkem bylo vzájemné obohacení a win-win situace.
 3. V některých případech došlo k vytvoření byznysových partnerství.
 4. Dvojice se párovaly podle blízkých profilů, očekávání a zaměření firem.
 5. Předpokladem úspěchu je sestavení časového i obsahového plánu, stanovení termínů a cílů.
 6. V průměru se dvojice scházely 1 x měsíčně, témata a potřeby řešily i flexibilně ad hoc.
 7. Někteří mentoři v projektu pokračují, mentees mají možnost si účast zopakovat až po půl roční odmlce.

„Mezigenerační znalostní transfer je příležitostí, která je v nynější době základem dobrého fungování většiny úspěšných firem. Účastníci ocenili, že nenaskočili do jednosměrky, ale že je společně strávený čas obohatil,“ řekl předseda Klubu mladých manažerů ČMA Vilém Vrba.

Ambasadorka ČMA a mentorka Jaroslava Timková doporučila účastníkům setkávat se alespoň jednou měsíčně a dohodnout na první schůzce úkoly a termíny. „Dvojice by měly plnit, na čem se dohodnou,“ poznemanala. Mentees by se podle ní měli časově přizpůsobovat starším mentorům. Zároveň dodala, že jelikož je program pro mentees zdarma, měli by uvažovat o vstupu do ČMA. Zvláště když je čekají další klubové akce a setkání jako pokračování programu XY-Transfer…

Vilém Vrba připomenul, že projekt má přidanou hodnotu v doprovodných akcích a formě komunikace.

Přidaná hodnota 2. běhu XY-Transfer

 1. Doprovodné akce.
 2. Diskusní setkání buď jen mentorů nebo mentees.
 3. Vytvoření FB skupiny – zpětná vazba v průběhu programu.
 4. Propagace projektu a osobností v médiích.
 5. Dvě třetiny účastníků projektu nejsou členové ČMA, projekt jim umožňuje zúčastnit se dalších akcí ČMA.

Součástí „reportu“ byla prezentace zkušeností dvou dvojic prvního běhu XY-Transfer. Jednou z nich byl tandem Luděk Pfeifer, chairman společnosti M.C.TRITON (jako mentor) a zakladatel a CEO agentury Foxy CZ Petr Oulehla (jako mentee).

„Dnešní doba je doba selhávání manažerských intuicí. Zkušenosti jsou téměř k ničemu. Tak jsem si šel vyzkoušet, jak myslet efektivně,“ svěřil se Luděk Pfeifer, který se 28 let pohybuje v business konzultingu a stavebnictví.

První, co tato dvojice udělala, bylo seznámení – zjištění jaké kdo má koníčky, hodnoty. Pro podnikatele a manažery je podstatné, když jim práce a podnikání dělá radost. V tom se mentor a mentee shodli. „Vytvořili jsme si přátelský vztah,“ uvedl Petr Oulehla, který naladění vztahu považuje za předpoklad úspěšného řešení priorit.

Jedním ze závěrů jejich spolupráce bylo, že pokud účastníci „jdou do projektu přes hodnoty a prožitky“, nemusí tolik klást důraz na „strukturování“.

Neformální atmosférou začal i vztah druhé dvojice, mentora Jiřího Jiráska, generálního ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky a na druhé straně zakladatele a CEO James Grant a Podnikni to! Jakuba Tížka.

„Zahájili jsme diskusi na tématech, kterým se Jakub věnuje. Například přeregulace v podnikání, potřebujeme mladou generaci, která ji pomůže díky své vitalitě svrhnout,“ říká Jiří Jirásek. Jak přiznává, rád se dozvídal nápady, vstřebával energii a optimismus svého projektového parnera. Vztah si pochvaluje i Jakub Tížek, který obdržel odpovědi na řadu otázek od člověka s bohatými životními zkušenostmi.

Názory účastníků pak zobecnil Luděk Pfeifer. „Tandemy mají možnost se navzájem vést ke zdravému sebevědomí. My starší ho obvykle zakládáme na zkušenosti. Mladí nechávají vyrůstat sebevědomí z energie, kdy ještě nedostali přes ústa. Zdravé sebevědomí je však o obou fenomenech, obě strany se mohou doplnit a posunout se dopředu“.

O mentoringovém programu XY-Transer

Je to mnohem víc než bezplatný mentoring, kde seniorní top manažeři uznávaných firem pomáhají svým mladším talentovaným protějškům z generace Y v jejich růstu.

XY-Transfer je platforma, v jejíž rámci se setkává svět nových pohledů se světem zkušeností. Díky XY-Transfer mají mladí manažeři v rámci tandemů mentor a mentee příležitost po dobu půl roku rozvíjet svůj potenciál a čerpat novou inspiraci.

Klub mladých manažerů České manažerské asociace, koordinátor programu, chce pomocí XY-Transfer přispět k podpoře mladých manažerských talentů a umožnit jim získat cenné zkušenosti, čerpat inspiraci i ponaučení od lidí, kteří v České republice představují manažerské špičky ve svých oborech.

Seznam účastníků 2. běhu projektu XY-Transfer

Jméno mentoraSpolečnostPoziceJméno menteeSpolečnostPozice
Libor WitassekDC VisionManaging PartnerPeter SolničkaExponeaCustomer Success Manager
Luděk PfeiferM.C.TRITONChairmanMaxim DužekPodnikni to!marketing manazer
Leos VidenskyRICOHCommercial Finance DirectorJan RosenberkMoroSystemsCFO
Dusan PopAmmannvyrobni reditelRoman DvořákEST Stagevyrobni reditel
Jiri MedrickyKAPRAIN GROUPGroup FinanceTomáš PetyovksýP&Pmajitel
Drahomira MandikovaPrazdrojBoard member and Corporate Affairs director for Czech and SlovakiaTereza ProkešováM.C.TRITONProject Back Office Manager
Pavel SmejkalTop RecruitmentManaging DirectorZdeněk SýsARAMARKmarketing manager
Martin ČudkaWiesner – Hager, Asociace českých nábytkářůŘeditel pro ČR, Prezident asociaceVáclav KrupičkaVylenmajitel
Filip ŠejbaWalmagJednatel/PartnerJiří Černýexpan.domajitel
Jiří JirásekČeskomoravská záruční a rozvojová bankaGenerální ředitel a předseda představenstvaMiroslav GajdaT-Shockmajitel
Ladislava FialováAltro Management Consultingmanaging partnerTomáš HovězákUNIFERvedouci oddeleni desi
Jan DuspevaČEPROGeneralni ReditelKarel JanečekAUTOCONTbusiness development manazer
Jaromír HájekLease PlanManaging DirectorOndřej DlugošCzech Nutrition (Czech Virus)majitel
Jaroslava TimkováOsobní rozvojOwner a mentor, TV Producentka, spisovatelkaMichala MedzihorskaPyramidajunior manager
Jiří MaySněžka NáchodPlant ManagerKristýna DeutschováAbydosVedoucí výroby