Výsledky konkurenceschopnosti ČR z pohledu studie WEF

Už je to tady!

Dlouho očekáváné výsledky konkurenceschopnosti České republiky z pohledu studie WEF za rok 2014-2015 jsou od 3. září 2014 k dispozici. ČMA jako jeden z významných partnerů studie měla exkluzivní přístup k těmto výsledkům s malým předstihem, a proto jsme Vám připravili malou ochutnávku z těchto výstupů.

gcr

Na první pohled se 37. příčka oproti loňskému roku jeví jako velké vítězství. Zkuste se ale podívat na tento graf ze dvou metrů a uvidíte sice pozvolný, ale trvalý pokles. Co k tomu říct? Statistika jednoduše funguje. Loňský rok byl nepochybně ovlivněn „blbou náladou“ ve společnosti a vrcholící vládní a politickou krizí. Co se stalo v roce 2009, kdy jsme se „vyšvihli“ na 31. pozici, si asi málokdo vzpomíná. Tehdy nám zřejmě asi nedošlo, jak velký průšvih je právě probíhající ekonomická krize za oceánem.

Co si z toho celého vzít? Myslím si, že je zásadní mít střízlivý postoj ke všem zdrojům informací a věnovat podstatně více času hlubší a důsledné analýze než dosud. Až donedávna jsme byli schopni se dívat z různých úhlů pohledu pouze na data, která na nás různé studie vychrlily, a k nim se pak vyjadřovat více či méně kompetentně. Takto si některé osoby (občas i osobnosti) chtěly přihřát svoji „PR polívčičku“.

Z pohledu analýzy dat jsme na tom od loňského roku podstatně lépe. Připravujeme podrobnou INFORMACI, která bude výsledkem analýzy dostupných dat. Z podstaty slova INFORMACE vycítíme zásadní změnu kvality přístupu ke zpracování těchto dat a jejich komentářům. Umožní nám to vidět věci v souvislostech a bez vytržení z kontextu. Já se proto raději zdržím jakýkoliv komentářů do doby než nám analytický tým nově složený z expertů z byznysu, akademické sféry a veřejné správy přinese podrobnější a doufám, že mnohem střízlivější, pohled na vývoj konkurenceschopnosti České republiky.

Jediné, co si dovolím přidat k shora uvedeným výsledkům je to, že bychom měli zůstat pevně nohami na zemi, zvyšovat svou sebedůvěru, snažit se eliminovat negativní atmosféru kolem sebe a tvrdě pracovat. Stejně jako ve sportu záleží finální výsledek hodně na tom „jak pracuje hlava“. Proto předpokládám, že vytváření konkurenceschopného prostředí v ČR je také hodně závislé na těchto čtyřech parametrech. Kdo bude chtít vědět podstatně více, bude vítán na konferenci, kterou pořádá skupina partnerů ke studii WEF v čele s CMC Graduate School of Business z Čelákovic dne 18.9.2014 na VŠE. Více na www.wef.cz.

Těším se na viděnou

 

Tomáš Janča
Ředitel CMC Graduate School of Business